مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی به صورت تخصصی - امتحان نهایی، کنکور و انتخاب رشته

11.5k موضوع ها 180.3k دیدگاه‌ها

زیر دسته‌بندی‌

• زبان زیر صفرم چیکار کنم؟

6
    1 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

@فاطمه-کنکوری بیشوخی میشه فقط همت کن

• مطالعه گروهی و برنامه

9
    1 رای ها
    9 دیدگاه‌ها
    3k بازدیدها
  • معرفی بهترین منابع کمک آموزشی برای کنکوری ها – عمومی

2
    3 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    9k بازدیدها

عالی بود استاد عزیز . .

• 0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    941 بازدیدها

سلام ، بنده چند تا سوال خدمتتون داشتم خواستم بپرسم اگه زحتمی نیست جواب بدین
    بنده قصد اوردن یک رتبه ی خوب در کنکور هستم و ان شاالله اگه مشکلی پیش نیاد در رشته های پزشکی ( احتمالا دارو سازی ) فعالیت کنم . فعلا شما منو در حد صفر بگیریین که بیشتر توی دروس ریاضی و عربی مشکل دارم
    .1اگر بخوام شروع به درس خوندن کنم که فعلا روزی 3 تا 4 ساعت میخونم ( یک هفته ای میشه ) بیشتر روی چه دروسی تمرکز کنم
    نظر خودم اینه که فعلا اگر دروس رو اولویت بندی کنم میشه :1.زیست 2. شیمی 3. فیزیک 4.ریاضی 5.عربی
    بقیه دروس هم بمونه برای تابستون
    و فعلا زیست و عربی رو تست بزنم و بقیه دروس از کتاب های کمک درسی و کار استفاده کنم مثل فیزیک و ریاضی
    2. برای خودم برنامه ریزی داشته باشم یا فعلا به این صورت بخونم که معلم درس داد بعد از مدرسه 1 ساعت استراحت داشته باشم و همون دروس رو تمرین کنم ؟ ( دروس تخصصی + عربی)
    3. بخش های نیمه اول سال رو چیکار کنم ایا نیاز به خوندن هست یا نه ؟ (معدل امتحانات نوبت اول شد 18.30 با سوالات اسونی که دبیرامون طرح کرده بودن باید حداقال 19.50 میشدم مثل هر سال )

• راهنمایی شروع به ادامه تحصیل

3
    0 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    865 بازدیدها

واقعا از راهنماییتان ممنونم چشم حتما خمین الان دارم فیلم های اساتیدی رو که فرمودید دانلود می کنم کتاب تست هم میگیرم

• َشروع برای کنکور 95 از همین الان

قفل شده است
    2
    1 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    2k بازدیدها

((به نام خدا))
    سلام.شب بخیرمیگم خدمت مسئولین موسسه آلا.خدا قوت.ایشالا خانوم فاطمه زهرا(س) و فرزند عزیزشون امام زمان همیشه همراه و یار و یاورشما و خانواده هاتون باشند که بی منت خدمتی بزرگ در حق فرزندان ایران زمین میکنید.عزیزان که این متن رو میخونید میخواستم چند جمله ای توصیه ای داشته باشم به عنوان یه دانش آموز و برادر کوچکتر همگی شما در مورد شروع نیم سال دوم کنکور.
    عزیزان من که این متن رو میخونید من بهتون میگم که سابقه دادن چهار بار کنکور سراسری را دارم.البته رتبه هم آوردم.اما چون باز نسبت به رشته مورد علاقه خودم یه سیصدتا عقب افتادم نتونستم قبول بشم تو اون رشته. من حتی دانشگاه هم رفتم در رشته مهندسی صنایع غذایی یکی از معتبر ترین دانشگاه های دولتی چند ترمم خوندم.اما م همیشه فکر میکنم که انسان نباید خودش رو به دست موج زندگی بسپاره که این موج با هر بار اوج گرفتنش انسان رو به یه نقطه بفرسته.نه.بلکه معتقدم که باید از موج سواری بگیری و لذتشو ببری.مثل کسانی که موج سواری میکنن بدون صرف هیچ نیروی الکتریکی یا مکانیکی.تنها با یک برد معمولی و کمی تمرین و استعداد به خرج دادن هیجانی زیبا و وصف نشدنی رو تجربه میکنن.من هم نخواستم خودم رو به موج زندگی بدم و تمام تلاشم رو میکنم تا به علاقه و آرزوی قلبیم برسم.به همین دلیل انصراف دادم تا مجدد کنکور بدم.
    همونطور که گفتم من سابقه دادن کنکور سراسری رو چند مرتبه دارم.تو این چندباری که من کاملا دانش آموزای اطرافم رو رصد میکردم به یه نقطه اشتراک جالبی رسیدم بچه ها.اینکه اکثریت بچه های کنکور رفتار های مثل هم دارن.اگه دقیقا شکایت ها و نگرانی هایی رو که دارن رو هم بخونید تو هر بازه زمانی از پروسه یه ساله کنکور نسبتا رفتارهای شبیه و نگرانی های نزدیک به هم داشتن.این یه نکته رو میرسونه که پروسه کنکور یه قانونی داره که کسانی که در این پروسه قرار میگیرن خواه نا خواه از بعضی قواعد و قانون های این پروسه تبعیت میکنن.سرتونو درد نیارم عزیزان.بذار برم سریع سر اصل مطلب.و این چند خطم کوتاه نوشتم تا تجربمو بگم.البته تجربه من به اساتیدی که موسسه دارن نمیرسه.ولی گفتم شاید گشایشی بشه تایپ من.بچه ها میخوام بگم تا الان هیچ کس برای کنکور نخونده.هیچ کس.اگه میبیند کسانی که تراز خوب دارن اینا همون بچه درس خونایی هستن که تو مدرسه هم خوب درس خوندن.به قول آقای قلم چی خودکار شدن.اینا به جرات میگم حتی نیم سال اولم با اون تفکری که ما فکر میکرنیم چندین ساعت درس میخوندن،نخوندن.درسته تراز بالایی داشتن ولی تراز بالاداشتنشون چنتا دلیل داره.اول اینکه همیشه آزمونا آزمایشی از سال های دوم شروع میشه که مباحث سنگین نبودن.خب قاعدتا بچه های که درس خون بودن همون مباحث هم که سال های بعد کاملتر شدن بلد بودن پس خیلی کمک بهشون میکنه.یه مثال میزنم.اصلا دوتا مثال میزنم که جای شکی هم نباشه.اول یه مثال از شیمی –بچه ها ما فرمول نویسی رو تو سال دوم داشتیم.درسته.همونطورم که میدونید تو اکثرا سوالای همین آزموناو حتی کنکور خود واکنش رو هم نمیدن.پس کسی که فرمول نویسی بلد باشه قاعدتا فرمول رو راحت مینویسه بعدشم فکر میکنید سوال چیه یا استو کیومتریه-یا موازنست-یاسرعت و تعادله....جواب دادن به این مباحث هم کاری نداره که.یعنی کسی که فرمول نویسی بلد باشه60درصد راه رو رفته.یا فصل پنجم شیمی ترکیبات الی کسی این قسمت رو بلد باشه خب سال سوم یا توپیش دانشگاهی فصل اسید و باز به راحتی میتونه به سوالاش جواب بده...مثال دیگه تو ریاضی..در معادلات و ونامعادلات...کسایی که تست ریاضی میزنن میبینن که تو سوالات ریاضی گاهیم فیزیک اکثرقریب به اتفاق سوالات میرسه به تعیین علامت،یعنی طرف راه حل مینویسه میرسه به تعیین معادله یا حل نامعادله میمونه توش....یا مثلا جایگشت یا اصل ضرب که ساده توضیح میده خوب بفهمی میتونی تستاشو راحت چشمی بزنی و تراز بالا بیاری.تو عمومیام که دیگه نگو...زبان سه دیگه کاری داره..عربی مشکله قبول دارم...اونم که با وجود استاد ناصح زاده به یاری دوستانمون تو آلا حل شده...بعدش تو نیم سال اول چون شروع ساله تو دروس پیش هم ما چیز خاصی ندارم.تو درسای تخصصی مثل فیزیک فصل اول رو نصفشو تو سال دوم خوندیم.فصل دومم همینطور نصفشو تو سال دوم خوندیم.موج هاهم کاری نداره.واقعا ساده است.مثل حرکته.دیدید پس تراز خوب آوردن کاری نداره تو نیم سال اول.در واقع بگم تو نیم سال اول بیشتر وقت صرف تضعیف روحیه حریف میشه.وگرنه هیچ کس درس نخونده.قول میدم.فقط بچه درس خونان که گفتم اونام نون سالای قبلشونو میخورن.ماها که سالای قبلش تصمیم نداشتیم یه فرد آرمانی برای زندگیمون بشیم.ولی الان.بچه ها، بازی کنکور—مسابقه کنکور---ماراتون کنکور از الان ،،از فردا شروع میشه...اگه میخوای بجنبی بسم الله....منم چنتا توصیه میکنم بهت....اصلا استرس به خودت راه نده...راه برای جبران هست.از اینجاست که باید رقیباتو کنار بزنی.سبقت بگیری.از اینجاست که کاردست و پنجه نرم کردن تو با بچه درس خونا شروع میشه.چون اونام شروع میکنن.ولی یه برگ برنده ای که اونا دارن خوب میدونن چطوری بخونن.منظورم از چطوری خوندن چیه؟الان بهتون میگم.بزارید یه مثال براتون بزنم....خیلیا این نیمه رو نیمه مربیا میدونن.علتش چیه...تا حالا تو رخت کن یه تیم رفتید....فرقی نمیکنه چه رشته ای باشه...اصلا همین والیبال خودمون که دیگه نیمکتشم میبینم...بچه ها وقتی تیم میاد بیرون مربی سریع میگه چیکار کنید....نمیگه از اول شروع کنید.نمیگه خب تایم وایستاد باز وارد زمین شدید همون آرایش اولیه رو به خودتون بگیرید و از نوع شروع کنید..اصلا هیچ مربی نمیگه.به نظرتون چیکار میکنن؟آفرین یه راهکار مهم به نام استراتژی مربیشون ارائه میده..استراتژی یعنی چی؟یعنی راهی درست-خوب محاسبه شده-میانبر-با انرژی کم گذاشتن-نقاط ضعف رو شناختن-نقاط قوت تکیه کردن-از تجربیات قبل استفاده کردن و تو کمترین زمان حمله به سمت حریف.اما تلاش مستمر باید داشت ولی نه تلاش بیهوده و خسته کننده.بذارید روشن تر چنتا مطلبو بگم.منظورم از خوب محاسبه کردن چیه؟بیایم بشیینیم ببینم بخشای که واقعا احتمالش هست حداقل یه سوال بیاد و مطمینا میاد رو تسلط پیدا کنیم.اگه این بخشا تو هر درسی ده تا باشن.تو تو هر درس ده تا سوالو جواب دادی.اونم جواب درست.خیلی خوبه.خب از قدیم گفتن کاچی بهتراز هیچیه...منظورم از نقاط قوت چیه؟آقا میایم میگیم من تو فلان درس خوبم.فلان درسو خوب میفهمم..فلان درسو خیلی دوست دارم..پس روش سرمایه گذاری کن..سعی کن بیشترین وقتو بذاری روش تا بیشترین درصد رو بزنی.البته اگه واقعا به خودت ایمان داری که تو اوون درس خوبی.خب اینم به پون مثبت دیگه.پس ما الان تو کنکورمون یه سری درسا داریم که حداقل ده تاشو جواب دادیم.یه درسم داریم که بیشتر از ده تا جواب درست بهش میدیم.خب قاعدتا نتیجه خیلی خوبه دیگه..از تجربیات قبل استفاده کردن چیه؟از تجربیات کسایی که راه کنکور رو رفتن یا تو زمینه کنکور تخصص دارن استفاده کنید.خودتون تجربه نکینید.بچه ها حضرت علی (ع)میفرمایندکه عاقل کسی است که از پند و تجربیات دیگران استفاده کند.اگه ما خودمون تجربه کنیم، تجربمون بدرد خودمون نمیخوره و فقط به درد دیگران میخوره.خب حرف اونایی که تجربه دارن رو گوش کنیم.آقا مشاورت میگه وضعیتت اینطوریه تو جلسه این کار رو بکن،تو این درسا خوب عمل میکنی،تو جلسه این سوالا رو بزن،بقیه رو نزن خوب گوش کن حرفشو و نزن.چرا؟چون نه غلط زدی.ونه ریسک کردی.وبه حق واقعیتم میرسی.تا حالا مطمینا تو فوتبال دیدید مربی که دفاع راستو جاشو عوض میکنه و میبره چپ.خب به نظرتون چه اتفاقی میفته.اولا یه ریسکه برای تیم.شاید اون بازیکن تو اون پست خوب بازی کنه شایدم اصلا نتونه یه توپ دفع کنه و باعث گل خوردن بشه.پس یه ریسکه دیگه.تو کنکورم مصداق همین مثال.حرف با تجربه ها رو گوش کن.بچه ها یه توصیه دیگه..شبی 15دقیقه..فقط15دقیق اختصاص بدید به خوندن لغات زبان خارجه.ویه روز درمیونم یه 15دقیقه دیگه که میشه دوتا15دقیقه اختصاص بدید به تارخ ادبیات خوندن.بیشتر نه.فقط 15دقیقه.مطمینا15دقیقه رو وقت پیدا میکنم.دیگه بهونه ایم براش نداریم.ببینید اینا استراتژیه.شما دقیقا تا قبل از عید اکثرا تاریخ ادبیات و لغات زبان پایه رو خوندید.پس دوتا تست تاریخ ادبیات کنکورم میتونید جواب بدید.همینطور زبان.واقعا این استراتژی خیلی سختیه..وبعد از عیدهم اگه تاریخ ادبیات تموم شد وقت 15دقیقشو بذار رو کلمات آخر کتاب هم معانیشو حفظ کن اما با مترادف و هم،هم خانواده هاش رو.کاری نداره.اکثرا این کتاب کمک آموزشیا درآوردن و کارم آسون کردن.هم اونا رو حفظ کن و هم به املاء کلمه دقت کن.اینم با یه تیر دوتا نشون.دوتا سوال معنی میادتو کنکور.دوتا یا سه تاهم املاء.آقا از هر کدوم فقط یکیشو جواب بده اما درست.لغات زبانتم تموم شد زبان عربیو لغاتشو بخون.کمه.ولی به دادت میرسه.15دقیقه.بچه ها،بچه درس خونای که ماهمیشه فکر میکردیم کار خارق العاده ای انجام میدن باور کنید اینطور نیست.اونا فقط استراتژی به خرج میدن و اعتماد به نفسشون قویتره.همین.کنکور فقط یه بازی روانیه.خودتو نباز..درسته همه زندگی کنکور نیست ولی کنکور بخش کوچیکی از زندگیه که راه به موفقیت رسیدن تو هر زمینه ای در زندگی رو بهت نشون میده.بچه ها یه توصیه دیگه اصلا نگران اونچه نخوندید نباشید.طبق برنامه های آزمونای که دارید برید جلو و من برنامه کانون رو می پسندم که گام به گامه.برید جلو به همین شکل.البته این توصیه برای بچه های دانش آموزه ها.وگرنه فارق التحصیلا که وقت زیاد دارن.تا عید.بخونید.عید یه جا باز یه استوپ و یه تایم استراحت دو دقیقه ای مثل والیبال پیدا میکنیم.بچه اونجا نصف پایه ای که نخوندید و نصف پیشی که نخوندی رو بخونید.از تجربه استفاده کنید.لقمه گنده نگیرید.شما دارید تو یه ماراتون شرکت میکنید.مهم آخره.آخر راهه که مشخص میشه کی نفس داره و کی نفس کم میاره.آروم آروم برید.مطمین باشید با توکل به خدا موفق میشید.چون اگه بخوای و بیفتی تو مسیر انگیزه های موفقیت درونت روشن میشه و تو خودکار میشی و شبانه روزی وقت میذاری و از درس خوندن نه تنها خسته نمیشه بلکه معتادشم میشی و لذتم میبری.داشتم میگفتم اون نصف پایه و پیشم بذار بعد از عید یکی شو انتخاب کن بعد از عید کاملش کن.اون یکیم تو دوران جم بندی ازش تست بزن دست میاد یه چیزی.دیگه اینقدام بی استعداد نیستی که.اعتماد به نفس داشته باش.یه سریا میگن آقا نه بذار برای سال بعد....من بهشون میگم از همینجا سال بعدیم برای تو وجود نداره....نه آخه ما خیلی ضعیفیم......باشه ضعیف باش.مگه همه تو شکم مادرشون دانشمند بودن.از الان شروع کن به یادگیری....نه خیلی لگن وضعیتمون....باشه پس این دوستان در موسسه آلا به چه نیتی این فیلمارو گذاشتن......داداش و آبجی گلم نگران نباش اصلا فرض میگیریم صفری.منم مثل توام.گفتم تو کنکور همه مثل هم هستن.یه درصد خیلی کم هستن که خاص اند.البته بگما اگه سخت کوش باشی میری جز اون درصدای خاص.یعنی فکر نکنی اون درصدای خاص از مریخ اومدن یا مغزشون اندازه انیشتن بوده.اصلا بچه ها میدونستین یه روز انیشتن اومد خونه یه نامه با خودش آورد به مادرش داد،بعدش مادرش خوند،ازش پرسید چی نوشته توش،مادرش گفت معلمتون نوشته پسرت خیلی باهوشه.جاش و سطحش این کلاس نیست.بگردید یه کلاس هم سطح خودشو پیدا کنید.در صورتی که معلمش نوشته بود، این پسرت خنگه.دیگه نفرستش سر کلاس.نکته رو داری؟یه بازی روانی خوشگل و ایثار مادر انیشتن...انیشتن...درسته انیشتن..دنیا رو دگرگون کرد..کسی که فکر میکردن خنگه..اونوقت یه کنکور دست و پای مارو بسته.سیستم آموزشی ماهم غلطه.ولی به قول همشهریام (بودو که وار)یعنی همینی که هست.باید تو خودتو سازگارکنی.بچه ها میدونید من اعتقاد دارم آدم خنگ وجونداره.اینم الان دنیا ثابت کرده.و قدیم هم ثابت شده بود.دنیا یه زمانی بود رویIQتمرکز داشت.میگفت اونایی موفق هستن و به درجات علمی بالایی دست پیدا میکنن که IQبالایی دارن.اما دیدن یه سری از افراد با این فرمول جواب نمیدن.الان شده EQیعنی تلاش کردن برای رسیدن به هدف.بذارید یه مثال بزنم.ببینید من هیچ وقت نمیگم دانش آموز خنگ داریم و دانش آموز باهوش.بلکه برعکس.میگم دانش آموز کوشا داریم و دانش آموز تنبل.شاید دانش آموز تنبلمون از دانش آموز کوشامون بهره هوشی بیشتری داشته باشه ولی تلاش نداره چه فایده.مثلا امروز معلم یه درسیو میده.خب دانش آموز زرنگ میفهمه.دانش آموز معمولیه یا به قول یا رو گفتنی خنگه یه کم میفهمه.دانش آموز زرنگ همون تنبلست.چون میدونه فهمیده وقتی میاد خونه خب میگه بلدم دیگه.سراغ درسه هم نمیره.به امید اینکه بلدم.ولی اون دانش آموز خنگه که کوشاست چون کوشاست وقتی میاد خونه یه بار میخونه،نمیفهمه،دوبار میخونه-نمیفهمه...Nبار میخونه باز نمیفهمه.اما دست از تلاش نمیکشه.بلاخره این مشکل و مسلئه رو تو خوندنN+1بارخوندن تو ذهنش حل میکنه و تا عمر داره یادشم نمیره.دیدید...پس چقدر تفاوته بینIQوEQ..الان که این مثال رو خوندید خوب فهمیدید که ای دل غافل.شما از دسته ی اول بودید.همگی خوب سر کلاس میفهمیدیم.و وقتی که میومدیم خونه چون میگوفتیم بلدیم سراغش نمیرفتیم تا شب امتحان و این بلد،،بلد بودنا باعث میشد که طرفش نریم وشب امتحان میدیم ای دل غافل طبل تو خالی بودیم....مشکل همه ما من جمله خودم اینه که همش میگیم بلدیم و هیچوقت دنبال یادگیری نمیریم...بچه ها نقطه مقابلشم هستا..یعنی چی؟یعنی وقتایی که درسی رو سر کلاس نمیفهمیدیم به چالش میفتادیم که یاد بگیریم و تمام تلاشمونو میکردیم که یاد بگیریم.البته این امر طبیعی چون مغز انسان براش سوال و چگونگی به وجود میومد و از اونجایی که مغز ما مثل احساسموم نیست و باید یه دلیل بیاری براش حتما جواب قانع کننده باید بهش بدی.یه مثال دیگه بزنم معتبر تر.ابوعلی سینا رو که مطمینم میشناسید.اگه نمیشناسید یه سر همدان برید.میگن یه کتاب بود به نام ماورالطبیعه به زبان عربی.ابن سینا این کتاب رو برای اولین بار خوند چیزی نفهمید.دومین باربازخوند،بازم نفهمید....سومین بار خوند بازم نفهمید...تا کار رسید به چهلومین بار..بازم نفهمید..خیلی تلاش کرد.اما مایوس شد.تو بازار شهر مایوس قدم میزد و حیران از این قضیه که ناگهان یه فقیری به پستش میخوره،اون فقیر میگه در ازای خرید این چند جلد کتابی که دارم،پولی بهم بده تا نانی بخرم و خودم رو سیر کنم.بوعلیم موند چیکار کنه.گفت حالا بده ببینم کتابات چی هست.همین که کتابا رو گرفت اولین رو که دیدرسید به دومی دید نوشته تفسیره ماورالطبیعه به پارسی.اقا گل از گلش نشکافت.میگن همونجا نشست شروع کرد به خوندن هی تشکر میکرد از اون مرد فقیر.مرد فقیرم که مونده بود حیران....بلاخره ابوعلی سینا به مرد فقیر یه همیان زر((از اون کیسه کوچیکا که تو فیلما حاکما سکه میذاشتن وپرت میکردن))به مرد فقیر داد.تو این داستان دوتا نکته هست.اول اینکه ابوعلی سینا دس از تلاش نکشید.وتا چهل بار تلاش کرد وخوند تا بفهمه.و نتیجه خیلی مهم تر اینکه وجود خدا بود.بله.وقتی خدا تلاش ابوعلی رو دید اون مرد رو با اون کتاب تفسیر بر سر راهش قرارداد.وگرنه مگه میشه آدم اد کتابی رو که نفهمیده تو اون همه کتاب تفسیرش یهو پیدا بشه اونم دس یه فقیر.مگه میشه..مگه داریم...بچه های عزیز وجود خدا رو فراموش نکنید.تلاش بکنید.خدا اندازه تلاشتون بهتون ثمر میده.این قول رو بهتون میدم.خدا جای حق نشسته.درسته میگن حق گرفتنیه.اما خدام عادله.نمیذاره حق بنده زحمت کشش،کسی که تو راه علم که خودش گفته مثل جهاد میمونه ضایع بشه.مطمئن باشید.سرتونو درد آوردم.ببخشید.یه نکته کوچولو دیگه.بچه ها تو این صفحه های مجازی خیلی هستن که کانالای کنکوری زدن.بعضیاش خوبه.مثل همین آلا یا اونایی که انمیشن و جزوه و یا همین آزمونای قلم چی رو میذاره.اما حرفم با اون کانالایی که میگن ما برنامه درست کردیم با رتبه های فلان مشورت کردیم.تو فلان هفته.به هدفتون میرسید.یه دقت کوچولو بکنید.همشون میگن ما موفقت میکنیم اما توش یه نکته بزرگو کم رنگ جلو میدن اینکه تو باید بخوای.و این تو باید بخوای رو در قالب جمله های امید بخش میگن.وگرنه هیچ تضمینی،هیچ آیه ای،هیچ وردی نیست که بخونی و معجزه بشه.خودت.خودت.خودت.خودت.فقط خودتی که میتونی با تجربه یک متخصص برای خودت برنامه ریزی کنی برای درس خوندن.وقتونو و پولتونو درگیر این کارار نکنید.یه مرجع خاص داشته باشید.اگه یه مطلبو رو مثلا مبحث مثلثات رو نمیفهمی بگرد-تلاش کن.یه جزوه یا یه دبیر خوب آنلاین مثل همین موسسه آلا که خودشم که تو هر مبجث چنتا دبیر گذاشته که یه مبحثو هر کدومشون سبک خودشون دارن وتدریس میکنن بگرد و پیدا کن ودانلود کن ، بفهم ویاد بگیر.بچه ها تلاش بکنید.مطمین باشید موفق میشیدموفق باشید.
    یه انتقادم به دوستای عزیزم تو موسسه آلا داشته باشم که یه فایل صوتی از مشاورتون شنیدم که در مورد بچه های ریاضی مشاوره میدادن که چطور مدیریت کنیم کنکورمون.مثلا اونایی که بلد نیستیم رو اصلا نزنیم.بعدش گفتن بچه های که پایه ضعیف دارن مثلا مثلثات ضعیف هستن اصلا امید نداشته باشن که اکثرا سوال ها رو جواب بدن.من به ایشون سلام میکنم و از اینجا میگم شما با این تجربه ای که دارید چطوراز الان دارید همه چیز رو تموم شده عنوان میکنید.اصل نتیجه خط پایانه.اصل نتیجه کنکوره.نه کنکور آزمایشی که تضعیف روحیست و از کناریم حرفای شما.من به هیچ وجه حرف شما رو قبول ندارم که هیچ وبا کمال احترام انتقاد جدیم به این صحبتتون دارم.امید بدید.تو کنکور استثناها الان شدن یه امر طبیعی و عادی.مجددا از مدیران-دبیران-مشاوران-پرسنل و خدمه موسسه آلا و دبیرستان صنعتی شریف تشکر میکنم.خدا بهتون قوت بده.واگر این توصیه های من رو مفید دونستید تو شبکه نشر بدید که بچه ها استفاده کنن و حداقل من هم در کنار کار و ثواب بزرگتون یه کار کوچولو و انجام وظیفه و ثواب کمی ببرم.
    ومن الله توفیق.
    رضا زرگر(پورمحبی)

• مدیریت زمان

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    730 بازدیدها

مدیریت زمان1⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453494533022_1.ogg

مدیریت زمان2⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453495167830_2.ogg

مدیریت زمان3⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453495507872_3.ogg

مدیریت زمان4⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453495535939_4.ogg

مدیریت زمان5⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453495586231_5.ogg

مدیریت زمان6⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453495642607_6.ogg

مدیریت زمان7⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496021582_7.ogg

مدیریت زمان8⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496297205_8.ogg

مدیریت زمان9⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496440560_9.ogg

مدیریت زمان 🔟 استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496499338_10.ogg

مدیریت زمان1⃣1⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496524116_11.ogg

مدیریت زمان2⃣1⃣ : استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496558007_12.ogg

مدیریت زمان3⃣1⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496732464_13.ogg

مدیریت زمان4⃣1⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496772216_14.ogg

مدیریت زمان5⃣1⃣ استاد علی اکبر رائفى پور 👇
    0_1453496817335_15.ogg

• لطفا کمک کنید: مشورت درباره ی دبیر

2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    472 بازدیدها

@m.alikhani256yahoo.com من اون چیزیو پیشنهاد میکنم که خودم ازش نتیجه دیدم...استاد کازرانیان معرکه ست...موفق باشی

• چه فصل هایی رو بیشتر بخونیم

حل نشده
    2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    858 بازدیدها

raminbasiri ادبیات قرابت معنایی+آرایه ها،
    معارف مفهوم آیه ها،
    فیزیک بطور کلی فیزیک پیش،
    شیمی از هر سه کتاب بطور مساوی و در ترکیب با هم سوال میاد...پس باید همه رو بلد باشی....
    موفق باشی...

• کمک به یک جامونده

حل نشده
    2
    2 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    524 بازدیدها

atefemosavi دوست عزیز.من رشتم ریاضیه ولی با توجه به ضریب درسا تو کنکور تجربی مسلما تسلط تو درسای شیمی و زیست خیلی میتونه موثر باشه...درباره زیست نمیتونم نظر بدم ولی برای شیمی فیلمای مهندس آقاجانی عالین...تو دروس عمومیم عربی و ادبیات.... که برای عربی آقای ناصح زاده فوق العادن....موفق باشی

• کمک میخام برای تاثیر معدلم دیپلم در کنکور

قفل شده است حل نشده
    1
    1 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    755 بازدیدها

سلام
    من دیپلم سال ۹۱ هستم اونموقع این طرح ۲۵ درصد تاثیر قطعی دیپلم در کنکور نبود خواهشا یکی که کاملا از این موضوع اطلاع داره کمکم کنه من معدل کتبیم ۹و ۸۵ شد حدودا الان میخام کنکور بدم واقعا میخام بخونم روزی ۶ الی۷ ساعت رو اما نمیدونم میشه موفق شم و حداقل پرستاری دولتی شیراز روزانه بیارم علاقم داروسازیه اما با این وضعیت من از نصف بیشتر کشور عقبم یکی بهم بگه من اگه درصدامو در حد رشته داروسازی بزنم معدلم چقد منو عقب میندازه ؟؟؟؟؟مثلا رتبم بشه ۵۰۰۰ با این معدلم چن میشم اصلا امیدی هست همون پرستاری شیراز دولتی روزانه رو قبول شم؟؟؟

• قبولی در رشته ی فیزیوتراپی

حل نشده
    1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    706 بازدیدها

سلام خدمت شما
    23 سال دارم منطقه ای 2 هستم در حال حاضر دانشجوی مترجمی زبانم ولی به دلیل بعضی مسایل میخوام مدرک کاردانی این رشته رو بگیرم که امتحاناتم اخر دی ماه تمام میشه و وقت آزدام از 1 بهمن .
    ولی متاسفانه معدل کتبی پایین و در دروس فیزیک و ریاضی خیلی ضعیفم یعنی در حد صفر ولی بقیه دروس مخصوصا شیمی ،زیست ،زبان و دینی میشه گفت در حد عالی و دو درس عمومی
    عربی و ادبیات در حد متوسط . خواستم بدونم با این شرایط میتونم رشته ی فیزیوتراپی قبول بشم یا کلا حدود چه رتبه ایی بیارم و تقریبا چند درصد بزنم ؟؟
    تشکر از کمک های پر مهرتون

• گفتگو با دکتر توکلی

قفل شده است
    1
    1 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

گفتگو با دکتر توکلی 📢
    سوالات دانش آموزان در مورد ترمیم معدل و … از دکتر توکلی را مطالعه نمایید:

کارشناسی

ثبت نام آزمون سراسری برای سال ۹۵، از ۱۹ تا ۲۸ بهمن ماه در سایت سازمان سنجش اعلام می شود. داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی رشته های علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی ، فرهنگ و معارف اسلامی و گروه هنر هم که از سال ۹۱ شروع شد می توانند در این آزمون ثبت نام کنند. همانند سالهای گذشته داوطلبان می توانند در گروه آزمایشی هنر و زبان هم شرکت کنند که باید در فرم ثبت نام آورده شود.همچنین مشخصات شناسنامه ای، اطلاعات سهیمه ای و محل سکونت به طور کامل باید در فرم ثبت نام آورده شود تا بررسی مدارک به درستی انجام شود.

توکلی در مورد پذیرش دانشگاه ها گفت: در سال ۸۱ بیشترین داوطلب برای کنکور سراسری بود که یک میلیون و ۸۵۰ نفر شرکت کردند اما ظرفیت پذیرش دانشگاهها ۲۰۰ هزار نفر بود برای همین رقابت سخت بود اما اکنون ظرفیت پذیرش در ایران در تمام دانشگاههای جامع علمی کاربردی، سراسری و آزاد بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که سال گذشته ۸۷۰ هزار نفر داوطلب ثبت نام کردند. برای همین همه مجاز به انتخاب رشته و حدود ۴۰۰ هزار نفر قبول شدند.برای همین همه قبول می شوند و نباید داوطلبان استرش داشته باشند و تنها باید برای رشته بهتر کوشش کنند.

در جدول زیر پاسخ‌های مشاور عالی سازمان سنجش به سوالاتی مربوط به آزمون سراسری آورده شده است؛

سوال
    پاسخ

نحوه تاثیر معدل چگونه است و ایا فاصله ۵ نمره ای یا بیشتر در معدل قابل جبران است؟

تاثیر معدل در کنکور ارشد ۹۵ چگونه هست؟

همانطور که مستحضر هستید از دیپلمه های ۱۳۸۴ به بعد امتحانات نهایی سال سوم سراسری و متمرکز برگزار می شود مانند سال چهارم نظام قدیم. برای همین نمرات به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور آنها محسوب می شود اما کسانیکه قبل از این سال دیپلم گرفتند سوایق تحصیلی تاثیری ندارد و محاسبه نمی شود.براساس مصوبه قبلی ، معدل با تاثیر مثبت بود یعنی اگر معدل بالا و اثر مثبت در نمره کل داوطلب داشت حساب می شد درغیر اینصورت تاثیری نداشت. اما اخیرا اعلام شد تاثیر مثبت و منفی باشد اما شاید داوطلبی نمره کنکورش آنقدر خوب باشد که معدل تاثیری نداشته باشد یا برعکس معدل بتواند نمره کنکور را بالا ببرد اما این ضوابط تا کنکور ۹۴ یعنی امسال اجرا می شد و داوطلب اگر در رشته هم نام دیپلم در آزمون سراسری شرکت می کرد معدل حداکثر تا ۲۵ درصد تاثیر قطعی داشت برای هنر و زبان این محدودیت وجود ندارد یعنی داوطلبان می توانند در کنکور غیرهم نام رشته دیپلمشان شرکت کنند مثلا فارغ التحصیل ریاضی فیزیک در کنکور علوم انسانی شرکت کند و محدودیتی وجود ندارد اما تاثیر ۲۵ درصد معدل محسوب نمی شود.این جدول در پیک سنجش آورده شده است تا داوطلب بینش داشته باشد.

امسال در کمیته پذیرش و سنجش که وزیر علوم رئیس آن است و وزاری بهداشت، آموزش و پرورش، رئیس کمیسیون آموزش مجلس و رئیس سازمان سنجش هم از اعضای آن هستند ۵ درصد تاثیر را افزایش دادند البته این افزایش شامل کسانی می شود که از سال ۹۰ فارغ التحصیل شدند و دیپلم گرفتند. البته این ۵ درصد با تاثیر مثبت است وتا سال ۹۶ این ضابطه وجود دارد.

لطفا جزییات دقیق و تمام اطلاعات مربوط به طرح ترمیم معدل رو سریعتر اعلام کنند.

سلام قانون ترميم معدل به كجا رسيد؟؟به كنكور ۹۵ ميرسه؟سازمان سنجش لازمه موافقت كند يا فقط مربوط به آموزش و پرورش است؟

لطفا بپرسید جزئیات طرح ترمیم معدل نهایی که به تازگی تصویب شد چیست؟ جزئیاتی از قبیل آیا کسی فقط یک درس را امتحان بدهد؟اگه نمره کسی بدتر شد همان حساب می شود؟

جزئیات ترمیم معدل سال سه دبیرستان؟

بنده در یکی از شهرهایی محروم و دورافتاده این مملکت زندگی می کنم که بنا به دلایل خیلی زیادی که ۹۰ درصد آن خارج از توان من بود در امتحانات نهایی نتوانستم معدل خوبی کسب کنم و در سال ۹۳ کنکور دادم که متاسفانه رتبه ام برخلاف درصد هام خیلی بد شد…من سوالم اینه که چرا و با کدام منطق شما این طرح از قبل شکست خورده را اجراء کردید؟چرا نمایندگان راقانع نکردید؟من چند سال از زندگی عقب افتادم کی جوابگوست؟
    برای تاثیر معدل در کنکور تا زمان حذف آن، ما پیشنهاد دادیم که در سه سال آخر امتحان دبیرستانها نهایی برگزار شود چون ارزشیابی بهتر و عادلانه تر است . به هرحال در تاثیر معدل باید در نظر گرفت همانطور که کاربری هم کامنت گذاشته نتوانسته خوب امتحان دهد . برای همین به داوطلب پیشنهاد ترمیم معدل داده شد و آموزش و پرورش هم قبول و اعلام کرد دوباره امتحان بدهند اما یک بار می توانند این کار را انجام دهند.

جزییات شرایط ترمیم معدل را آموزش و پرورش اعلام کرده است و ارتباطی به ما ندارد.

آیا کسی که تغییر رشته داده می تواند در این طرح ترمیم معدل دیپلم را عوض کنم؟؟مقصودم این هست که می توانم دوباره به قصد دیپلم تجربی،،امتحان نهایی ها رو شرکت کنم؟
    ترمیم معدل برای کسانی است که می خواهند در رشته دیپلم خودشان در کنکور شرکت کنند. کسی که قصد شرکت در رشته غیر همنام دیپلم دارد یا بابد تغییر رشته بدهد وکتابهای لازم را امتحان بدهد مثلا کسی که از رشته ریاضی فیزیک به تربی می رود باید امتحان زیست بدهد. اما اگر بعد از دیپلم قصد این تغییر را دارد باید تنها کتابها را بخواند و در آزمون مربوطه شرکت کند.

پشت کنکوری ها که ۹۴ کنکور داشتند و الان اولین سالی هست که دوباره شرکت می کند مشکلی از لحاظ سربازی ندارند؟

متولدین سال ۷۶ در سال ۹۵ هم می توانند در آزمون کنکور شرکت کنند.

چرا در کنکورهای اخیر سوالات انقدر پیچیده و وقت گیر شده اند؟آیا در طرح این سوالات ما دانش آموزان مناطق محروم لحاظ می شویم که از هرگونه امکانات آموزشی محرومیم؟

چرا درجه سختي كنكور سراسري با كتاب هاي درسي هماهنگ نيست سوالات همه درس ها و به خصوص شيمي و زيست چيزي وراي كتاب درسي است سوالات به گونه ايست كه حتي دكتراي زيست و شيمي نمي توانند پاسخ بگويند.

سوالات آزمون کارشناسی، از کتب تحصیلی سالهای دوم، سوم و پیش دانشگاهی انتخاب می شود و خارج از این کتب نیست واز قسمت و فصولی که آموزش و پرورش آن را رسما حذف کرده ما هم سوال طراحی نمی کنیم. اما از قسمتهای پاورقی و بهتر بدانیم هم سوال طراحی می شود چون اگر جنبه آموزشی نداشت نویسنده آن را نمی آورد. به هیچ عنوان سوالها خارج ازکتب درسی نیست . در سالهای بعد از انقلاب فرهنگی معمولا دانش آموزان برتر مدرسه رتبه خوبی هم در کنکور می گرفتند و معمولا هم از شهرهای بزرگ بودند اما از وقتی سوالها مفهومی شدند این موضوع هم برعکس شد و الان از شهرهای کوچک هم رتبه های بالا داریم.یک سال شاگرد اول کنکور علوم انسانی در بندپی مازندران بود و این نشان می دهد که آنها بدون امکانات کمک آموزشی تنها با خواندن کتاب این رتبه را بدست آوردند. پس اگر کتابها درست مطالعه شود مشکلی وجود ندارد.

وقتی صحبت از سوالات تستی می کنیم برخی تصور می کنند یک آزمون راحتی است که متنی کوتاه با چهار گزینه دارد که به هرحال یکی درست است. برای همین شاگردان خیلی خوب و باهوش به سوالات دقت نمی کنند اما داوطلبان باید متن سوال و جوابها را به درستی بخوانند و گزینه درست را انتخاب کنند بنابراین باید داوطلب مهارت تست زنی برای مدیریت زمان داشته باشد.

آیا برای کسی که مدرک کارشناسی گرفته امکان شرکت در کنکور مجدد هست؟ و همچنین آیا بین کسانی که مدرک کارشناسی را دردانشگاههای” غیر دولتی” گرفته با کسانی که از امکانات رایگان “دانشگاه های دولتی” استفاده کرده برای شرکت مجدد در کنکور برای رشته های پزشکی و…تفاوتی وجود دارد؟

دارندگان مدرک کارشناسی آیا می شود در کنکور سراسری مجددا شرکت کنند برای رشته های پزشکی؟و آیا کسانی که مدرک کارشناسی را در دانشگاه های غیر دولتی گرفتند با کسانی که در دانشگاه دولتی گرفتند فرقی هست برای شرکت در کنکور؟

بله هیچ محدودیتی وجود ندارد تنها اگر روزانه قبول شوند باید شهریه پرداخت کنند.

با رتبه ۶۱۰۰ منطقه دو تجربی پردیس ۳ تا رشته برتر هیچی قبول نشدم ، تا پارسال با این رتبه بهترین جا قبول میشدند ه. ظلم تا چه حد سال پیش با رتبه ۹۰۰۰ رفته داره بهترین رشته را می خواند؟

برخی داوطلبان با سالهای قبل خودشان را مقایسه می کنند من مثالی می زنم یک تستی را به من و یک نفر دیگر می دهند که نفر دوم شاگرد اول می شود و جواب را درست می دهد . اما اگر او از این اتاق به جای دیگر بروید و با کس دیگری آزمون بدهد نمی تواند بگوید شاگرد اول بوده است، بنابراین امکان مقایسه وجود ندارد. از سال ۱۳۴۸ که کنکور در ایران راه اندازی شد تا به حال کسی به یاد ندارد که در تصحیح ورقه مشکلی باشد چون این برگه ها توسط ماشینی که به آن برنامه داده شده تصحیح می شود و دستی نیست که بتوان در آن دخل و تصرف کرد.ماشین علامت خوان خودکار سبز، دو گزینه یا کمرنگ بودن را رد می کند برای همین می گوییم داوطلبان مداد سیاه پررنگ نرم سرجلسه ببرند.

البته اگر داوطلب اعتراض کند رسیدگی می شود اما باز هم همان نتیجه وجود دارد و اخیرا هم کارنامه را روی سایت می گذاریم حتی سوالها و کلید هم خیلی زود منتشر می شود. برای همین اعتراضها هرسال کمتر می شود چون مسئولان سازمان سنجش در کنار داوطلب هستند نه در مقابل آنها.

سلام چطور با پیش دانشگاهی ریاضی در کنکور تجربی شرکت کنم؟

مشکلی وجود ندارد و تنها باید کتب تجربی را مطالعه کند اما معدل تاثیری در کنکور او ندارد چون رشته همنام نیست و امکان ترمیم معدل هم وجودن ندارد.

من کد رشته ام اشتباه شده یک شهر خیلی دور قبول شدم حالا میخواهم تغییر اولویت بدهم اما مسئولینش من را بازیچه کردند و جواب درست حسابی نمی دهند ؟

تغییر اولویت در کمیسیون موارد خاص باید برود که برای ترم دوم جواب می گیرد و این همیشه به داوطلب اعلام می شود.

فرزند جانباز ۲۰درصد در کنکور سهمیه دارد؟

فرزاندان جانباز ۲۵ به بالا مثل دو کنکور گذشته در کنکور ۹۵ هم سهميه دارند؟؟

در گذشته سهمیه شاهد، ایثارگری و جانبازی داشتیم اما الان یکی شدند و به نام سهمیه ایثارگران خوانده می شوند به جز رزمندگان که البته تعداد آنها خیلی کم است چون باید در جبهه ۶ ماه حضور داشته باشند . برای استفاده از سهمیه جانبازی هم ۲۵ درصد جانبازی مورد تایید است تا فرزند او بتواند از سهمیه استفاده کند. همسر ایثارگران ، شهدا و آزداگان هم برای خودشان سهمیه دارند که سهمیه ایثارگران محسوب می شوند. تا سال ۹۳ ، ۲۰ درصد ظرفیت برای این عزیزان بود اما سال ۹۴ به ۲۵ درصد رسید؛ یعنی ۲۵ درصد ظرفیت طبق تعریف ما شامل آنها می شود به شرطی که نمره آنها ۷۰ درصد نمره آخرین نفر گزینش آزاد باشد البته برای زمندگان ۷۵ درصد است. برای درک این موضوع مثال می زنم. فکر کنید ۱۰۰ نفر ظرفیت داریم که ۲۵ درصد به سهمیه قانونی ایثارگران تخصیص می یابد ، ۲۰ درصد آزاد هستند و در کل کشور رقابت کنند و باقی به سهمیه مناطق یک، دو و سه استان تعلق می گیرد.این داوطلبان باید ۷۰ درصد نمره آخرین نفر ۲۰ درصد را بدست آورند.

میخواستم بدونم واقعا گزینش دانشجو در آزمون سراسری برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از حالت منطقه ای تبدیل شده به کشوری شده است؟ یعنی الان بین یه دانش آموز در سیستان و بلوچستان و استان تهران با آن همه امکانات فرقی نیست؟؟

در دفترجه انتخاب رشته كنكور ٩٤ شيوه گزينش رشته هاي پزشكي دندان پرشكي و داروسازي كشوري اعلام شده بود اما بعد از اعلام نتايج در اطلاعيه اي عنوان شد كه اين شيوه مانند گذشته به صورت ناحيه انجام شده است لطفا دليل عوض شدن تصميمشون رو بپرسيد و اينكه چرا با اينده جوان هاي زيادي خيلي راحت بازي كردند؟

امسال اعلام شد که رشته های پزشکی از قطبی به کشوری تبدلیل شد اما به این نتیجه رسیدیم که همان قطبی بماند چون بچه ها هنوز آمادگی نداشتند و مانند سالهای قبل پذیرش شدند . پس حق کسی تضیع نشد البته برای یکسری رشته ها علاوه بر ظرفیت، وزارت بهداشت اعلام کرد که بومی می پذیرد که ۳۰ درصد بود اما شرط بومی بودن ، تعهد ۳ برابر سالهای تحصیلی گذاراندن طرح و ارائه مدرک تحصیلی بعد از آن و عدم حق طبابت در جای دیگر از شروط آن است.

برای کنکوری هایی که روزه می گیرند در ماه رمضان بسیار سخت است که کنکور را ۲۵ تیر بدهند… ایا واقعا نمی توان کنکور را در تاریخ های ۱۱ و ۱۲ خرداد برگزار کرد؟

www.migna.ir

سال ۹۴ برای اولین بار آزمون سراسری در ۲۱ و ۲۲خرداد ماه به خاطر ماه رمضان برگزار شد که در زمان ثبت نام به داوطلبان اعلام شد و امتحانات نهایی هم قبل از آزمون تمام شد. اما از سال ۶۱ که کنکور برگزار می شود همیشه آزمون در تیر ماه و ثبت نام ۱۶ آذر بود. برای سال ۹۵ مصوب شد که آزمون در روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه برگزار شود که بعد از پایان ماه رمضان است چون اگر قبل از آن برگزار می شد باید زودتر از سال قبل هم بود که داوطلبان فرصت کمتری دارند. علاوه بر این در سالهای گذشته آزمون در سه روز برگزار می شد اما به خاطر کاهش تعداد داوطلبان ا ز سال قبل دو روز شده است.

چگونه می شود متوجه شد که چه گرایشهای جدیدی در دانشگاه ها دایر شده مثلا گرایش های مکانیک خودرو

معمولا ظرفیت ها و رشته های جدید در دفترچه انتخاب رشته آورده می شود.

تکمیل ظرفیت دانشگاه های پردیس چه زمانی است

در کنکور سراسری دانشجویان پردیس ها گرفته شدند و امتحان جدا ندارد الان یک تعدادی مازاد ظرفیت را وزارت بهداشت اعلام کرده است. الان تنها تکمیل ظرفیت وجود دارد نه پردیس.

کنکور سراسری و آزاد همچنان باهم برگزار می شود؟ این قضیه بسیار برای برخی دانش آموزان مشکل ساز است ،چه سودی در آن وجود دارد که این روند خاتمه نمی یابد؟برای مثال برخی داوطلبان منحصرا خواستار حضور در رشته ای خاص در دانشگاه آزادند و روند فعلی اجازه این کار را نمیدهد.چه فکری برای آن اندیشیده شده؟از نظر هزینه و برگزاری،منابع مالی با توجه به هزینه آزمون ها قابل تامین و مکان های برگزاری با توجه به تعدد دانشگاه ها در دسترس است.دلیل این کار چیست؟و چه آینده ای خواهد داشت؟

کنکور سراسری و آزاد با هم دوباره برگزار می شود و هنوز تصمیم جدید گرفته نشده است. نتیجه امسال هم مثبت بود چون یک آزمون علمی در کل کشور برگزار می شود اما دانشگاه آزاد دانشجوی خودش را می گیرد.الان همه دانشجویان با یک معیار علمی سنجیده می شوند و در هزینه ها هم صرفه جویی می شود.

بعضی سوالات کنکور سراسری غلط علمی دارند. مثل همین شیمی گروه ریاضی ۹۴٫

سوالات کنکور در طول سال تهیه می شود و اساتیدی که عملکرد و صلاحیتشان مورد تایید است مسئول این کار هستند. مثلا برای فیزیک که از بخشهای مختلفی مانند نور، صوت، مکانیک و … تشکیل شده،متخصصان موضوعی دعوت می شوند چون هر دبیری در بخش خاصی تخصص دارد.بعد این دبیران مباحث را بارم بندی می کنند که چند سوال از سوم، پیش دانشگاهی و دوم باشد و مباحث را مشخص می کنند ؛ بنابراین متخصصان هر بخش سوالات را طراحی می کنند و بعد روان سنجی می شود چون باید داوطلب بتواند سوالها را درک کند و پاسخها دقیقا متناسب با کتاب باشد. بنابراین چندین برابر سوال آزمون این سوالات طراحی شدند و براساس سخت و آسان طبقه بندی می شوند. از این به بعد متخصصان محدودتر می شوند و سوالات بررسی می شود، وقتی تایید شدند در یک صندوق قرار می گیرند و وقتی قرار است سوالات به چاپخانه بروند دیگر بازبینی نمی شوند چون مدت قرطینه طولانی می شود. ما یکدسته از سوالات را به چاپخانه می بریم که تنها خود مسئولان چایخانه قرطنیه هستند و خود طراحان نمی دانند سوال آنها کار شده یا نه. مجموعه سوالات باید آسان، دشوار و خیلی دشوار باشند تا ارزیابی درست باشد . اما اگر یک سوال دو گزینه داشته باشد یا غلط باشد ما برای رعایت عدالت سوال را حذف می کنیم و بارها هم شده دانش آموزانی شکایت کردند که به آن رسیدگی می کنیم.

این سهمیه بومی چگونه است و برای کسی که دو سال در یک جا تحصیل کرده و سال آخر در یم نقطه محروم چطور حساب می شود؟

سهیمه بندی مناطق بعد از انقلاب ایجاد شد و کل کشور را براساس امکانات و محدودیت های آموزشی و ۵۴ شاخص طبقه بندی کردیم.ابتدا ۵ منطقه شدند به نسبت جمعیت سهمیه داشتند اما بعد ۳ منطقه شد.بیشترین داوطلبان معمولا در منطقه دو هستند چون بیشترین شهرها در این منطقه قرار می گیرند . داوطلبان هر منطقه با خودشان مقایسه می شوند اما اگر منطقه ۳ پر شد و داوطلب نمره خوبی داشت با منطقه دو و حتی یک هم بررسی می شود.

یک سهمیه بومی هم داریم که اگر داوطلبان رشته دانشگاه را در منطقه خودشان انتخاب کنند سهمیه دارند و به استانی، منطقه ای و قطبی تقسیم می شوند چون برخی رشته ها مانند پرستاری در تمام استانها وجود دارد و گزینش آنها بومی و استانی است. اما بعضی رشته ها در تمام استانها نیست برای همین چندتا استان را درکنار هم قرار دادیم که ۹ ناحیه شدند و اگر کسانی این رشته ها را در نواحی انتخاب کنند همان شرایط را دارند. اگر در نواحی هم نباشد استانها را به قطب تقسیم کردیم که پزشکی و داورسازی در این حوزه هستند.برخی رشته ها هم کشوری هستند که سهمیه مناطق و ایثارگران را شامل می شود مانند برخی رشته های هنری.

اما بومی هم تعریف دارد اگر داوطلب از سال دوم در یک بخش گرفته باشد مانند بخش مرکزی شهرستان تهران در اینصورت بومی همانجا محسوب می شود اما اگر یک سال در جای دیگر باشد سهمیه او در منطقه مرفه تر محسوب می شود. اگر مثلا یک سال در تهران و دو سال در مشهد درس خوانده باشند نه بومی تهران هستند و نه مشهد بلکه بومی جایی که متولد شدند حساب می شوند.این نکته مهمی در انتخاب رشته است که داوزلبان باید توجه داشته باشند.

ایا تقدم و تاخر در انتخاب رشته تاثیری در قبولی دارد؟ مثلا من یک رشته را اخر بزنم با کسی که آن را اول زده شانس قبولی کدام بیشتر است؟

برای انتخاب رشته ما توصیه می کنیم که براساس علاقه انتخاب کنند و حتما در مورد رشته مورد علاقه هم تحقیق کنند.تقدم و تاخر در انتخاب رشته نقشی در قبولی ندارد و اگر قرار به قبولی باشد حتما اگر انتخاب دوم یا ۱۰۰ باشد قبول می شود . این تقدم و تاخر برای این است که داوطلب ولین رشته ای که قبول می شود را باید برود برای همین توصیه می کنیم براساس علاقه انتخاب رشته کنند. هیچ فردی را پیدا نمی کنید در یک جنس ، سهیمه و یک گروه آزمایشی کد رشته محلی را انتخاب کرده باشد که نفر دیگرانتخاب کرده باشد اما یکی قبول شود و دیگری نه . این جزو محالات است.

سوالات ديگر کنکوری ها (آرشيوي)
    – معدل ۱۰ یا زیر۱۰ چقدر می تواند تاثیر منفی داشته باشد؟ چقدر رتبه ی ما را پایین می آورد؟
    -پاسخ از دکتر توکلی: بستگی به نمره کنکور دارد اما کسانی که معدل بالایی دارند شانس بیشتری هم خواهند داشت توصیه می کنم برای کنکور بیشتر تلاش کنید چرا که حتما نتیجه می گیرید.

– با سلام . اگر اقلیت مذهبی نباشیم گزینه هیچکدام را بزنیم یا اصلا گزینه ای را نزنیم؟
    پاسخ از دکتر توکلی: اصلا گزینه ای نزنید.

سلام.منی که دانشجو هستم سوایق تحصیلی رو باید از کجا بیارم؟ ترم اولم.
    پاسخ از دکتر توکلی: اگر دانشجو باشید که باید انصراف دهید.می توانید به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنید همانطور که برای دانشجو شدنتان و ثبت نام قبلی اقدام کردید.

با سلام .میخواستم بپرسم آیا دانش آموز سوم دبیرستان می تواند در کنکور دولتی شرکت کند با تشکر لطفا پاسخ دهید
    پاسخ از دکتر توکلی: از لحاظ مقررات دفترچه راهنما فقط کسانی حق ثبت نام دارند که شاغل به تحصیل در سال چهارم دبيرستان و یا فارغ التحصیل پیش دانشگاهی و یا دیپلمه نظام قدیم هستند می توانند ثبت نام کنند.

سلام.میخواستم بپرسم دانشگاه فرهنگيان يا تربیت معلم چطور باید رفت؟یعنی در زمان ثبت نام جایی درمورد دانشگاه تربیت معلم چیزی نگفته بود.ممنون میشم راهنمایی کنید.
    پاسخ از دکتر توکلی: در مرحله اول اعلام علاقمندی نسبت به تربیت معلم نمی کنیم دقیقا مثل دانشگاه آزاد است اما بعد در دفترچه راهنمای شماره (۲) که به داوطلبان خواهیم داد اعلام علاقمندی نسبت به فرهنگیان و تربیت معلم پرسیده می شود.

لطفا درمورد نحوه ی پذیرش و قبولی در دانشگاه امام صادق توضیح دهید
    پاسخ از دکتر توکلی: شرایط و ضوابط در دفترچه راهنمای شماره (۱) آمده که ثبت نام آن جداگانه است و آدرس سایت دانشگاه هم آمده است.

باسلام درحق ما بچه های تجربی ظلم میشه خواهش می کنم به این موضوع رسیدگی کنیدکه هرکه تو رشته خودش شرکت کنه مثل بچه های ریاضی که میان تجربی شرکت می کنن؟ یاحداقل برای چنین کسایی سوابق تحصیلی راحساب نکنید تا ما هم امیدوار باشیم چون همه انها ریاضی.فیزیک.شیمی را خوب می زنن می مونه یه زیست. باتشکر

پاسخ از دکتر توکلی: سوابق تحصیلی حداکثر تا ۲۵ درصد می تواند موثر باشد بچه های ریاضی که تجربی شرکت می کنند مسلما زیست را امتحان ندادند که این می تواند در این سوابق موثر باشد و برای بچه هایی که تجربی که ریاضی شرکت می کنند هم چون درسهای تخصصی را نگذراندند هم بر سوابقشان تاثیر گذار است.

-من دانشجو آزادم میتونم کنکور شرکت کنم؟بعد درسای پاس شده چی میشن؟ با تشکر از لطف شما
    پاسخ از دکتر توکلی: اول باید انصراف دهید ولی می توانید شرکت کنید و برابر ضوابط ،بستگی دارد.

مشاوره+

• مژده ! مشاوره برای آلایی ها

قفل شده است
    34
    4 رای ها
    34 دیدگاه‌ها
    17k بازدیدها

سلام
    پستهای شما عزیزان طبق قوانین و ساختار جدید انجمن منتقل شد، از این به بعد لطفا سوالات مشاوره ای خودتون رو بر اساس در اینجا بپرسید

همچنین قوانین را اینجا مطالعه بفرمایید!

• تعویض منابع من با شما

3
    0 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    713 بازدیدها

آقا من کتابن نشرالگو تست بهمراه درسنامش دارم چاپ 94
    با کتاب تست زیست94 کانون تحت عنوان (نسبتا دسشوار،دشوار،دشوارتر )تعویض میکنم هرکی میخواد پیام خصوصی بده

• معرفی بهترین منابع کمک آموزشی برای کنکوری ها – اختصاصی تجربی

قفل شده است
    14
    0 رای ها
    14 دیدگاه‌ها
    9k بازدیدها

@mahdi.023;18346 said:

سلام مجدد درباره ی کتاب فیزیک 3 تجربی کمک خواستم سیرتا پیازو پیشنهاد دادن
    ولی کتاب کم حجم تر میخوام
    ممنون میشم

گل واژه خوبه ولی سیر تا پیاز بهتره

• سلام خدمت آ لایی های عزیز

قفل شده است
    4
    0 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    648 بازدیدها

به نظرم سوال مشاوره ای خود را در این تاپیک بپرسید.

• تجربه.....

3
    0 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    574 بازدیدها

تجربه در چه موردی ؟ با جزءیات بیشتری بپرسید

• درخواست مشاوره+یه پیشنهاد

قفل شده است
    11
    0 رای ها
    11 دیدگاه‌ها
    2k بازدیدها

شما می توانید از کتاب مشاور خاموش انتشارات خوشخوان استفاده کنید.

• 0 رای ها
    19 دیدگاه‌ها
    5k بازدیدها

دوستان برای من که دیپلمم قبل84بوده و امتحانات نهایی کشوری نداشتیم چطور محاسبه میشه?اخه من تو دفترچه خوندم نوشته برای دیپلم84به بعدی ها که امتحانات نهایی بصورت کشوری برگزار شده معدل لحاظ میشه
    اما من دیپلم83هستم و امتحانات نهایی کشوری نداشتیم