سوال از خون تیره و روشن .نظام قدیم

• میگن قلب همه جانداران با خون روشن تغزیه میشه ... سیاه رگ کرونر که غزا دهنده قلب است خون تیره داره یا روشن ؟؟؟ اصن خون روشن چ خونیه ؟؟ خونی که اکسیژنش زیاده یا خونی که مواد غزاییش زیاده ؟؟ من گیج شدم توی این مسایل ..هر کی میدونه توضیح لطفا بده

• یا مثلا سرخ رگ های کلیه که مواد دفعی زیاد دارن خونشون تیره میشه یا روشن /// اینا رو چ جوری باید بفهمیم ؟

• سلام ابتدا چنتا مفهوم رو خوب یاد بگیرین خون روشن یعنی خون پر O2 دارای مواد غذایی بآلا خون تیره یعنی خون پر Co2 دارای مواد غذایی کم
    سیاهرگ:رگی که خون را وارد قلب میکند
    سرخرگ:رگی ک خون را از قلب خارج میکند
    گردش خون در پستانداران
    ابتدا دوتا سیاهرگ با خون تیره زبرین و زیرین وارد دهلیز راست میشه خون وارد شده حجم اش زیاده بعدش وارد بطن راست میشه بعد سیاهرگ به سرخرگ تبدیل میشه فک کنم چون میره به دستگاه تنفس اسمش سرخرگ ششی باشه یادم نیس 2 شاخه میشه به اندام تنفسی میره اندام تنفسی خون تیره رو مصرف میکنه روشن میشه سرخرگ به 4 سیاهرگ تبدیل میشه که به دهلیز چپ وارد میشه بعد بطن چپ دوباره سیاهرگ به سرخرگ تبدیل میشه اینم فکر کنم بهش آئورت بگن 3 شاخه میشه میره به دست و صورت و سایر اندام دوباره چرخه فوق تکرار میشه
    ما دوتا گردش خون داریم ساده و مضاعف که سادش که تو ماهی ها و دوزیستان نابالغ دیده میشه و مضاعف خزندگان پرندگان و پستانداران هس گردش خون ساده یعنی سرخرگ رفته یه دستگاه تنفس بعد از مبادله گاز ها به قلب بر نمی گرده مستقیم میره به اندام ها
    ولی مضاعف پس تبادل گاز اول به قلب بر میگردد بعد میره به اندام ها

• اگه متوجه نشدین فیلم های استاد رحیمی رو ببینید خیلی خوب توضیح دادن از طریق شکل من از ایشون یادگرفتم دوستان لطفا اگه جایی از جوابم اشکال داره تصحیح کنید

• @دانش-آموزان-آلاء
    @فارغ التحصیلان-آلاء
    @همیار
    @romisa
    @A-K

• معمولا اندام ها و قلب مصرف کننده خون دارای اکسیژن هستند و خون تیره تر میشه و دستگاه تنفس مصرف کننده خون دارای co2 یعنی خون روشن تر میشه

• @b64h47 سرخرگ های کلیه دقیق نمیدونم وابران خونش روشنه با مواد دفعی کم و آوران خون تیره با مواد دفعی زیاد

• قلب ی اندام مستقل تو بدنه که غذا میخواد
    غذاش از طریق سیاهرگ(سیاهرگ:رگی که خون رو به قلب میاره،،،،،،سرخرگ:رگی که خون رو از قلب دور میکنه)کرونری تامین میشه و خونش **
    کاملا روشنه
    تندرست باشین یاعلی

• به دهلیز راست میریزه محتویاتشو

• خب مگه سیاه رگ خونش تیره نیست ؟؟ چ جوری کرونر خون تیره داره ولی غزا دهنده قلبه ؟؟

• @b64h47 ببین ماتو دستگاه گردش خونمون 3نوع رگ داریم
    1.سرخرگ:رگی که خون رو از قلب خارج میکنه(بهترش اینه بگیم خون رو ازقلب دورمیکنه)
    2.سیاهرگ:رگی که خون رو به قلب وارد یا همون به قلب نزدیک میکنه
    3.مویرگ توبحث نیست
    مابراساس خونی که توی سرخرگ یاسیاهرگ هست اونو تعیین نمیکنیم بلکه میبینیم نزدیک میکنه یا دور حالا توبدن ما همه سرخرگ هاخون روشن دارن به جز 2تا سرخگ ششی وسرخرگ بندناف دارای خون تیره هستش وهمچننین همه سیاهرگهاتیره بجز سیاهرگ ششی وبندناف
    تو قلب بعضی جانداران هم فقط خون تیره((اونایی که گردش ساده دارن)) وتوبعضی دیگه هم خون روشن وهم تیره جریان داره ولی به هرحال باید توسط خون روشن تغذیه شه تواین انسان اینجوریه که 2تاسرخرگ کرونری از 2مدخل مجزا از ابتدای ائورت منشا میگیرن ومیرن قلب رو تغذیه میکنن بعد به صورت یدونه سیاهرگ کرونر میریزن به دهلیز راست((اگه دقت کرده باشین تو دهلیز راست یه سوراخ ریزی هستش که همون محل ورود ساهرگ کرونری هست))

• @b64h47 خون روشن اون خونی که نسبت به خون تیره اکسیژن بیشتر ولی CO2کمتری داره وبرعکس خون تیره همCO2زیادO2کمی داره نسبت به همدیگه خون تیره میتونه هم توسرخرگ باشه که گفتم وهم توسیاهرگ وخون روشن هم همینطور اینم بگم فقط به میزانCO2وO2 بستگی داره وگرنه تو هرو موادغذایی هست
    هراندامی هم که تغذیه میشه سرخرگ بهش وارد میشه وتوسط سرخرگ با خون روشنه چه قلب باشه چه کلیه وچه...

کاربران فعال این بخش

22
آنلاین

19.5k
کاربران

9.1k
موضوع ها

607.0k
دیدگاه‌ها