مشکل در مطالعه درصد خلوص و بازده درصدی

• دانش آموزان آلاء

سلام برهمگی

• دانش آموزان آلاء

میگم من هیچی از درصد خلوص و بازده درصدی نمیفهمم کمک کنین لطفا چکار کنم

• ناظم ادمین

@Afshin12 سلام
    لطفا برای سوالاتون تاپیک جداگانه بزنید و توی تاپیک های دیگه مطرح نکنید.
    براتون تاپیک جدید زدم

• ناظم ادمین

• @Afshin12 در مشکل در مطالعه درصد خلوص و بازده درصدی گفته است:

میگم من هیچی از درصد خلوص و بازده درصدی نمیفهمم کمک کنین لطفا چکار کنم

فقط کافیه مفهومشون رو بفهمی
    درصد خلوص :
    فرض کن میری یه کیلو لوبیا میخری ! لوبیا رو باید پاک کرد ! یعنی چی ؟ یعنی باید خرده سنگ و چیزایی دیگه ای که اضافه محسوب میشه ازش جدا کرد تا بشه استفادش کرد ! حالا بعد این ک پاکش کردی از یه کیلویی که خریده بودی نیم کیلو لوبیای خالص برات میمونه ( که بدون آت و آشغاله! ) و نیم کیلو خرده سنگ و از این چیزا
    حالا خودت جواب بده ی کیلویی ک خریده بودی چقدر خالص بود ؟ یعنی چقدرش فقط لوبیا بود ؟ تو شیمی هم همین طوره ! مثلن وختی سنگ معدن رو جدا میکنیم و هدف ما استخراخ ی فلز خاصه تو اون سنگ معدنِ ی بخشیش فلز مد نظره ماست و ی بخش دیگه اش فلزات یا مواد دیگه است که به درد ما نمیخورن...

• اما بازده درصدی :
    ببین ما میشینیم رو کاغذ کلی حساب و کتاب میکنیم که اگ 10 گرم از ماده ی 1 رو با ده گرم از ماده ی 2 قاطی کنیم 20 گرم ماده ی ایکس به دست میاد ( این 20 گرم میشه مقدار نظری یعنی مقداری که با حساب و کتاب به دست آوردیم )
    حالا تو آزمایشگاه همون 10 گرم ماده ی یک رو با ده گرم ماده ی 2 قاطی میکنیم اما میبینیم 15 گرم ماده ی ایکس تولید شد ! (به این میگن مقدار عملی ینی مقداری ک تو عمل ب دست آوردیم ! )
    حالا اگه مقدار عملی رو ب مقدار نظری تقسیم کنیم و تو صد ضرب کنیم یه کمیتی به دست میاد به اسم بازده درصدی!
    حالا این بازده به چه دردی میخوره ؟ فرض کن ما 20 گرم ماده ی ایکس نیاز داریم ولی میدونیم که بازده درصدی این واکنش مثلا 50 درصدِ ؛ بنابراین برای تهیه ی 20 گرم ماده ی ایکس باید با توجه به بازده درصدی مقدار بیشتری واکنش دهنده به کار ببریم که تو آزمایشگاه 20 گرم ماده ی ایکس تولید شه
    همین !

• این پست پاک شده!

کاربران فعال این بخش

22
آنلاین

18.9k
کاربران

8.6k
موضوع ها

591.0k
دیدگاه‌ها