سوال زیست درباره کروموزوم و DNA و ...؟خواهشا اگر بلدید راهنمایی کنید

• سلام دوستان
    من تغییر رشته ای هستم
    خیلی با ی سری مفاهیم اولیه درگیر شدم و متاسفانه تو نت هم هر چی بیشتر سرچ کردم کمتر ب نتیجه رسیدم و گیج شدم...
    یکی ب من اینا رو بگه بزبون خودمونی
    1)کروموزوم چیه اصلا ایا کروموزوم تک کروماتیدی هم داریم؟یا همه ی کروموزوما حتما دو کروماتیدین؟
    2)DNA بخشی از کروموزوم؟
    3)تو هر کروموزوم چند تا DNA داریم؟
    4)تو هر کروماتید چندDNA داریم؟
    5)شکل یه کروموزوم دیپلویید چجوریه؟چند تا کروموزوم داره و هر کدوم چند تا کروماتید دارن؟
    6)شکل یک کروموزوم هاپلویید چجوریه؟چند تا کروموزوم داره و هر کدوم چند تا کروماتید دارن؟
    7)تو صفحه 123 سوم ک گفته برای ساده کردن مطلب فقط یکی از کروموزومهای انسان نشان داده شده است منظورش چیه؟یعنی شکل باید چجور باشه؟
    8)تو همون شکل صفحه 123 سوم ک زیگوتو کشیده اون دو تا سبز ک وسط هر کدوم ی سانترومر نارنجی هر کدوم از اون سبزا چین؟میدونم هر کدوم ی کروماتیدن ولی میخوام ببینم هر کدوم ی کروموزم محسوب میشن؟اخه مگه زیگوت دیپلویید نبود؟پس اون ک تو بند 7 پرسیدم یعنی چی؟

خواهشا خواهشا خواهشا اگر کسی اینارو مطمین جواب بده دوستان...هر کدوم ک میدونید واقعا بگید حتی شده ی سوال:(((خیلیییییییییی گیج شدم واقعا ذهنمو درگیر کرده
    ممنون از همتون

• بچه ها من تازه عضو شدم اصلا بلد نیستم چجوریه اینجا این تاپیکم ب هزار زحمت و تلاش زدم😏 😏 😏 چن تا تاپیک خواستم سوال بپرسم نشد چجوریه😐 😐 😐 😐

• دانش آموزان آلاء

@shamim-0 در سوال زیست درباره کروموزوم و DNA و ...؟خواهشا اگر بلدید راهنمایی کنید گفته است:

بچه ها من تازه عضو شدم اصلا بلد نیستم چجوریه اینجا این تاپیکم ب هزار زحمت و تلاش زدم😏 😏 😏 چن تا تاپیک خواستم سوال بپرسم نشد چجوریه😐 😐 😐 😐

تا چند ساعت دیگه فیلم این مفاهیم تو تایپیکم پخش میشه مشاهده کنید یاد میگیرید

• اتفاقا الان تاپیکتون بودم همونجا میذارید؟هر کار کردم پست بذارم ک کجاس فیلما نشد چرا اینجوریه اینجا؟☹

• خیلی لطف میکنید
    چه ساعتی فیلمارو میذارید؟خودتون توضیح دادید؟

• دانش آموزان آلاء

@shamim-0
    بله تا ۱ ساعت دیگه در حال آپلودن

• 🙏🏻 🙏🏻 🙏🏻

• سلام.
    هم میتونید از فیلمایی که دوستمون داره آپلود میکنه استفاده بکنین. هم میتونین از قسمت فیلم های زیست آلا فصل 5 و 6 از آقای امینی راد رو دانلود کنین خیلی خیلی خوب توضیح میدن. هم اینکه فیلم های آقای پوریا رحیمی رو از قسمت فیلمهای زیست دانلود کنید. خیلی کمکتون میکنه. منم همین مشکل شمارو داشتم دقیقا چون تغییر رشته ام.
    کروموزوم هم میتونه تک کروماتیدی باشه هم دو کروماتیدی. بسته به اون مرحله ای از چرخه سلولی که سلول اونجاست فرق میکنه یک و دو. تو هر کروماتید یک دی ان ای داریم. هر دی ان ای هم از 2 رشته پلی نوکلئوتیدی تشکیل شده. پس اگه کروموزوم تک کروماتیدی باشه یک دی ان ای و 2 رشته پلی نوکلئوتیدی داره. و اگه کروموزوم 2 کروماتیدی باشه 2 تا دی ان ای داره و 4 تا رشته پلی نوکلئوتیدی.

• بند 7 . یعنی چون 23 تا کروموزوم (که اینجا تک کروماتیدی هستن) فضای زیادی رو توی شکل میگرفته بخاطر همین فقط یک کروموزوم رو توی هر گامت نشان دادن. البته اون 22 تا از نظر اندازه با این یکی فرق دارن. با خودشونم همینطور.

• @milad91
    خدا خیرتون بده ...اصلا منظورشو متوجه نمیشدم ک باید گامت انسان 23 کروموزوم داشته باشه الان فهمیدم🙏🏻

• بند 5 و 6 چطور؟

• قسمت 8. آره درسته. زیگوت دیپلوییده. بخاطر همین از هر گامت نر و ماده یک کروموزوم که همتای همن رو گرفته. یعنی در اصل 23 تا از هرکدومشون گرفته که داخل زیگوت میشه 46. و دوبه دو باهم همتان. اگه صفحه 143 رو نگاه کنین توی شکل 2 از فصل 7 همه کروموزوم های یک سلول رو کشیده. (که البته همشون جفتن. اما چون اون فرد بیماره کروموزوم های 21 ش 3 تا هستن)

• خواهش میکنم. 🙏🏼

• 0_1515669790166_287sk0612.jpg

• این کروموزوم ها الان مربوط به یه سلول دیپلوییده. اگه بجای دوتا دوتا ، سه تا سه تا شبیه هم بودن. میشد تریپلویید. و اگر جفت نبودن یعنی همتا نداشتن (تکی بودن) شبیه هم نداشتن اونوقت میشد هاپلویید. یا اگه 6تا 6تا شبیه هم بودن میشه هگزاپلویید

• یعنی اگر یکی یکی بودن یعنی یک کروموزوم دو کروماتیده؟اونوقت هاپلویید میشد؟

• @shamim-0 آره دقیقا

• یا برای هاپلویید بودن باید دو تا کروماتید جدا باشن؟😑

• ایشالا هر چی دوس دارید قبول شید و ب صلاحتون باشید هر وقت این مبحثو ببینم دعاتون میکنم🙏🏻

• تک کروماتیده بودن و دو کروماتیدی بودنش تاثیری در هاپلویدی یا دیپلوییدی و کلا چند پلوییدی بودنش نداره

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.