انتخاب رشته قبل از کنکور

• سلام خدمت همه کنکوری ها!
    امروز میخواستم موضوعی رو مطرح کنم که بارها نتیجه مثبتش رو دیدم. یعنی انتخاب رشته قبل از کنکور!
    بله درست شنیدید! قبل از اینکه کنکور بدید، و حتی قبل از اینکه رتبه تون بیاد، انتخاب رشته میکنید!
    بذارید برای روشن شدن موضوع با یک سوال آغاز کنم. فرق هدف و آرزو چیه؟
    در حقیقت آرزو یعنی یک خواسته قلبی، بدون برنامه و جزئیات مشخص. مثلا شما میگید من میخوام رشته دندان پزشکی قبول بشم، حالا خیلی لطف کنید میگید دندان تهران میخوام قبول بشم!
    ولی در این حد برای مشخص شدن هدف کافی نیست! "دندان پزشکی تهران" تنها در صورتی به صورت هدف قلمداد میشه که به صورت کاااملا مشخص و با جزئیات، مسیر رسیدن بهش رو بدونید و حفظ باشید.
    تصور کنید شما به قصد رفتن به فلان نقطه شهر از خونه خارج میشید. اگر دقیقا مشخص نکنید که کجا میخواید برید و مسیرش رو هم بلد نباشید، احتمال رسیدن به هدفتون خیلی کم میشه و معلوم نیست به جای مقصد مورد نظر، سر از کجا در میارید.
    دوستی داشتم که میگفت: هدف من پزشکی شهر خودمونه. پزشکی شهر ما تا رتبه 1200 منطقه 2 رو برمیداره. این دوستم تو کنکور 190 آورد! و جالبه بدونید که تبریز یا تهران رو نزد! شهر خودمون رو زد! وقتی ازش پرسیدم گفت هدف من شهر خودمونه، برنامه دارم برای خودم!
    وقتی کسی از من میپرسه چطور بخونم برای کنکور؟ اول از همه ازش میپرسم هدفش چیه؟ و سعی میکنم متوجهش کنم که انتخاب هدف، چند برابر مطالعه، مهم و حیاتی هست.
    شما باید ابتدا با توجه به توانایی های خودتون، تاریخچه مطالعاتی تون،و پتانسیلی که در خودتون میبینید، یک و فقط یک رشته انتخاب کنید! به هیچ عنوان فرض نکنید 100 انتخاب دارید! به هدف خودتون، به اراده خودتون احترام بذارید!
    بگید که از کل دنیا، برای من فقط یک صندلی هست، اون هم مثلا پزشکی شیراز.
    بعد از انتخاب هدف، با طبق مثالی که بالاتر زدیم، انتخاب مقصد، سه مرحله در مقابل شما هست.
    مرحله اول: تعیین جزئیات مقصد!
    دقیقا مشخص کنید پزشکی شیراز یعنی چی! چه رتبه ای میخواد؟ چه درصدی میخواد؟ چه ترازی میخواد؟ چند نفر ظرفیت داره؟ و هر ویژگی دیگری که برای شناخت مقصد مهمه.
    مرحله دوم! تعیین جزئیات مبدا!!!!
    بعله! جزئیات مبدا! یعنی جزئیات خودتون! کاملا خودتون رو بشناسید! سطح درسی تون رو، پتانسیلتون رو، حداکثر توانایی تون رو، و تمام ویژگی هایی که میتونه در این مسیر به شما کمک کنه!
    مرحله سوم! تعیین دقیق مسیری که باید طی کنید! (نیاز به مشاور دارد)
    در این مرحله، که شاید به مشاور احتیاج داشته باشید، باید مشخص کنید که برای رسیدن از مبدا، به مقصد مورد نظر، چه مسیری باید طی بشه. آیا با توجه به وقت، انرژی، توانایی ها و حوصله شما، طی این مسیر ممکنه؟ اگر ممکنه، چطور این مسیر رو طی کنید تا بهترین بازده رو بگیرید؟
    به بیان دیگر، چطور مطالعه کنید، چقدر مطالعه کنید، چطور تست بزنید، چقدر تست بزنید، از چه منابعی تست و مطالعه داشته باشید و .... سوالات شبیه اینها که برای طی مسیر برای شما ضروری هستند.
    مرحله چهارم! (مرحله چهارم هم مگه داشتیم؟؟؟؟)
    این مرحله صرفا مرور سه مرحله قبلی در فواصل زمانی منظم هست. یعنی شما چند وقت یکبار، بار دیگه بررسی میکنید که با مقصدتون چقدر فاصله داشتید؟ آیا مسیری که طی میکنید جواب میده؟ و آیا از نقطه اولیه خودتون تکون خوردید؟ پیشرفتی داشتید؟
    در آخر، با خیالی راحت، سر جلسه کنکور شرکت میکنید، و مسیری که چندین ماه برای طی کردنش تمرین کردید رو بدون استرس و دغدغه طی میکنید، و با خیالی راحت، به مقصد مورد نظر میرسید!
    این روش، در کاهش استرس، و شناخت بهتر مسیر زندگی و هدف داشتن و برنامه ریزی اصولی خیلی مهم هست.
    به امید موفقیت تمامی زحمت کشان،
    روزگار خوبی داشته باشین،
    ویکتور ککه.

• دانش آموزان آلاء

از الان به فکر انتخاب رشته نباشید
    هدفتون چیه؟واسش بخونید تا حد توان
    بعد از اومدن رتبه وقت بسیاره

• @paripari در انتخاب رشته قبل از کنکور گفته است:

از الان به فکر انتخاب رشته نباشید
    هدفتون چیه؟واسش بخونید تا حد توان
    بعد از اومدن رتبه وقت بسیاره

بر اساس متنی که نوشتم بهترین راهکار برای دانش آموزان هدف مند و مصمم اینه که قبل از شروع کنکور هدف رو مشخص کنند!

• این فیلمها تا حدودی در شناخت هدف موثرند
    دیدنشون کمک میکنه کمی بهتر با مسیر آشنا بشید
    رشته ریاضی
    رشته تجربی
    میتونید به جای کل مجموعه ، رشته هایی که مد نظرتون هست رو جداگانه تماشا کنید
    موفق باشید👨🎓 👩🎓

• همیار

هدف ميتونه بهترين نتيجه توي كنكور باشه
    من وقتي واسه كنكور ميخوندم حتي مشخص نبود ك امسال صرفنظر از رتبه ام خانواده اجازه بده ك انتخاب رشته كنم و ممكن بود برم تجربي كنكور بدم،يا دبير بشم،ولي حالا مهندسي كامپيوتر ميخونم و از انتخابم هم راضيم
    بهتره پيش از اومدن نتايج، خودتون درگير اين فكرا نكنين

• دانش آموزان آلاء

به نظرم هر شخصی منحصر به فرده
    یکی هدفشو مشخص کنه مصمم تر میشه
    یکی دیگه اگه مشخص کنه زیاد درگیرش میشه و بهش فک میکنه و از درسش غافل میشه
    هر فردی باید ویژگی های خودشو بسنجه ببینه کدوم براش بهتره

• توجه کنید که بر اساس تجربه هایی که داشتم این پست رو نوشتم. اجازه بدید یک تعداد مثال بزنم تا بهتر مشخص بشه منظورم.
    در سال 93 دعوت شده بودم تا در یک همایش معرفی و انتخاب رشته به عنوان مهمان ویژه از سمپادی های قدیم، رشته خودم رو معرفی کنم و به نوبه خودم نکاتی رو در مورد انتخاب رشته به دانش آموزان بگم. دانش آموزانی که رنج رتبه کنکورشون از 50 تا 1000 بود.
    یکی از مواردی که خیلی برای من عجیب بود، یک دانش آموز ریاضی بود که با رتبه حدود 60 در منطقه دو، نمیدونست چه رشته ای رو انتخاب کنه. پدر و مادرش شدیدا اصرار داشتن برق شریف رو انتخاب کنه. ولی خود دانش آموز به من گفته بود که فیزیک رو دوست داره. من در طی چندین ساعت تونستم پدر مادرش رو قانع کنم که پسرشون فیزیک رو انتخاب کنه. الان اون دانش آموز در دانشگاه تورنتو در حال ادامه تحصیل هستن.
    این فرد مدتها قبل از کنکور مشخص کرده بود که فیزیک میخواد، و حتی کسب رتبه بسیار ممتاز هم باعث نشد نظرش رو عوض کنه.
    یا مثال دیگه ای که از دانشجویان کارشناسی به ارشد میزنم براتون.
    دوستی داشتم که برای ادامه تحصیل، تنها یک انتخاب داشت! و اون هم یک رشته خاص در دانشگاه شریف بود! این رشته تنها تا رتبه 14 کنکور برمیداشت! در طی 5 ماه برنامه فشرده و "مرتبط" با خواست این دوستمون، موفق شد علی رغم انتظار همه، رتبه 8 رو کسب کنه و الان با خوشحالی مشغول تحصیل در دانشگاه شریف هست.
    از این دسته مثالها خیلی زیاده، ولی به قول دوستمون
    @romisa1234
    شاید در انتخاب هدف به مشکل بخورن و بیشتر از اینکه به مسیرشون فکر کنن، به هدف فکر کنن و انرژی زیادی رو صرف اینکار بکنن.
    قبول دارم که این مورد محتمل هست. ولی این روشی که من نوشتم، در ابتدا، نیازمند یک دانش آموز "مصمم" و متمرکز داره، تا بتونه با "کمک" مشاور، مسیر مورد نظر رو به سلیسی تمام طی بکنه.
    از زیاد شدن مطلب، شدیدا عذر میخوام.

• دانش آموزان آلاء

ماه را نشانه بگیرید تا حتی اگر تیرتان به ماه نخورد ، در میان یکی از ستاره ها فرود آید

• @romisa1234 در انتخاب رشته قبل از کنکور گفته است:

ماه را نشانه بگیرید تا حتی اگر تیرتان به ماه نخورد ، در میان یکی از ستاره ها فرود آید

حالا بر اساس مطالب علمی ستاره ها دورتر هستن :)))))))))

• @romisa1234
    صرفا شوخی بود البته، منظورتون رو فهمیدم 🙂

• دانش آموزان آلاء

@victorkeke در انتخاب رشته قبل از کنکور گفته است:

@romisa1234 در انتخاب رشته قبل از کنکور گفته است:

بالاخره که باید یه جایی فرود بیاد معلق نمیمونه که، می مونه؟

@romisa1234

می دونم

• @romisa1234 در انتخاب رشته قبل از کنکور گفته است:

@romisa1234

می دونم

ریاضی ها یه مطلبی میخونن حرکت پرتابی، اونجا دقیق حساب میکنن که اگر میخوان 150 متر بعد فرود بیان، با چه زاویه و با چه سرعت اولیه ای پرتاب کنن خودشون رو.
    فرض کنید در یک مسابقه، هدف، زدن جسمی در فاصله 40 متری باشه. در مسابقه دیگری، فاصله 100 متر باشه. من در مسابقه اول اگر بیشتر از میزان مورد نیاز انرژی بذارم مسابقه رو باختم.
    در مسابقه دوم هم برعکس.
    متوجه منظورم هستید؟ هر هدفی، هر خواسته ای، هر سیبلی با هر فاصله ای، مسیر و انرژی و برنامه متفاوتی خواهد داشت. اینکه به صورت راندوم پرتاب کنیم تیرمون رو، معلوم نیست اصلا به هدفی خواهد خورد یا نه. و این هدف متناسب با خواست ما هست یا نه.

• دانش آموزان آلاء

@romisa1234

می دونم

ریاضی ها یه مطلبی میخونن حرکت پرتابی، اونجا دقیق حساب میکنن که اگر میخوان 150 متر بعد فرود بیان، با چه زاویه و با چه سرعت اولیه ای پرتاب کنن خودشون رو.
    فرض کنید در یک مسابقه، هدف، زدن جسمی در فاصله 40 متری باشه. در مسابقه دیگری، فاصله 100 متر باشه. من در مسابقه اول اگر بیشتر از میزان مورد نیاز انرژی بذارم مسابقه رو باختم.
    در مسابقه دوم هم برعکس.
    متوجه منظورم هستید؟ هر هدفی، هر خواسته ای، هر سیبلی با هر فاصله ای، مسیر و انرژی و برنامه متفاوتی خواهد داشت. اینکه به صورت راندوم پرتاب کنیم تیرمون رو، معلوم نیست اصلا به هدفی خواهد خورد یا نه. و این هدف متناسب با خواست ما هست یا نه.

بله کاملا متوجه شدم
    همه چی به ما بستگی داره
    ممنون

• @romisa1234
    از توجه شما ممنونم 🙂

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.