فرق آنزیم لیزوزومی با لیزوزیمی

• دانش آموزان آلاء

آقا من تو این دوتا قاطی کردم چی میشه که در فاگوسیتوز آنزیم لیزوزومی وجود داره و لیزوزیمی وجود نداره !

• خب بله درسته!
    اینو هم از من داشته باشین لیزوزیم بر وزن آنزیم!

• دانش آموزان آلاء

@dr-bernosi
    یه سوال مگه آنزیم لیزوزومی از اندامک لیزوزوم ترشح نمیشه
    بعد وارد وزیکول میشه دیگه اونجام فاگوسیتو ...
    بعد لیزوزیم از کجا ترشح میشه و به کجا میریزه ! 😧😧😢😢😢😢😢😢😢😢😢

• @arash-0 در فرق آنزیم لیزوزومی با لیزوزیمی گفته است:

@dr-bernosi
    یه سوال مگه آنزیم لیزوزومی از اندامک لیزوزوم ترشح نمیشه
    بعد وارد وزیکول میشه دیگه اونجام فاگوسیتو ...
    بعد لیزوزیم از کجا ترشح میشه و به کجا میریزه ! 😧😧😢😢😢😢😢😢😢😢😢

لیزوزوم کلا منشاش شبکه اندوپلاسمی زبره هم خود هم انزیماش!
    لیزوزیم هم چون پروتئین ترشحی از شبکه اندوپلاسمی زبر منشا میگیره

• من رشتم ریاضیه ولی ببین این بدرد می خوره
    تفاوت لیزوزوم با لیزوزیم:

لیزوزومها (کیسه های محتوی آنزیمهای هیدرولازاسیدی به ضخامت 70آنگستروم هستند.وجز دستگاه غشا درونی است)

لیزوزومها با میکروسکوپ الکترونی به صورت گرانولهای متراکمی مشاهده می‌شوند که 0.5 تا 0.05 میکرون قطر دارند و بوسیله غشا محصور شده‌اند. لیزوزومها حاوی تقریبا 50 نوع آنزیم می‌باشند که همه آنها در PH اسیدی فعالند. بنابراین لیزوزوم دستگاه گوارش سلول محسوب می‌شود و قادر به هضم مواد خارجی وارده به سلول و ارگانلهای فرسوده شده می‌باشند.

لیزوزیم(یک آنزیم گلیکوزیدازی است)

لیزوزیم که به عنوان مورامیداز و یا ان استیل مورامیک هیدرولاز نیز شناخته شده است ، یک آنزیم گلیکوزیدازی است. واژه لیزوزیم در اصل برای توصیف آنزیمی به کار رفته است که دارای فعالیت لیتیک علیه سلول های باکتریایی است. این آنزیم بسیار با ارزش ، با نقش های متعدد پس از کشف توسط الکساندر فلمینگ در سال 1922 به صورت تجاری تهیه شد . این آنزیم متشکل از 129 آمینو اسید با وزن مولکولی 4/14 کیلودالتون و PI در محدوده 11-5/10 بوده و PH اپتیموم فعالیت آن 2/9 می باشد. این پروتئین چهار باند دی سولفید است که در حدود 3/0درصد وزن آن را قند تشکیل می دهد .

نقش بارز لیزوزیم خاصیت ضد میکروبی آن است . در واقع یک آنتی بیوتیک طبیعی است و به تشخیص بسیاری از بیماریها کمک می کند.

• بی چاره تجربیا چه اسماخفنی دارن

• دانش آموزان آلاء

@هستی-الایی
    😅😅 ۳۰۰ تا باکتری رو باید اسمشونو بلد باشیم مثلا استرپتو کوکوس نومونیا
    یا مایکوباکتریوم توبرکلوسیس 😣😏

• @arash-0
    هر دو آنزیم هستن. لیزوزوم درون سلول عمل میکنه و لیزوزیم آنزیم برون سلولیه. هر دو از شبکه آندوپلاسمی زبر منشا میگیرن.
    ولی لیزوزوم درون وزیکول درون سلول می مونه و لیزوزیم به خارج سلول ترشح میشه.
    وقتی یه ذره توسط سلول فاگوسیتوز (به درون سلول بلعیده) میشه آنزیم درون سلولیه لیزوزوم میریزه سرش و گوارش(هیدرولیز) میکنه.
    آنزیم لیزوزیم هم که توی اشک و بزاق و ... وجود داره که در بیرون سلول عمل میکنه مثلا روی دیواره باکتری اثر میزاره.

• دانش آموزان آلاء

@somayeh-pghz
    ای ول فقط تو همین برون سلولیش گیر کرده بودم مرسیییی
    الان دیگه برام روشن شد

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.