ایجاد 400 نفر ظرفیت در رشته های پزشکی مرحله تکمیل ظرفیت 96 • برای جبران اشتباه در پذیرش سهمیه ۵درصدی ایثارگران؛
  ۴۰۰ دانشجوی جدید در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش میشوند
  — — — — — — — — — —
  به گزارش کانال خبری پزشکان، حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: در کنکور سراسری امسال اعمال سهمیه 5 درصدی خانواده ایثارگران تا حدی بر قبولی داوطلبان تاثیرگذار بود و باعث شده عده‌ای از داوطلبان رتبه خود را با وضعیت سال قبل مقایسه کنند و متوجه شوند که سال گذشته می‌توانستند جای بهتری قبول شوند.

  وی گفت: پیشنهادی که مطرح شد این بود که این پنج درصد به ظرفیتهای پذیرش اضافه شود تا این مسئله جبران شود و تعدادی از داوطلبان آزاد که نمره لب مرز دارند و نتوانستند قبول شوند، بتوانند وارد دانشگاه شوند.

  قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: مسئله مهمی که کار را برای ایجاد پنج درصد ظرفیت جدید مشکلتر میکند این است که سازمان سنجش 20 درصد بیشتر از ظرفیت اعلام شده دانشگاه‌های علوم پزشکی قبولی اعلام کرده است.

  وی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان سنجش 20 درصد بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی دانشجو معرفی میکند، توضیح داد: این معمولا روالی است که سازمان سنجش کشور بر اساس محاسبات و آنالیزی که برای خودش دارد، اعلام می کند و ما هم در وزارت بهداشت در هر صورت می‌پذیریم.

  وی گفت: این مسئله که بین 20 تا 40 درصد بیش از ظرفیت اعلامی دانشگاه‌های علوم پزشکی که در دفترچه کنکور اعلام شده، از طریق سازمان سنجش دانشجو معرفی می‌شود، مسئله‌ای است که وجود دارد و دانشگاه‌ها نیز اغلب برای پذیرش و مدیریت آموزشی این تعداد دانشجو دچار مشکل هستند.

  اکبری گفت: در طول چهار سال گذشته برای اجرای قانون عدالت آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش ظرفیت داشتیم، چون 30 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو به مناطق محروم داده شد و باعث شد که 30 درصد از ظرفیت داوطلبان آزاد کم شود و برای اینکه داوطلبان آزاد خیلی ضرر نکنند در طول چهار سال گذشته حداقل 30 درصد به ظرفیتهای پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی اضافه شد.

  وی گفت: البته این مسئله مشکلاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کرده چون با وجود افزایش بیش از 30 درصدی تعداد دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، امکانات زیرساختی در دانشگاه ها توسعه پیدا نکرده است و با توجه به تورم و افزایش هزینه‌ها و به خصوص با توجه به اینکه اعتبارات آموزشی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در این مدت تغییر چندانی نداشت، مشکلاتی در حوزه آموزش پزشکی ایجاد شده است.

  قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: با وجود این مشکلات، امسال با مصوبه مجلس، پنج درصد ظرفیت جدید نیز برای خانواده های ایثارگران اضافه شد که در کنکور سراسری اعمال شد و باعث شد باز هم شانس قبولی داوطلبان آزاد کم شود به همین علت به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کردیم، اگر ظرفیت خالی دارید، اعلام کنید تا در مرحله تکمیل ظرفیت، تعدادی از داوطلبان آزاد که به همین علت از ادامه تحصیل باز مانده‌اند، پذیرش شوند.

  وی گفت: از این طریق توانستیم حدود 400 نفر ظرفیت خالی ایجاد کنیم که بیشتر در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی است، البته تعدادی از این ظرفیتها در رشته‌های کارشناسی مانند پرستاری هم هست که به زودی به عنوان مرحله تکمیل ظرفیت اعلام می‌شود.

  اکبری افزود: خیلی از افرادی که رد شدند، نمره لب مرز دارند و امیدوارم با ایجاد این ظرفیت جدید بتوانیم تعدادی از این داوطلبان را وارد دانشگاه کنیم. تلاش وزارت بهداشت این است که تا پایان همین هفته و حداکثر تا 14 آبان ظرفیتهای جدید را به سازمان سنجش اعلام کنیم و احتمالا سازمان سنجش نیز این ظرفیتهای جدید را تا آخر ابان اعلام می‌کند.
  خبرگزاری ایرناhttp://www.irna.ir/fa/News/82715638
 • همیار دانش آموزان آلاء

  مرسی

  خیلیییی خبر خوبی بود


 • همیار دانش آموزان آلاء

  @satii
  میشه همین جا اعلام کنید وقتی اومد؟ • @romisa1234
  چشم


 • همیار دانش آموزان آلاء

  @satii در ایجاد 400 نفر ظرفیت در رشته های پزشکی مرحله تکمیل ظرفیت 96 گفته است:

  @romisa1234
  چشم

  بازم ممنون از خبر خوبتون خیلی خوشحالم کردید • @romisa1234
  خواهش میکنم
 

کاربران فعال این بخش

15
آنلاین

18.3k
کاربران

8.0k
موضوع ها

560.5k
دیدگاه‌ها