توصیه های دکتر هامون سبطی برای درس ادبیات کنکور • سلام
  البته این توصیه ها برا بعد از عیده ولی خب برا کسایی که نمیخوان خیلی واسه ادبیات وقت بذارن و تصمیم ندارن که تمامی مطالب ادبیات رو بخونن هم میتونه راهنمای خوبی باشه!

  .

  سوال : استاد گرامی با توجه به این برهه زمانی ( سه ماه و نیم ) مانده به کنکور سراسری ، توصیه شما برای مطالعه درس ادبیات فارسی و موفقیت در این درس که با ضریب ۴ در رأس دروس عمومی کنکور سراسری می باشد ، چیست؟

  پاسخ از استاد:
  ۱. اولویت نخست در اختصاص زمان به درس زبان و ادبیات فارسی در زمان باقی مانده تا آزمون سراسری، به دست آوردن توانایی در خواندن و معناکردن بیت های خارج از کتاب است.علاوه بر ۹ تست معنا و مفهوم ، هر سه تست آرایه های ادبی و دست کم دو تست زبان فارسی و یک تست املا از بیتهای ناآشنا و خارج از کتاب طرح خواهدشد. یعنی شرط نخست در پاسخ دهی به دست کم ۶۰ درصد تستهای زبان و ادبیات فارسی سال ۹۶، توانایی شما در درست خواندن و فهم بیتهای خارج از کتاب است. بدون داشتن این مهارت، یادگیری نکته های مربوط به آرایه ها، زبان فارسی و املا، آب در هاون کوبیدن و بیهوده کاری است، بنابراین اولین اولویت هر داوطلبی در این زمان باقی مانده باید خواندن فصل نخست کتاب تناسب مفهومی بنده و ادامه ی آن تا هرجای ممکن باشد. هر یک صفحه ای که بیشتر از این کتاب خوانده شود احتمال پیش افتادن داوطلب از رقیبانش در آزمون سراسری پیش رو فزونی می یابد.

  2. اولویت دوم، خواندن تدریجی و پیوسته تاریخ ادبیات است که در مقدمه فصل تاریخ ادبیات در کتاب همایش ادبیات روش درست خواندن تاریخ ادبیات را آموزش داده شده است.

  3. اولویت سوم خواندن لغت و املا است. خواندن املا از کتاب بنده وقت کمتری میگیرد زیرا از روند آموزشی برخوردار است و شبیه دفترچه لغت معنی نیست که فقط به حافظه دیداری دانش آموز متکی باشد. نکته مهم در تسلط بر املای کنکور ، دو باره و سه باره زدن یک مجموعه تست است. در بحث لغت تست زدن چندان مهم نیست اما هم در کتاب نشر دریافت و هم در کتاب موضوعی نشر الگو تستهای خوبی طراحی شده است

  4. اولویت چهارم در این برهه از زمان، زبان فارسی است. کسانی که از پیش به این مبحث پرداخته اند حتما آن را با دقت و تمرین کافی به پایان برسانند، اما اگر کسی هنوز زبان فارسی نخوانده است و قصد دست یابی به درصدهای بالای شصت درصد را در کنکور سال ۹۶ دارد، این مباحث را از کتاب آموزش نشر دریافت ( نه کتاب همایش یا اتاق تمرین ) مطالعه نماید: ۱. ساختمان واژها ۲. گروه اسمی ۳. جمله ساده و اجزای آن و اگر فرصتی ماند، تکواژ شماری!

  ۵. اولویت پنجم در این برهه زمانی، مبحث آرایه های ادبی است که دشوارترین تستهای کنکور را در چند سال اخیر شامل شده است. فقط کسی باید در این برای این مبحث وقت بگذارد که سایر مباحث زبان و ادبیات فارسی را کارکرده باشد وگرنه پرداختن به این مبحث دشوار کار عاقلانه ای نیست. بهترین منبع برای مسلط شدن بر نکات دشوار تستهای آرایه های ادبی، مطالب آموزشی کتاب همایش بنده است. برای تمرین بیشتر کتاب مبحثی انتشارات خیلی سبز معرفی میشود.


 

کاربران فعال این بخش

25
آنلاین

18.8k
کاربران

8.5k
موضوع ها

587.5k
دیدگاه‌ها