آرایه

• ضمیر «م» در مصراع دوم با کدام واژه همراه است،که به ضرورت شعر تغییر کرده
    هر دم از درد بنالم که فلک هر ساعت \کندم قصد دل ریش به آزار دگر
    قصدم. ریشم آزارم. دگرم

• به این حالت پرش ضمیر میگن
    مرتب شده ی مصرع دوم: کُند قصد دل ریشم به آزار دگر
    یعنی این روزگار هر ساعت قصد آزار دادن دلِ بیچاره و بدبخت من داره ...

کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی هامون سبطی رو اگه بخونید همه این چیزا رو با زبانی شیرین و دل نشین بهتون آموزش میده، همون کتابیه که دفعه قبل هم معرفیش کردم 😉

• دانش آموزان آلاء

@hossein-freedom در آرایه گفته است:

به این حالت پرش ضمیر میگن
    مرتب شده ی مصرع دوم: کُند قصد دل ریشم به آزار دگر
    یعنی این روزگار هر ساعت قصد آزار دادن دلِ بیچاره و بدبخت من داره ...

کتاب تناسب مفهومی و قرابت معنایی هامون سبطی رو اگه بخونید همه این چیزا رو با زبانی شیرین و دل نشین بهتون آموزش میده، همون کتابیه که دفعه قبل هم معرفیش کردم 😉

عاقا یه دوتا مثال دیگ بزن تا کلا یادش بگیریم این موضوع رو😁
    مرسی

• @hossein-freedom بلع درسته
    می خونم😖

• @alisoltany در آرایه گفته است:

مرسی

چشم عزیز، ببخشید 3-4 روزی خونه نبودم برا همین دیر جواب دادم! مثلا:

• طرب سرای محبّت کنون شود معمور / که طاق ابروی یار منش مهندس شد ( = طاق ابروی یار من مهندسش شد )
    • عشقت رسد به فریاد، ار خود به سان حافظ / قرآن ز بر بخوانی، در چهارده روایت ( = عشق به فریادت میرسد ... )
    • باغبانا! ز خزان بی خبرت می بینم / آه از آن روز که بادت گل رعنا ببرد ( = باد گل رعنایت را ببرد )
    • الا ای طوطی گویای اسرار! / مبادا خالیت شکّر ز منقار ( = مبادا منقارت خالی از شکر باشد )
    • گفتم ببینمش مگرم درد اشتیاق / ساکن شود بدیدم و مشتاق تر شدم ( = گفتم ببینمش مگر درد اشتیاقم ساکن شود ... )

• دانش آموزان آلاء

@hossein-freedom در آرایه گفته است:

@alisoltany در آرایه گفته است:

مرسی

چشم عزیز، ببخشید 3-4 روزی خونه نبودم برا همین دیر جواب دادم! مثلا:

• طرب سرای محبّت کنون شود معمور / که طاق ابروی یار منش مهندس شد ( = طاق ابروی یار من مهندسش شد )
    • عشقت رسد به فریاد، ار خود به سان حافظ / قرآن ز بر بخوانی، در چهارده روایت ( = عشق به فریادت میرسد ... )
    • باغبانا! ز خزان بی خبرت می بینم / آه از آن روز که بادت گل رعنا ببرد ( = باد گل رعنایت را ببرد )
    • الا ای طوطی گویای اسرار! / مبادا خالیت شکّر ز منقار ( = مبادا منقارت خالی از شکر باشد )
    • گفتم ببینمش مگرم درد اشتیاق / ساکن شود بدیدم و مشتاق تر شدم ( = گفتم ببینمش مگر درد اشتیاقم ساکن شود ... )

مرسی،عاااااالی 👍

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.