تست زیست شناسی

• سوال : احتمال اینکه از تلاقی بوته های aa x aa دقیقا" نسبت های ژنوتیپی (1: 2 :1 ) بدست آید چقدر است؟
    هر کسی در هرسطحی ( pph.d , ph.d و gfg , ppm...) جواب بده خوشحال میشم. دقت کنید در ادامه سه تا سوال هست؟؟؟؟؟؟
    به اختیار به یکی از سوالات پاسخ دهید!!!!!!

• @morza;2822 said:

احتمال اینکه از تلاقی بوته های aa x aa دقیقا" نسبت های ژنوتیپی (1: 2 :1 ) بدست آید چقدر است؟ ممنون میشم اگر پاسخ بدید

درود
    خودتون رو مشغول همچین سوالات چیپی نکنید....
    شما با بررسی تست های کنکور با همه ی تیپای طرح تست ژنتیک کنکور آشنا میشین و واقعا احتیاجی به زدن تست های تالیفی اون هم با این سبک نیست....
    پاسخ از محمد:
    از آمیزشaa x aa داریم:

حالا توی سوال این4مخرج که در واقع کلفش هست رو ننوشته!
    جواب میشه100% چنین نسبت هایی داریم:)
    موفق باشید**

• @pourya_blue;2825 said:

درود
    خودتون رو مشغول همچین سوالات چیپی نکنید....
    شما با بررسی تست های کنکور با همه ی تیپای طرح تست ژنتیک کنکور آشنا میشین و واقعا احتیاجی به زدن تست های تالیفی اون هم با این سبک نیست....
    پاسخ از محمد:
    از آمیزشaa x aa داریم:

حالا توی سوال این4مخرج که در واقع کلفش هست رو ننوشته!
    جواب میشه100% چنین نسبت هایی داریم:)
    موفق باشید**

سلام آقا محمد عزیز
    لطفا صورت سوال را خوب بخونید و به کلمه دقیقا" در سوال دقت شود می بینید که جواب تان **درست نیست. ** معلومه که هنوزدرمورد قانون اول مندل اشکال داریم . منتظر **پاسخ صحیح **این سوال هستم؟ اگر تست کنکور بود صدرصد تلفات می گرفت:onthego:

اگر خواستند، اساتید محترم دبیرستان و جاهای دیگر هم می توانند به سوال قبلی و به این سوال پاسخ بدهند خوشحال میشم و بعنوان پاداش، سوالات و پاسخ های دیگری را در اختیارشان قرار می دهم.
    و اما در باب ژنتیک جمعیت:
    آیا همیشه از روی فراوانی های ژنوتیپی ، می توان **فراوانی های ****گامتی ** را تعیین کرد و بر عکس از روی **فراوانی های **گامتی، می توان فراوانی های ژنوتیپی را تعیین کرد؟ لطفا" با مثال بفرمایید.

باز ممنون

• مدیر

@morza;2826 said:

سلام آقا محمد عزیز
    لطفا صورت سوال را خوب بخونید و به کلمه دقیقا" در سوال دقت شود می بینید که جواب تان **درست نیست. ** معلومه که هنوزدرمورد قانون اول مندل اشکال داریم . منتظر **پاسخ صحیح **این سوال هستم؟ اگر تست کنکور بود صدرصد تلفات می گرفت:onthego:

اگر خواستند، اساتید محترم دبیرستان و جاهای دیگر هم می توانند به سوال قبلی و به این سوال پاسخ بدهند خوشحال میشم و بعنوان پاداش، سوالات و پاسخ های دیگری را در اختیارشان قرار می دهم.
    و اما در باب ژنتیک جمعیت:
    آیا همیشه از روی فراوانی های ژنوتیپی ، می توان **فراوانی های **فنوتیپی را تعیین کرد و بر عکس از روی **فراوانی های **فنوتیپی، می توان فراوانی های ژنوتیپی را تعیین کرد؟ لطفا" با مثال بفرمایید.

باز ممنون

فردا دبیر زیست میان دبیرستان اگر یادم نره این سوال را نشون میدم و جوابش را براتون می نویسم

• توجه: سوال ژنتیک جمعیت به صورت زیر اصلاح شد:
    آیا همیشه از روی فراوانی های ژنوتیپی ، می توان **فراوانی های ****گامتی ** را تعیین کرد و بر عکس همیشه از روی **فراوانی های **گامتی، می توان فراوانی های ژنوتیپی را تعیین کرد؟ لطفا" با مثال بفرمایید.

• درود
    با اینکه آقا سهراب عزیز گفتن از دبیر دبیرستان میپرسن ولی یه حرفی تو گلوی من مونده که اگه نگم، همین طور میمونه!
    ببینید دوست عزیز
    شما باید ببینید هدفتون از طرح سوال چیه؟!
    برطرف کردن اشکالتون یا به چالش کشیدن اطلاعات و دانش دیگران؟
    من 4 سال کنکور دادم و به جرئت میگم ژنتیک ساده ترین مبحث زیست شناسی کنکوره که به سادگی از پس تست هاش براومدم...
    احتمال طرح سوال با ایده جدید در مبحث ژنتیک در کنکور سراسری با توجه به روند سالیان اخیر، کم تر از 10 درصده....
    تازه اگه قرار باشه طراح تلفات بگیره، سوالی طرح میکنه که نفر 1 کنکور هم از پسش بر نیاد، پس لزومی نداره یه دانش آموز کنکوری به فکر طرح چنین مسائلی در کنکور باشه....و اگه چنین سوالاتی هم مطرح شه ، بیشتر مشاور ها هم میگن نباید وقت رو سوالاتی گذاشت که جدید هستن و اولین باره سر جلسه باهاشون مواجه میشید چون هم زمان بیشتری ازتون میگیره و هم احتمال رسیدن به پاسخ اشتباه در اون ها زیاده....
    همین سوالاتی که امروز در ژنتیک کنکور مطرح میشن هم به مراتب بالاتر از سطح کتاب درسیه....مطمئنا طراح نمیخواد سوالی طرح کنه که کاملا خارج از سطح کتاب درسی باشه....
    حتی در آزمون های قلمچی هم، طی سال گذشته سوالات واقعا سختی از ژنتیک مطرح شد که باز در کنکور 93 طراح با صدای بلند به همه اعلام کرد تست های ژنتیک کنکور، هنوز هم از تیپ های سال های گذشته پیروی میکنن....
    حالا بعضی دبیران دوست دارن با مطرح کردن چنین سوالاتی ، سطح دانش یا استنباط خودشون رو نشون بدن ولی به نظر من با این فخر فروشی ها در طرح سوال به جایی نمیرسند....سوالات کنکور خیلی زیرکانه تر از اونیه که هر دبیری بتونه سوالات هم سطح زیست کنکور طرح کنه....
    طراح کنکور به این دلیل اینقدر رو بورسه که متمایز از سایر دبیران ، تست طرح میکنه و یک طراح حرفه ایه برخلاف بسیاری از طراحان تست زیست در سطح کشور....
    شما هم اگه واقعا میخواید کمکی کنید،سوالاتتون+پاسخ تشریحی رو آماده کنید و به موقعش در آلا تست ثبت کنید...
    گرچه من همچنان به پیروی از تیپ تست های امروزی کنکور پافشاری میکنم....
    موفق باشید**

• _درووووود
    _ و اما در پاسخ به پست قبلی لازمه عرض کنم:
    1- هدف من از طرح سوال رفع اشکال دیگران است.
    2-اگر ژنتیک ساده ترین مبحث برای شما است علت اش اینه که هر دبیری امروزه طراح هستتش واطلاعات طراحان عزیزما محدود به منابع فارسی است و گرنه در طرح سوال احتیاجی به گشتن و گردیدن اطراف(دورت بگردم) کلمات قیدی کتاب نیست.متاسفانه امروزه بیشتر چشمگیر و اپیدمی شده است.هدف هر نوع امتحان و کنکور باز نهایتا" یادگیری است.هرکودکی از این نوع تست ها رامی تواند طرح کند و نیاز به علم زیست شناسی ندارد.
    3- منظور از تلفات اینه که در عین سادگی، مشکل است و کاربران را به پاسخ نادرست راهنمایی می کند.
    4- ضمنا" این سوال خارج از سطح کتاب نیست (قانون اول مندل).
    مگر این سوال از تیپ سالهای گذشته پیروی نمی کند؟!!!
    5-آیا سوالات کنکور زیست مبحث ژنتیک زیرکانه تر از این سوال هستند؟!!!!!!!
    6-برای آلا تست هم سوالاتی هست به موقع انشاا... .
    7- گرچه بنده تست هایچیپی زیست کنکور امروزی ها را نمی پسندم ، بهرحال دو تا سوال مطرح کردم منتظر پاسخ درسطح کشور هستم.
    موفق باشید:53:

• آقا راست میگه بنده خدا یه سوال کرد.کار خلافی که نکرده که بنده خدا سوال دومیش یخورده بحث برانگیزه(ولی به نظر میرسه جواب دومین سوال ساده است.) .بزارید یخورده فکرکنم.

• @x11416;2846 said:

آقا راست میگه بنده خدا یه سوال کرد.کار خلافی که نکرده که بنده خدا سوال دومیش یخورده بحث برانگیزه(ولی به نظر میرسه جواب دومین سوال ساده است.) .بزارید یخورده فکرکنم.

سلام دوست عزیز
    ممنون از اظهارنظرتون
    موفق باشید
    هنوز منتظر پاسخ صحیح سوالات از اساتید محترم حرفه ای و رو بورسه کنکور و دانشگاه هستمممممممممممممممممممممم.

• @morza;2856 said:

سلام دوست عزیز
    ممنون از اظهارنظرتون
    موفق باشید
    هنوز منتظر پاسخ صحیح سوالات از اساتید محترم حرفه ای و رو بورسه کنکور و دانشگاه هستمممممممممممممممممممممم.

عزیز من هیچکدوم از اساتید دبیرستان اینجا عضو نیستن!!!آقا سهراب هم گفتن میپرسن بهتون میگن:)
    پس دیگه این گوجه خیار داد زدنت چیه؟؟؟؟!
    حریف میطلبی؟!!!سوال پرسیدی صبر کن کسی بود جواب میده
    اینجا واسه رو کم کنی نیس که...
    اضافه کنم اون پست اول که پوریا نوشته محمد منظورش منم
    حالا من ادامه ی اون جوابم که گفتین غلطه1نظر دارم!
    این:
    الان اینجوری که من به کلمه ی دقیقا توجه مینمونم هم بازم دقیقا نسبتاش همونایی هست که تو سواله مگر اینکه بخواد نسبت رو بیخیال بشه و منظورم چیز دیگه باشه چون با هر مربع پانت ی هم امتحان کنی حاصل این آمیزش چنین نسبت های ژنوتیپی ای خواهد بود:)
    البته شاید غلط هم باشه من نمیدونم تا حالا چنین تستی ندیدم اصلن!!!!!!
    اصلن هم برام جوابش مهم نیست:دی
    چون همچین چیزی بعیده بیاد!!!!!!اصلا سوالش1جوری گنگه!میگه
    **نسبت !!!بعد **عدد صحیح میده!!!**اونم با همچین آمیزشی!!!!!
    ********ببخشید ولی این نظر منه که شما حالا یا از یکی از اساتید یا خودتون یا هر شخص دیگه ای این موضوع رو شنیدید و کاملا حفظش کردید وگرنه کسی که خوب موضوع رو فهمیده باشه توی سوالش(منظورم سوال دومته)نمیاد بنویسه فراوانی فنوتیپی بعدش عوضش کنه بنویسه فراوانی گامتی که البته من انواع گامت شنیدم ولی فراوانی گامتی نشنیدم!!!!
    _____
    به هر حال قصد بحث هم نداشتم فقط خواستم بگم این حریف طلبیدن درست نیست:)
    متواضع باش:)
    **

• @m said:

عزیز من هیچکدوم از اساتید دبیرستان اینجا عضو نیستن!!!آقا سهراب هم گفتن میپرسن بهتون میگن:)
    پس دیگه این گوجه خیار داد زدنت چیه؟؟؟؟!
    حریف میطلبی؟!!!سوال پرسیدی بر کن کسی بود جواب میده
    اینجا واسه رو کم کنی نیس که...
    اضافه کنم اون پست اول که پوریا نوشته محمد منظورش منم
    حالا من ادامه ی اون جوابم که گفتین غلطه1نظر دارم!
    این:
    الان اینجوری که من به کلمه ی دقیقا توجه مینمونم هم بازم دقیقا نسبتاش همونایی هست که تو سواله مگر اینکه بخواد نسبت رو بیخیال بشه و منظورم چیز دیگه باشه چون با هر مربع پانت ی هم امتحان کنی حاصل این آمیزش چنین نسبت های ژنوتیپی ای خواهد بود:)
    البته شاید غلط هم باشه من نمیدونم تا حالا چنین تستی ندیدم اصلن!!!!!!
    اصلن هم برام جوابش مهم نیست:دی
    چون همچین چیزی بعیده بیاد!!!!!!اصلا سوالش1جوری گنگه!میگه

**نسبت !!!بعد **عدد صحیح میده!!!**اونم با همچین آمیزشی!!!!!
    ********ببخشید ولی این نظر منه که شما حالا یا از یکی از اساتید یا خودتون یا 1- هر شخص دیگه ای این موضوع رو شنیدید و کاملا حفظش کردید وگرنه کسی که خوب موضوع رو فهمیده باشه توی سوالش(منظورم سوال دومته)نمیاد بنویسه فراوانی فنوتیپی بعدش عوضش کنه بنویسه فراوانی گامتی که البته من انواع گامت شنیدم ولی فراوانی گامتی نشنیدم!!!!
    _____
    به هر حال قصد بحث هم نداشتم فقط خواستم بگم این حریف طلبیدن درست نیست:)
    متواضع باش:)
    **

سلاااااام دکتر

**البته قصد جسارت ندارم اما چنین استنباط میشه که: **

احتمالا" در بچگی، و 99.99 درصد، الان دارید گوجه وخیار می فروشید، چون از داد زدنتون مشخصه. بعدشم سوال کردم بقول دوستمون گناه که نکردم و این حریف طلبیدن نیست،می خوای جواب نده و توجیه لازم نیست که بگید سوال کج و کوله است. چرا عادت دارید هر طور که شما بگید، باشد. یه ذره تحمل داشته باشید و دندون رو جگر بذار.

العلم عندا...
    این هم بخاطر 1 هایلایت شده در متن شما:
    خیار گوجه المپیادی واسه حرفه ای ها و آنهاییکه رو بورس اند
    نبودددددد
    مردیم از گردن کلفتی
    ثابت کنید که در دو مکان ژنی پیوسته هر کدام با دو آلل یعنی (a(a , a ) , b(b , b درهنگام تولید گامت در فردی با ژنوتیپ aabb نوترکیبی صورت می گیرد ولی قابل ردیابی ومشاهده نیست؟
    هرکسی در هر سطحی دوست داشت جواب بده و هدیه خوبی را دریافت کنه !!!!!!

• @morza;2867 said:

سلاااااام دکتر

**البته قصد جسارت ندارم اما چنین استنباط میشه که: **

احتمالا" در بچگی، و 99.99 درصد، الان دارید گوجه وخیار می فروشید، چون از داد زدنتون مشخصه. بعدشم سوال کردم بقول دوستمون گناه که نکردم و این حریف طلبیدن نیست،می خوای جواب نده و توجیه لازم نیست که بگید سوال کج و کوله است. چرا عادت دارید هر طور که شما بگید، باشد. یه ذره تحمل داشته باشید و دندون رو جگر بذار.

العلم عندا...

دکتر نیستم جناب!
    من داد زدم!!!!عجب!!!
    به هر حال ما هم منتظریم

• @m said:

دکتر نیستم جناب!
    من داد زدم!!!!عجب!!!
    به هر حال ما هم منتظریم

بزودی میشی انشاا...

حالا این آلا تست را داشته باش:
    برای اساتید المپیادی زیست ثابت کنید که در دو مکان ژنی پیوسته هر کدام با دو آلل یعنی (a(a , a ) , b(b , b درهنگام تولید گامت در فردی با ژنوتیپ aabb نوترکیبی صورت می گیرد ولی قابل ردیابی ومشاهده نیست؟

• خیار گوجه المپیادی واسه حرفه ایهللللا
    نبودددددد
    مردیم از گردن کلفتی
    ثابت کنید که در دو مکان ژنی پیوسته هر کدام با دو آلل یعنی (a(a , a ) , b(b , b درهنگام تولید گامت در فردی با ژنوتیپ aabb نوترکیبی صورت می گیرد ولی قابل ردیابی ومشاهده نیست؟

• درود بر محمد و پوریا ولی !!!!!!

امیدوارم دیگر ژنتیک برای شما ساده ترین مبحث نباشد ضمنا تا معنی کلمه ژنتیک را خوب یاد نگرفته اید ، مشاوره وراهنمایی ندید واظهار نظر نکنید و اگر دوباره داد بزنید سوال دیگری را تو سایت قرار می دهم.

موفق باشید

• بزن زنگو!!!:devilish:

• مخلص آلات !!!!!!👅

• مدیر

من این سوالات را از دبیر بپرسم که فایده نداره!!!

اگر اشکال شما هست، بپرسم و جواب بدم و اگر می پرسی که دانش آموزان جواب بدهند، من نپرسم،

من رشته ام ریاضی است، مگرنه باهات کل کل می کردم :friendly_wink:

یه موضوع دیگه، آلا غلطه، آلاء درسته به معنی نعمت ها از آیه قرآن گرفته شده

• @morza;2908 said:

مخلص آلات !!!!!!👅

:highly_amused:

• @sohrab;2909 said:

من این سوالات را از دبیر بپرسم که فایده نداره!!!

اگر اشکال شما هست، بپرسم و جواب بدم و اگر می پرسی که دانش آموزان جواب بدهند، من نپرسم،

من رشته ام ریاضی است، مگرنه باهات کل کل می کردم :friendly_wink:

یه موضوع دیگه، آلا غلطه، آلاء درسته به معنی نعمت ها از آیه قرآن گرفته شده

خواب دیدی خیر باشه!!!!!!!!!
    در زبان کامپیوتر آلاء = آلا است؟!!!!!!! بر وزن بالا

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.