زمان فعل و ساختمان آن • سلام. امروز جمله‌ی زیر را در کتابی دیدم. می‌خواستم بدانم که فعل این جمله چیست؟ آیا یک فعل دارد یا دوفعل؟ آیا یک جمله است یا دو جمله؟ زمان فعل آن چیست؟
  نام این دلاوران و شهیدان وطن را در آن‌جا می‌توانید ببینید.
  مثلا می‌توان این گونه تفسیر کرد که:
  [شما] می‌توانید نام این دلاوران و شهیدان وطن را در آن‌جا ببینید. ( 2فعل) یا نام این دلاوران و شهیدان وطن را در آن‌جا دیدید. (جایگذاری شدن با یک فعل پس خود یک فعل بوده است اما زمان آن؟)

  سوال دوم: کلماتی که توسط کاما یا «و» از یکدیگر جدا می‌شوند آیا هر کدام یک جمله تشکیل می‌دهند یا باید یک گروه فرض شوند؟ مثال:

  1. علی و رضا آمدند. علی [آمد] و رضا [امد]. ( 2جمله است یا یک جمله در نظر بگیریم.)
  2. من این فداکاری‌ها، دلاوری‌ها، جان‌فشانی‌ها را دیدم. (آیا هر کدام از کلمات باید جدا همراه فعل بیایند و 3 جمله داشته باشیم و یا یک مفعول به صورت «این فداکاری‌ها، دلاوری‌ها، جان‌فشانی‌ها را» در نظر گیریم یعنی یک جمله)

  ممنون.


 • ناظم ادمین

  سلام
  روز بخیر
  میتوانید ببینید دوفعل هستن که پشت سر هم قرار گرفتن ...این از نظر دستور زبان درست نیست و تا حد امکان باید سعی کنیم دوفعل رو در انتهای یک جمله پشت سر هم دیگه قرار ندیم چون این به فصاحت و بلاغت زبان فارسی آسیب میزنه و بیان ما اون حالت روان و سلیس رو از دست میده (که فکر کنم بخاطر ساکن بودن انتهای افعال این اتفاق میفته)...من یه جایی تو قواعد ترجمه خوندم که بهتره وقتی مجبوریم در انتهای یک جمله دوتا فعل بیاریم اکثر موارد با استفاده از (که) میتونیم اونارو از هم جدا کنیم ..البته نه اینکه که رو بین دوتا فعل قرار بدیم...از که در جمله استفاده کنیم جوری که تمام اون جمله به دوجمله تبدیل بشه ..یه جمله قبل از که و یکی بعدش
  اما در کل قرار گرفتن دوفعل پشت سرهم رو تو خیلی از کتابا میتونیم ببینیم ...شاید نتونیم بگیم اشتباهه اما درست هم نیست و بهتره بیان جمله به شکلی باشه که دوفعل در انتهای یه جمله نباشن...این چیزیه که من میدونم و اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم...شما میتونید از یه استاد زبان و ادبیات فارسی هم بپرسید قطعا جواب کاملتری میگیرید
  در مورد زمان فعل ها که پرسیدید ...این افعال از بن مضارع ساخته شدن و باتوجه به ساختارشون مضارع اخباری هستن و این رو از معنیشون هم میشه فهمید
  در مورد سوال آخر : علی و رضا آمدند ...همش یه جمله اس ...علی و رضا نهاد و امدند گزاره جمله
  من این فداکاری‌ها، دلاوری‌ها، جان‌فشانی‌ها را دیدم مشابه جمله بالا یه جمله اس ..من = نهاد ..بقیه جمله گزاره اس که متشکل از مفعول و فعل هستش.

  شما اون چیزی رو که میبینید در نظر بگیرید نه اون چیزایی که فکر میکنید قبلا تو جمله بوده و حالا حذف شده یا میشه به جمله اضافه کرد...درست نیست بعد از علی فعل قرار بدیم و بگیم خب حالا دوتا جمله شد ...اون جمله ای که داریم میبینیم رو تحلیل میکنیم نه جمله ای که چیزی رو بهش اضافه یا کم کردیم ..این نظر منه.

  موفق باشید • ممنون از نظرتون. با معلمم نیز در میان می‌گذارم.


 

کاربران فعال این بخش

19
آنلاین

18.3k
کاربران

8.0k
موضوع ها

560.3k
دیدگاه‌ها