غشای موکوزی و لایه های مخاطی • در کتاب سال دوم نوشته: غشای موکوزی یا همون غشای مخاطی موادی نرم،چسبنده و لزج که همون موکوز هست رو ترشح میکنن.
  کتاب سال سوم هم گفته: لایه های مخاطی ، مایع مخاطی ترشح میکنن.
  حالا سوال اینه که یایه های مخاطی همون غشای موکوزیه یا نه؟ اگه نه پس غشای موکوزی شامل چیا هستش؟ • رفع ابهام غشای موکوزی و لایه مخاطی :

  الف ـ غشای موکوزی، غشای مخاطی و لایه‌ی مخاطی معادل یکدیگر هستند.

  همانطور که در بخش ۱ و ۳ مشاهده می‌کنید، کتاب درسی در دو قسمت به نقش مژک‌های مجرای تنفسی در بالا راندن موکوز اشاره می‌کند. در کتاب دوم به بافت پوششی مجرای تنفس غشای موکوزی (مخاطی) گفته می‌شود و در کتاب سوم به بافت پوششی مجرای تنفسی لایه‌ی مخاطی گفته می‌شود. با توجه به اینکه مجرای تنفسی یک نوع بافت پوششی دارد، می‌توان نتیجه گرفت که غشای موکوزی، غشای مخاطی و لایه‌ی مخاطی کاملاُ معادل یکدیگر می‌‌باشند و یک مفهوم را بیان می‌کنند.

  ب ـ مخاط نیز با غشای موکوزی، غشای مخاطی و لایه‌ی مخاطی معادل می‌باشد.

  همانطور که در بخش ۱، ۲ و ۳ مشاهده می‌کنید، در ارتباط با لوله‌ی گوارشی نیز سه لفظ غشای موکوزی (مخاطی)، مخاط و لایه‌ی مخاطی به کار برده شده است. بنابراین باز هم می‌توان گفت که مخاط نیز با غشای موکوزی، غشای مخاطی و لایه‌ی مخاطی معادل است.

  ج ـ غشای موکوزی غشا نیست، نوعی بافت است.

  این که بگوییم غشای موکوزی در شبکه‌ی آندوپلاسمی تولید می‌شود غلط است چون که غشای موکوزی اصلا غشای فسفولیپیدی نیست. غشا به طور کلی و در لغت به معنای پوشش است. در سلول غشا به معنای بخشی است که سلول را می‌پوشاند. غشای موکوزی به معنای نوعی بافت است که قسمتی از بدن را می‌پوشاند و موکوز ترشح می‌کند. غشای پایه نوعی ساختار است که فضای بین بافت پوششی و بافت پیوندی را پوشش می‌دهد. بنابراین این توسط که هر نوع غشا در شبکه‌ی آندوپلاسمی تولید می‌شود، کاملاً غلط است.

  د ـ غشای موکوزی از تقسیم سلول‌های پوششی تولید می‌شود.

  پس تای اینجا متوجه شدیم که غشای موکوزی در واقع نوعی بافت پوششی است. بنابراین غشای موکوزی همانند سایر بافت‌های پوششی از تقسیم سلول‌های پوششی به وجود می‌آید. پس محل تولید غشای موکوزی همان بافت پوششی می‌باشد که سلول‌های آن با تقسیم خود می‌توانند بافت پوششی را ایجاد کنند.
  ه‍ ـ موکوز چیست؟

  موکوز نوعی ماده‌ی لزج و چسبناک است که در سطح غشای موکوزی (مخاطی، یا همان لایه‌ی مخاطی) وجود دارد.

  و ـ موکوز چگونه به وجود می‌آید؟

  موکوز از ترکیب شدن پروتئین موسین و آب ایجاد می‌شود. موسین نوعی پروتئین ترشحی است که در غشای موکوزی تولید می‌شود. در واقع در غشای موکوزی سلول‌های موکوزی وجود دارند که توانایی تولید موسین را دارند. موسین همانند سایر پروتئین‌های ترشحی در شبکه‌ی آندوپلاسمی زبر تولید می‌شود و سپس توسط جسم گلژی ترشح می‌شود. بنابراین موسین نیز در غشای موکوزی تولید می‌شود.

  منبع : http://q2a.biomaze.ir/ • این پست پاک شده!


 • @zahra1303 خیلی ممنونم ازتون🌺 🌹 • @mohamad.13 خواهش میکنم


 • همیار

  ینی غشای موکوزی همون موسین+آبه؟! • @Dr.Bernosi H نه
  . موکوز= موسین +آب


 • همیار

  پس غشای موکوزی چی میشه؟!موسین+آب+سلول پوششی؟! • غشای موکوزی همون بافت پوششی هستش.
  کتاب سال دوم ص 43 • غشای موکوزی :بافت پوششی +موسین(ک بافت پوششی اونو میسازه وترشح میکنه!)
  تااونجا ک میدونم • @Faeze2000 نه. برو صفحه 43 رو بخون یه سر. اینجا رو هم کتاب طبق معمول گنگ توضیح داده ولی با دقت بخونی مشخصه • درسته بافت پوششی هست!اما موسین میسازه.ک موسین بااب(موسین +اب)میشه موکوز!😊


 

کاربران فعال این بخش

4
آنلاین

18.4k
کاربران

8.1k
موضوع ها

563.9k
دیدگاه‌ها