سوال زیست سال دوم فصل اول

• 0_1475672330728_12111.JPG

سلام به همه دوستان ..
    جواب این سوال چی میشه ؟

• پلی مر می تونه درشت ملکول باشه اما درشت ملکول ها الزاما پلی مر نیستند
    در بین مولکول های زیستی :
    پلیمرها و درشت مولکول ---> پروتئین ها، پلی ساکاریدها و نوکلئیک اسیدها و موم ها
    درشت مولکول ها ----> لیپیدها ب جز موم ها
    فکر میکنم منظور سوال نوکلئید اسیدها هست :
    1- سنتر ی واکنش انرژی خواهه حالا اینکه این انرژی ک مصرف میشه ATPهست یا ن دقیق نمیدونم
    2- فکر میکنم غلط باشه در یوکاریوت ها در هسته و در پروکاریوت ها در ناحیه ی نوکلئوئیدی
    3 - درسته .. آب65% - پروتئین 18% - چربی ها 10% - کربوهیدرات ها 5% - سایر موادآلی 1% - مواد معدنی1% : نوکلئیک اسیدها هم جزء مواد آلی1% هستند
    4- غلطه .. در نبود چربی بدن میتونه بره سراغ پروتئین ها و نوکلئیک اسیدها برای تولید ATP .. هرچی فکر میکنم یادم نمیاد این نکته تو زیست چندم بود

• @zahra1303

مطمئنی؟
    پیوندکوولاانسی نیازمند آنزیمه

توفصل اول پیش نوشته پروتئین سازی همانند سایر فرآیند های سنتزی سلول نیازمندآنزیم انرژی هم هستن

کووالانسی: استری----پپتیدی----فسفودی استری

گزینه 1)غلطه ========>نوشته هر پیونددددد یعنی هیدروژنیم شامل میشه

باقیش خودتون بگین

2 هم غلطه

• ادمین

@shahryars در سوال زیست سال دوم فصل اول گفته است:

0_1475672330728_12111.JPG

سلام به همه دوستان ..
    جواب این سوال چی میشه ؟

سلام
    pلی مری که هیچوقت نمیتونه دارای مونومر های یکسان باشه همون Dna هستش ...چون dna دو رشته ای و حداقل باید از دونوع مونومر تشکیل بشه ( هر رشته مکمل رشته رو به رویی باشه طبق قانون جفت شدن باز ها )

گزینه 1 : نادرسته ...pیوند هیدروِنی برای تشکیل به آنزیم احتیاجی نداره
    گزینه 2 : نادرسته ....محل ذخیره بخش عمده ماده ژنتیک هسته هستش و در سلول های pروکاریوتی هسته وجود نداره
    گزینه 3 : کاملا صحیح ...بدن ما فک کنم 18 درصد pرتئین داره و کمتر از یک درصد نوکلئیک اسید
    گزینه 4 : به نظرم امکان داره ....مثلا وقتی تریکودینا فرسوده میشه و لیزوزوم اونو هضم میکنه خب مسلما ماده dna تریکودینارم هضم میکنه
    گزینه 4 رو مطمئن نیستم

• ادمین

@zahra1303 در سوال زیست سال دوم فصل اول گفته است:

پلی مر می تونه درشت ملکول باشه اما درشت ملکول ها الزاما پلی مر نیستند
    در بین مولکول های زیستی :
    پلیمرها و درشت مولکول ---> پروتئین ها، پلی ساکاریدها و نوکلئیک اسیدها و موم ها
    درشت مولکول ها ----> لیپیدها ب جز موم ها
    فکر میکنم منظور سوال نوکلئید اسیدها هست :
    1- سنتر ی واکنش انرژی خواهه حالا اینکه این انرژی ک مصرف میشه ATPهست یا ن دقیق نمیدونم
    2- فکر میکنم غلط باشه در یوکاریوت ها در هسته و در پروکاریوت ها در ناحیه ی نوکلئوئیدی
    3 - درسته .. آب65% - پروتئین 18% - چربی ها 10% - کربوهیدرات ها 5% - سایر موادآلی 1% - مواد معدنی1% : نوکلئیک اسیدها هم جزء مواد آلی1% هستند
    4- غلطه .. در نبود چربی بدن میتونه بره سراغ پروتئین ها و نوکلئیک اسیدها برای تولید ATP .. هرچی فکر میکنم یادم نمیاد این نکته تو زیست چندم بود

در رابطه با توضیحی که درمورد گزینه 4 دادی ....این موردی که گفتی در نبود چربی بدن میتونه بره سراغ پروتئین ها و نوکلئیک اسیدها برای تولید ATP....اینو فصل فک کنم چهارم زیست سوم گفته اون قسمت دیابت ...اما اسمی از نوکلئیک اسید نبرده ...فقط pروتئین و چربی ها رو گفته

• یعنی بدن هیچ رقمه سراغ نوکلئید اسید نمیره ؟ مطمئنی ؟

• ادمین

@zahra1303 در سوال زیست سال دوم فصل اول گفته است:

یعنی بدن هیچ رقمه سراغ نوکلئید اسید نمیره ؟ مطمئنی ؟

من که اینو نمیگم ...میتونی تحلیلی که واسه گزینه 4 داشتم رو بخونی ...سراغ نوکلیئیک اسید که میره اما باید دید با چه هدفی ! با هدف تامین ATP یا چیزای دیگه ..مسئله این است 😄

• سلام دوستان خیلی خیلی ممنون از پاسخ گوییتون

در واقع در سطح کتب دانشگاهی رفتن یک سلول به سمت پروتیین و چربی و اسید نوکلوییک برای این نیس که ازشون atp میگیره
    در واقع تو کمبود گلوکز میره سمت این ترکیبات و از اسکلت کربنی که دارن برای ساخت denovo (یا سنتز از اول) گلوکز استفاده میکنه و از گلوکز انرژی تامین میکنه که ممکن ب صورت atp باشه

اما در سطح کتاب درسی سلول از هر 4 تا ترکیب یعنی قند و پروتیین و چربی و اسیدنوکلوییک انرژی تامین میکنه

• @shahryars ممنون
    میشه ادرس نکاتی رو ک گفتید در کتاب بگین

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.