همه آنچه براي شروع و موفقيت لازم هست


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  هدف از ايجاد اين تاپيك ارائه روش ها و راهكارهايي براي رسيدن به موفقيت در تحصيل و ... است
  در اين تاپيك روش هاي برنامه ريزي و مقالات مشاوره اي و خلاصه هر آنچه براي موفقيت و رسيدن به هدف لازم هست گذاشته مي شود. • man
  هدف از ايجاد اين تاپيك ارائه روش ها و راهكارهايي براي رسيدن به موفقيت در تحصيل و ... است
  در اين تاپيك روش هاي برنامه ريزي و مقالات مشاوره اي و خلاصه هر آنچه براي موفقيت و رسيدن به هدف لازم هست گذاشته مي شود.

  خیلی خوبه..احسنت


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  گام اول: تعيين هدف
  مهم ترين گام هدف گذاري هست
  هدف ميتونه كوتاه مدت - ميان مدت و بلند مدت باشه
  براي هدف هاي بلند مدت و كوتاه مدت بايد هدف گذاري هاي كوتاه مدت داشته باشين يعني فرآيند رسيدن به هدف هاتون رو در چند مرحله انجام بدين
  براي رسيدن به هدف هاي بزرگ هدف هاي كوچك تر تعيين كنيد كه با انجام دادن اونا به هدف بزرگ خودتون برسين مزيت اين كار اينه كه شما پيشرفت هاي مرحله به مرحله رو مي بينين و همين مي تونه انگيزه تون رو براي ادامه دادن بيشتر كنه
  خب شروع كنين به نوشتن اهدافتون
  بعد از اينكه هدف گذاري شما تموم شد
  اونا رو اولويت بندي كنين
  براي اهدافي كه نوشتين حتما زمان در نظر بگيرين
  حالا برين سراغ روش ها و ابزارهايي كه براي رسيدن به اين اهداف دارين
  كامل فرآيند رسيدن به اون هدف رو در نظر بگيرين و حتما بنويسين
  ابزارهايي كه در دست دارين رو اولويت بندي كنين كه قراره از هر كدوم كي استفاده بكنين
  حواستون باشه كه بهترين روش روشي هست كه خودتون در حين انجام دادن يه كار به اون ميرسين


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  این پست پاک شده!

 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  مراحل هدف گذاري موثر
  مقاله بسيار خوبي هست حتما مطالعه كنيد
  براي اينكه حق نشر رعايت بشه لينك مقاله رو قرار میدم

  متن لینک


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟
  در لينك زير گام هاي برنامه ريزي به خوبي توضيح داده شده حتما استفاده کنید
  لینک مطالعه
  مرکز مشاوره دانشجویی - چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  روش مطالعه به صورت PQRST

  در این بروشور سعی بر این است كه پس از آموزش روش صحیح مطالعه، دانشجویان عزیز بتوانند از ابتدای سال تحصیلی، هدفمند و مؤثر به یادگیری دروس پرداخته و نتایج بهتری را از آن خود سازند. تاكنون روشهای مختلفی جهت مطالعه كتاب های درسی توصیه شده است، یكی از بهترین روشهای پیشنهادی روش (PQRST) است، كه یك تكنیك مفید، موثر و سازمان یافته است. استفاده از این روش، از آن جهت توصیه می شود كه می تواند، توانایی فراگیرنده را برای مطالعه، به خاطر سپاری و یادآوری مطالب درسی افزایش دهد

  مراحل روشPQRSTاین روش كه براساس حروف اول مراحل پنج گانه آن نام گذاری شده است، دارای مراحل زیر است:

  مرحله پیش خوانیpreview
  اولین گام برای مطالعه یك كتاب درسی بررسی مقدماتی (مطالعه اجمالی) آن است، در این مرحله، مطالب یك فصل برای دست یابی به یك دید كلی درباره موضوعات و بخشهای اصلی آن پیش خوانی می شود.
  پیش خوانی موجب درك بیش تر مطالب می شود چون، طی مطالعه اجمالی و آگاهی كلی فرد از موضوع مورد مطالعه، اجزاء كتاب و ارتباط آن با یكدیگر در نظر خواننده ی آن مفهوم بهتری پیدا می كند.
  مرحله پیش خوانی شامل: خواندن عنوان فصل، خواندن سطحی مطالب یك فصل، تمركز و توجه روی عناوین بخش های اصلی و فرعی كتاب، نگاه گذار به تصاویر و مثال ها به ویژه خواندن دقیق بخش خلاصه آخر فصل است.

  مرحله طرح سوالQuestion
  پس از خاتمه مطالعه اجمالی یك بخش، در این مرحله تعدادی از عناوین اصلی و فرعی، قسمتهای مورد مطالعه به سوال تبدیل می شود.
  در با در نظر گرفتن این مسأله كه طرح سوال از محتوای درسی، حس كنجكاوی و انگیزه یادگیری را در خواننده كتاب افزایش می دهد، این امر باعث افزایش دقت و تمركز فكری و در نتیجه سرعت و سهولت یادگیری می شود.
  عقیده ی روان شناسان، عامل كنجكاوی موجب افزایش اشتهای ذهن برای یادگیری بیشتر می شود و در نتیجه چنانچه اطلاعات حاصله ناشی از پرسش های معینی باشد، به راحتی تركیب می شود و بیش تر در حافظه باقی می ماند.

  مرحله خواندن Reading
  پس از مطالعه اجمالی و طرح سوالات برانگیزنده از عناوین كتاب درسی، قدم بعدی خواندن عمیق و دقیق محتوای درسی برای درك و فهم صحیح آن است.
  در این مرحله خواننده كتاب باید تلاش كند تا درباره آن چه كه می خواند فكر كند و آن را با آموخته های قبلی خود مرتبط سازد.

  مرحله به خود پس دادن Self-Recitation
  پس از خواندن دقیق مطالب، باید تلاش كرد تا ایده های اصلی محتوای مورد مطالعه بدون مراجعه به كتاب و از حفظ یادآوری شود.
  برای این كار یادگیرنده می تواند مطالب را ( با صدای بلند یا آهسته) به خود بازپس دهد.
  باید تلاش كرد تا به پرسشهای مطرح شده در مرحله سوم پاسخ داده شود و در صورت عدم امكان پاسخ یابی برای آنها بازگشت مجدد به متن اصلی و تكرار خواندن ضروری است.

  در صورتی كه قادر به بازگو كردن مطالب مطالعه شده در قالب كلمات و عبارات خود باشیم، می توانیم ادعا كنیم كه آن مطالب را خوب یاد گرفته ایم.
  با استفاده از تكنیك به خود پس دادن، فاصله های خالی اطلاعات و خلاء یادگیری افراد آشكار می شود، و زمینه را برای سازماندهی مجدد مطالب در ذهن فراهم می سازد.
  o به خود پس دادن، مرحله مرور و تكرار فعالانه مطالب درسی است كه اگر آن را به كار نبریم، فراگیری فعال نداریم و علیرغم تلاش و صرف وقت برای خواندن، در هنگام یادآوری مطالب به ویژه زمان امتحانات با مشكل مواجه می شویم.
  تكنیك به خود پس دادن یكی از اصول اولیه تثبیت اطلاعات در حافظه است و باید زمان زیادی صرف مطالعه و از حفظ گفتن درس نمائیم

  مرحله آزمون Test
  پس از پایان مراحل چهارگانه در یادگیری محتوای درسی، می توان میزان یادگیری های تحقیق یافته خود را ارزیابی كرد.
  در این مرحله درمی یابیم كه تا چه اندازه مطالب را خوب و عمیق آموخته ایم و كدام قسمت ها را خوب نیاموخته ایم تا به مطالعه جبرانی بپردازیم.
  درج سئوالات و تمرینات در پایان فصول كتاب به این منظور است كه فرد در پایان مطالعه پس از ارزیابی خود، در صورت نیاز مراحل قبلی را مجدداً ارزیابی كند.

  نكته مهم
  یكی از دلایل بروز اضطراب امتحان عدم رعایت قواعد مراحل چهارم و پنجم است. یعنی چون فراگیرنده، مطالب مطالعه شده را در ذهن خود سازماندهی نكرده و میزان تسلط خود بر محتوای درسی را نمی داند. در نتیجه احساس اضطراب استرس و نگرانی می كند.
  نظر به سودمندی و كارآیی روش فوق به دانشجویان عزیز توصیه می شود اصول و مراحل این روش را در مطالعات درسی خود به كار گیرند.
  استفاده از این روش در افزایش بازده یادگیری تأثیری قطعی دارد. اما مستلزم تمرین و تكرار است، و به صبر و حوصله و اراده قوی نیازمند است.

  شیوه های مطالعه
  تنظیم برنامه
  از آنجا كه به عنوان دانشجو كارهای زیادی دارید، بهتر است برای فعالیتهای روزمره خویش ( كار، تفریح، مطالعه، استراحت) برنامه های حساب شده ای داشته باشید تا هر كاری را به موقع انجام دهید.
  داشتن برنامه مشخص مطالعه، نیروی تمركز حواس را زیاد می كند و مانع از انباشته شدن مطالب درسی را برای شب امتحان می شود.
  برنامه مطالعه خود را واقع بینانه طرح ریزی كنید.
  برنامه مطالعه را به شكلی طراحی كنید كه در مقابل حوادث غیرقابل پیش بینی انعطاف پذیر باشد.
  برای یك زمان محدود برنامه ریزی زیادی نداشته باشید.
  مطالعه مطالب پیچیده تر را در ساعاتی كه كارآیی بیشتری دارید، انجام دهید.
  اوقات غیر مولد خود را به كارهای آسان تر اختصاص دهید.
  مطلب بسیار مشابه را با هم مطالعه نكنید.
  در برنامه مطالعه یك روز، دروس متفاوتی گنجانده شود.
  به خود استراحت بدهید (برنامه یادگیری فاصله ای به نسبت یادیگری فشرده بازده بهتری دارد.)
  زمان مناسب مطالعه نباید طولانی باشد 1 ساعت بیشتر نباشد.
  هرگز مطالعه را به شب امتحان موكول نكنید.
  ضمن مطالعه فعال باشید یادداشت برداری و خط كشیدن زیر مطالب مهم موجب افزایش تمركز حواس می شود.
  پس از خاتمه كلاسها موارد آموزشی را مرور كنید و به رفع ابهام های آن بپردازید تا بازده یادگیری شما افزایش یابد.
  منبع سايت آی هوش


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  بخوان و به آرامش برس
  فرقی نمیکند محصل باشید یا خیر. ممکن است شما برای اهداف متفاوت مطالعه کنید. برخی مردم صرفا برای تفریح و سرگرمی در کنار کارهایشان، زمانی را برای مطالعه کتاب اختصاص میدهند. اما برخی دیگر به قصد یادگیری و رسیدن به هدفی در کلاسهای آموزشی شرکت کرده و ملزم به خواندن مطالبی میشوند. این افراد بویژه محصلان، معمولا در نحوه مطالعه کتابهای مورد نظرشان مشکل دارند و گاهی اوقات با شکست مواجه میشوند. اما چگونه میتوان حجم وسیعی از اطلاعات ارائه شده در کتابهای آموزشی را به نقطهای مطمئن در ذهن سپرد؟ باید روشهای درست مطالعه را بیاموزید.
  پس قبل از هر چیز باید در خود انگیزه مطالعه ایجاد کنید که در این خصوص دلایل منطقی چندان کاربرد ندارند. مثلا به عنوان محصل اگر با خود بگویید درسهایم را خوب میخوانم تا در بهترین دانشگاه قبول شوم و در نهایت با تحصیل در بهترین رشته، شغل خوبی داشته باشم، هرگز شما را به خواندن علاقهمند نمیکند. همیشه لحظاتی وجود دارد که حوصله خواندن و به ذهن سپردن را نخواهید داشت؛ بنابراین به جای این نوع بحثها، یک چیز جالب در مورد سوژه مورد مطالعهتان بیابید. مثلا اگر باید ریاضی بخوانید ابتدا چند نوع بازی در زمینه ریاضی انجام دهید تا نسبت به این درس حس خوبی پیدا کنید. مثلا اگر باید در زمینه مدیریت مطلبی بخوانید با خود بیندیشید که اگر میخواستید جایی را ساماندهی کنید باید چه تکنیکهایی یاد میگرفتید. با پیداکردن زیبایی هر سوژه میتوان راحتتر به مطالعه آن پرداخت

  برنامهریزی
  یک برنامه مطالعه در واقع برنامه
  ای سازمان یافته است که در آن باید زمانهای مخصوص مطالعه و اهداف یادگیری را یادداشت کنید. داشتن زمان مخصوص مطالعه نهتنها به شما نظم میدهد، بلکه باعث میشود در قبال مطالعه احساس مسئولیت کنید. هرکس براساس نیازهای مورد نظر خود به مطالعه میپردازد، بنابراین براساس آن نیازها باید برنامه مطالعهای برای خود تنظیم کنید و هرگز وقت مطالعه*تان را به تاخیر نیندازید.

  مدیریت زمان
  مقدار زمان اختصاص داده شده به مطالعه به موارد متعددی بستگی دارد. اگر محصل هستید تعداد کلاسهایی که در آنها حضور دارید مقدار زمان مطالعهتان را تعیین میکند. در غیر این صورت به عادتهای مطالعه شخصی و اهداف آموزشیتان مربوط میشود. زمانهای مطالعهتان را به بخشهای 20 تا 50 دقیقهای تقسیم کنید و بین این زمانها به خودتان تنفس بدهید. تشکیل حافظههای بلندمدت در مغز کمی طول میکشد و هرگز نمیتوان مطلبی طولانی را در یک بازه زمانی کوتاه و یکسره به ذهن سپرد. بنابراین به مغز باید فرصت کافی بدهید. همچنین موضوعات درسیتان را اولویتبندی کنید و برای سوژههای سخت*تر زمان بیشتری اختصاص دهید.

  گاهی اوقات هنگام مطالعه چنان خسته میشویم که به یاد کارهای شخصی دیگرمان که برایمان جذابیت بیشتری دارند، میافتیم و دربرابر وسوسه آنها نمیتوانیم مقاومت کنیم و زمان مطالعه را براحتی از دست میدهیم. یکی از راههای مقابله با چنین اتلاف وقتی، تعیین جایزه برای خود است. مثلا با خود بگویید «اگر این بخش از کتاب را خواندم میتوانم یک قسمت از سریال مورد علاقهام را ببینم.» این روش به شما انرژی بیشتری برای خواندن کامل مطلب مورد نظرتان میدهد

  محیط مناسب
  انتخاب محیط مناسب برای مطالعه بسیار ضروری بوده و در هدر نرفتن زمان با ارزشتان بسیار موثر است. با توجه به روحیهتان محیطی برای مطالعه انتخاب کنید که بیشترین بازدهی را داشته باشد. به طور مثال برخی باید در محیطی کاملا ساکت مطالعه کنند، اما برخی دیگر باید صدایی آرام در محیط بشنوند تا احساس آرامش کنند، بنابراین محیط مطالعهتان را بدقت انتخاب کنید. از طرفی منظم باشید تا وقتتان بیهوده هدر نرود. در حقیقت وقتی چند موضوع درسی برای مطالعه دارید باید کتابها و جزوههای مربوط به هر موضوع را مرتب در جای مناسب قرار دهید تا هرزمان که قصد مطالعه دارید به سبب بینظمی در پیداکردن جزوههای آموزشیتان دچار دردسر نشوید و وقت باارزش*تان از دست نرود.

  یادداشتبرداری صحیح
  یادداشت
  برداری یکی از روشهای عالی به خاطر سپردن مطالب مهم است. این کار باعث میشود شما به مطالب مورد مطالعه بیشتر دقت کنید. البته بهتر است قبل از شروع مطالعه در مورد مطلبی که میخواهید بخوانید کمی فکر کرده و نظرتان را یادداشت کنید. این کار باعث میشود به مطلب مورد نظر توجه بیشتری نشان دهید

  روش کلیدواژه
  در این روش شما برای به خاطر سپردن موضوع مورد نظر، واژه یا واژگان مهمی را به خاطر می
  سپارید و هربار که به آن واژه نگاه بیندازید کل مطلب خوانده شده به خاطرتان خواهد آمد. برای یادداشتبرداری صحیح میتوانید از دفترچه، فلشکارت و حتی خودکارهای رنگی استفاده کنید و بخشهای مهم را یادداشت و برجستهتر کنید. همچنین میتوانید از علائم یا کلمات اختصاری استفاده کنید. گاهی میتوانید یادداشتهای خود را با همکلاسیهایتان مقایسه کنید و اگر نکتهای را فراموش کردید به آنها بیفزایید. در ضمن به یادداشتهایتان نظم بدهید و قبل از شروع مطالعه مطلب جدید آنها را یکبار مرور کنید.

  درست خواندن
  برای یادگیری یک مطلب باید آن را درست بخوانید. بسیاری از افراد روشهای درست خواندن را نمیدانند و نمی*توانند مطالب را به ذهن بسپارند. چندگام زیر را انجام دهید و به نتیجه دلخواه برسید

  گام اول: بررسی
  قبل از اینکه خود را درخواندن غرق کنید چند لحظهای فصلهای کتابی را که میخواهید بخوانید بسرعت مرور کنید و عناوین آنها را ببینید. با این کار متوجه مضمون کلی کتاب میشوید و با دقت بیشتری به مطالعه میپردازید.
  گام دوم: پرسش
  از خودتان بپرسید، هدف کتاب چیست و چه چیزی را میخواهد آموزش دهد. موضوع کتاب در مورد چه کسی، چه چیزی، چه وقت، کجا، چرا و چگونه است. با خواندن کتاب و یافتن پاسخ این پرسشها، مطلب مورد مطالعه را بهتر میفهمید و به ذهن میسپارید
  گام سوم: خواندن
  پس از انجام دو گام فوق اکنون زمان خواندن رسیده است. هنگام خواندن بخشهایی را که پاسخ سوالهایتان را داده است، برجسته کنید تا هرزمان لازم بود براحتی به آنها مراجعه کنید.
  گام چهارم: از حفظ گفتن
  هربار که بخشی از کتاب را خواندید، قسمتهای مهم آن را از حفظ با صدای بلند بگویید تا مطمئن شوید مطالب مهم را بخوبی به یاد دارید
  گام پنجم: مرور
  همیشه بخش
  هایی وجود دارد که باید مرور شوند. همیشه یادداشتها و قسمتهای مهمی را که مجزا کردهاید مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود.

  روشهای خلاقانه مطالعه
  تجسم
  برخی افراد برای حفظ کردن مطالب مهم از روش
  های خلاقانهای همچون تجسم استفاده میکنند. آنها برای کلمه یا مفهومی، تصویری قائل شده و به ذهن میسپارند. هنگام یادآوری کتاب مورد نظر مفهومی که در کتاب مطالعه کرده بودند را نیز به خاطر میآورند.

  استفاده از اختصارات یاجملات برای حفظ مطالب
  مثلا برای حفظ
  کردن عبارت یا اصطلاحی میتوان حروف اول کلمات آن عبارت را برداشت و کنارهم گذاشت و حفظ کرد. هربار که آن حروف را تکرار کنید، عبارت مورد نظر به خاطرتان خواهد آمد یا حتی میتوان برای حفظ کردن موضوعی، جمله*ای بظاهر نامربوط، اما در اصل یادآور مفهوم مورد نظر استفاه کرد

  داستان گفتن
  فرض کنید مطالب کتابتان همچون داستان جالبی است که باید برای عدهای تعریف کنید. بنابراین پس از مطالعه آن سعی کنید همچون قصهای جذاب برای افرادی تخیلی که روبهرویتان نشسته*اند تعریف کنید.

  قیاس
  قیاس در حقیقت مقایسه دو موضوع یا بیشتر است. با این کار شما می*توانید چند عبارت یا عقیده را با هم مقایسه کنید و به مفهوم آنها عمیقا پی برید. با این روش هرگز مفهوم یادگرفته شده را فراموش نخواهید کرد.

  تکرار
  تکرارکردن، رایجترین روش مطالعه بین محصلان و دانشجویان است. بارها خواندن مطالب به شما کمک میکند تا بالاخره مفهوم مطلبی را درک کنید و آن را برای همیشه به خاطر بسپارید. (ابن سینا برای درک کتاب متافیزیک ارسطو، آن را 40 بار خواند، به طوری که تمام جملاتش را از حفظ می*گفت.)

  با به کارگیری روشهای مطالعه بالا میتوانید انتظار یادگیری موارد آموزشی و در نهایت کسب موفقیت داشته باشید

  منبع
  جام جم آنلاین
  مترجم: نادیا زکالوند • متن جایگزین


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  آشنايي با 25 راه ساده براي ايجاد انگيزه
  مطالب بسيار كاربردي در اين مقاله ارائه شده
  لینک مطالعه


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  افراد باهوش این کارها را نمی کنند
  متن جایگزین

  [شاید برای شما هم جالب باشد بدانید، انسان های موفق با فکرهای بزرگ و روحیه خوش بین و مثبت گرا چطور فکر می کنند؟ چه در مغز آنها می گذرد که تا این اندازه موفق هستند؟ دید آنها به دنیا چیست و چه کارهایی برای ارتقا روح و توسعه دید خود انجام می دهند؟ در این میان، شاید بد نباشد ابتدا برخی از کارهایی که آنها هرگز انجام نمی دهند را بدانیم. اگر مشتاق دانستن هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

  [1 با حس پشیمانی وقت خود را تلف نمی کنند
  [کم پیش می آید آدم موفقی را ببینیم که از کرده خود پشیمان باشد یا برای یک کار اشتباه ناراحت باشد. آنها همیشه مسوولیت کارهای خود را به عهده می گیرند و می دانند هر نتیجه ای حاصل شده است، به واسطه کارهایی است که انجام داده اند. آنها به خوبی درک کرده اند که زندگی به هیچ عنوان منصفانه نیست و فراز و فرود بسیاری دارد. آنها از تجربیات خود به خوبی استفاده می کنند و سعی می کنند راه های اشتباه پیشین را دوباره تکرار نکنند. اگر در نتیجه کارهایی که کرده اند نتیجه خوبی حاصل نشود، نه ناامید می شوند و نه به دنیا بد و بیراه می گویند. یک عبارت ساده می گویند: «روشی دیگر را امتحان می کنم.» ناامیدی برای آنها مفهومی ندارد.

  [2 به قدرت خود اعتماد دارند
  افراد باهوش و موفق هرگز طوری رفتار نمی کنند که دیگران از آنها حس بد بگیرند، یا احساس کنند که این افراد در کارها و تصمیمات آنها دخالت می کنند. آنها به خوبی روی رفتار خود تسلط دارند و می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. همین تسلط بر قدرت و احساسات درونی باعث می شود تا بیشتر مواقع واکنش های مناسب و درست داشته باشند.

  [3 از تغییر نمی هراسند
  افراد باهوش و موقعیت شناس از هر تغییری استقبال و برای پیشبرد بهتر آن مبارزه می کنند. این افراد اصولا چیزی به نام ترس در وجود خود ندارند. ریسک پذیری بالایی دارند و تلاش و چالش به آنها انرژی دوبرابر می دهد.

  [4 وقت خود را برای کارهایی که نمی توانند کنترل کنند، تلف نمی کنند
  [افراد باهوش و موفق اصولا از چیزی خیلی شکایت نمی کنند. به طور مثال، اگر در ترافیک سنگین گرفتار شوند، غر نمی زنند. حتی در مورد افراد دیگر به اصطلاح غیبت نمی کنند. وقتی نمی توان اخلاق و روحیات یک انسان را تغییر داد، چرا برای او انرژی صرف کنید؟ افراد باهوش به خوبی می دانند که چگونه از انرژی و وقت خود برای مسایل مفیدتر و با ارزش تر استفاده کنند. تنها چیزی که برای آن وقت می گذارند، اصلاح رفتار و تلاش های خودشان است.

  [5 نگران توجه و تعریف شنیدن از دیگران نیستند
  [یک انسان باهوش همیشه در تلاش است که مهربان، منصف و خوش اخلاق باشد و خوبی ها و محبت های دیگران را قدر بداند و اطرافیان را برای کارهای درست و خوبشان تحسین کند. این کارها را برای جلب محبت آنها انجام نمی دهد، بلکه برای ارتقا روح خودشان این روش را انتخاب کرده اند. در ضمن، در شرایط بد و ناراحت کننده نیز سعی می کنند تحمل بالایی داشته باشند و با متانت و نزاکت رفتار می کنند.

  [6 از ریسک کردن نمی هراسند
  [افرادی که به طور ذهنی بسیار باهوش و برجسته هستند، از اینکه در موقعیت های پرخظر قرار بگیرند، هیچ هراسی ندارند. البته منظورمان این نیست که بی فکر خودشان را در دام خطرهای احمقانه می اندازند، بلکه بسیار حساب شده و با فکر به سراغ موقعیت هایی می روند که احتمال می دهند نتیجه خوبی داشته باشد. آنها همه جوانب ريسكي که می خواهند انجام دهند را می پذیرند و موانع احتمالی را در نظر می گیرند.

  [7 در گذشته زندگی نمی کنند
  نگاه به گذشته این مزیت را دارد که می توانید از تجربه های پیشین برای ساختن فرصت های خوب برای زندگی امروز خود استفاده کنید. اما افراد باهوش هرگز خود را در غم و ناراحتی ها و شکست های گذشته غرق نمی کنند و وقت خود را برای از دست دادن آرزوهای ذهنی خود تلف نمی کنند. آنها همیشه در لحظه زندگی می کنند و برای آینده خود برنامه ریزی های درست دارند.

  [8 یک اشتباه را بارها تکرار نمی کنند
  انسان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود. انسان باهوش کسی است که وقتی راهی را رفت و دید اشتباه است، دوباره آن را تکرار نکند. انسان باهوش همیشه مسوولیت اشتباهات خود را قبول می کند و از آنها درس می گیرد تا دوباره تکرارشان نکند.

  9 از موفقیت دیگران ناراحت نمی شوند
  [کم نیستند آدم هایی که چشم ندارند موفقیت های دیگران را ببینند. این افراد همیشه در سطح پایین فکری خود می مانند و شاهد هیچ نوع پیشرفتی در زندگی نخواهند بود. اما درست برعکس، انسان های باهوش و موفق، از دیدن موفقیت اطرافیان بسیار شادمان می شوند. این افراد به خوبی به مهارت ها و قدرت فکری خود ایمان دارند و به همین واسطه موفقیت دیگران به آنها حس حسادت نمی دهد. آنها برای موفقیت های خود تلاش می کنند و در کنار دیگران خود را بالا می کشند.

  [10 پس از شکست ناامید نمی شوند
  [شاید بسیار شنیده باشید که می گویند، هر شکست پلی است برای پیروزی. این عبارت شاید کلیشه شده باشد. اما انسان های باهوش بسیار به آن اعتقاد دارند. آنها از شکست های خود به عنوان فرصت هایی برای پیشرفت و بهتر شدن یاد می کنند. با هر شکست، یک قدم به پیروزی نزدیک تر می شوند، زیرا ایرادهای کار و تصمیمات خود را متوجه می شوند.

  [11 از تنهایی نمی ترسند
  افراد باهوش از اینکه تنها باشند، نمی ترسند. از این فرصت سکوت و آرامش برای برنامه ریزی برای آینده، یادداشت ایده ها یا انجام کارهای مفید استفاده می کنند. آنها خوشحالی خود را به دیگران وابسته نمی دانند. از در جمع بودن بسیار خوشحال هستند، اما در تنهایی های خود نیز می توانند دلایلی برای شادی داشته باشند.

  [12 فکر نمی کنند دنیا به آنها بدهکار است
  [آنها با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت حقوق ها کاملا درک می کنند که باید خودشان تلاش کنند تا به موفقیت برسند. آنها به مهارت های خود ایمان دارند و اگر زندگی آن طور که می خواهند نیست، آن را گردن دیگران نمی اندازند.

  [ عجول نیستند
  [افراد باهوش برای رسیدن به اهداف خود تلاش و برنامه ریزی می کنند و می دانند برخی از کارها در کوتاه مدت نتیجه نمی دهند و باید برای رسیدن به نتیجه دلخواه، صبر داشته باشند. آنها از انرژی خود برای تحقق اهداف بهره می گیرند و پس از پشت سر گذاشتن هر کدام از موانع یا مراحل سخت، خود را تشویق می کنند وبرای خود جشن می گیرند
  منبع
  مجله اینترنتی برترین ها

  [ • سلام من مرسی از این کار قشنگت
  اما به نظر من از تجربه خودت و تجربه های دیگران رو گلچین کن و بزار این کار خیلی بهتر از حرفای قشنگ مشاوراست .... • منابع اصلی من استفاده از کلاسهای پازوکی -حاجی سلیمانی وفدایی فرد ورفیع زاده بود


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  متن جایگزین

  دوستان توجه داشته باشين نميگم نميشه زياد مطالعه كرد
  اما تا كنكور تايم مشخصي زمان هست
  بايد توجه كنيد كه تو اين تايم بهترين كار رو بكنيد
  داشتن منابع متعدد ميتونه آشفتگي ايجاد كنه
  تا يكي يه منبع معرفي كرد نرين همونو بگيرين و بعد ببينين دور و برتون پر منبع هست
  [و شما موندين با اين همه منبع چيكار كنين
  [خودتون كتاب ها رو ببينين و باهم مقايسه کنید
  بعد برا هر درس 1 يا2 تا منبع داشته باشين و خوب رو همونا تمركز كنید
  اگه اين 2 تا رو خوب كار كردين منبع جديدبگيرين
  كتاب هايي كه دارين رو اولويت بندي كنيد
  تا نظم ذهني داشته باشين
  و ذهنتون شفاف باشه تا بدونين قراره چيكار بكنيد
  موفق باشين


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  سلام دوستای خوبم

  خوبین؟اوضاع رو به راهه؟
  الان دیگه برنامه ریزی ها رو برا عید تکمیل می کنید
  فقط حواستون باشه برنامه ی مناسبی داشته باشین
  حواستون به عکس پایین که یه تلنگر هست هم باشه
  0_1458160555479_IMG_20160316_201759.jpg


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  سلام به همه رفقای آلایی
  این تاپیک رو بالا می فرستم تا بچه های جدید هم پست هاش رو مطالعه کنن
  امیدوارم براتون مفید باشه
  @دانش-آموزان-آلاء

 • این توصیه برای موفقیت کافی است
  « بهانه ممنوع»


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  سه راهکار رنگی برای زمانی که امتحان مون رو خراب کردیم
  لینک مطالعه
  @دانش-آموزان-آلاء


 • خیرین کوچک دریا دل مدیر

  در این گزارش به نقل از روزنامه یونیورسیتی‌هرالد، پنج راه‌حل ساده برای مدیریت زمان و مطالعه مفید در آستانه فصل امتحانات توصیه شده که به شرح زیر است:

  پرهیز از مطالعه پشت سرهم مطالب درسی

  اگر چند ساعت مداوم و بدون وقفه‌ای برای استراحت کردن درس بخوانید نه تنها مفید نبوده بلکه برای حافظه کوتاه‌مدت شما مشکل بیشتری پیش می‌آید. به جای اینکه در یک مدت‌کوتاه مغز خود را از حجم انبوهی اطلاعات پُر کنید، مطالعه خود را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و از این قسمت‌ها یادداشت بردارید. وقتی هر بخش را به پایان بردید سپس یادداشت‌ها را مرور کنید تا مطالب خوانده شده در ذهن شما باقی بمانند. ورزش بهترین راه برای کاهش استرس و آزاد کردن انرژی حاصل از نشستن و درس خواندن است. فقط به خاطر داشته باشید که بین بخش‌های مطالعه خود وقفه زیادی نیندازید تا از مطالب دور نشوید.

  مدیریت هوشمندانه زمان

  به دنبال هر ۳۰ تا ۵۰ دقیقه مطالعه، ۱۰ دقیقه استراحت پیشنهاد می‌شود. اگرچه این زمان‌بندی الزاما نباید با همین ظرافت دنبال شود اما بهتر است برای طول مدت مطالعه و استراحت خود یک محدودیت زمانی تعیین کنید. از این زمان‌های استراحت برای ورزش یا تغذیه استفاده کنید. توصیه می‌شود در خلال این زمان‌های استراحت از انجام فعالیت‌هایی نظیر انجام بازی‌های ویدئویی و تماشای تلویزیون یا فیلم که نیاز به سوخت و ساز مغزی دارند، بپرهیزید چرا که این مسئله باعث می‌شود مطالبی را که می‌خوانید به خوبی جذب ذهن نشوند. اطلاعات دریافتی در صورتی که ۲۴ ساعت پس از مطالعه دوباره مرور شوند ۶۰ درصد بهتر و بیشتر در ذهن باقی می‌مانند.

  محدود کردن موضوعاتی که موجب حواس‌پرتی می‌شوند

  جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که بتوانید بهتر روی جزوه‌ها و درس‌ها متمرکز شوید و هنگام درس خواند در محیطی باشید که در افزایش تمرکز بیشتر به شما کمک کند. به عنوان مثال مکانی که در آنجا وسایل تفریحی زیادی وجود دارد ممکن است تمرکزتان را مختل کرده و شما را تحریک کند که کمی با پلی‌استیشن بازی کنید و در این شرایط اگر یک هم‌اتاقی درس نخوان هم داشته باشید وضع به مراتب بدتر خواهد شد. مطالعاتی که از سوی موسسه Applied cognitive psychology در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام شده نشان می‌دهد افرادی که در حین درس خواندن به موسیقی گوش می‌دهند در امتحانات حفظی نتایج بدتری دارند. دلیل اصلی این مشکل ترانه‌های آهنگ‌ها هستند که باعث می‌شوند ذهن آدم از آنچه می‌خواند دور شود.

  عجله ممنوع

  یادگیری باشتاب و تندخوانی یکی از کم‌اثرترین شیوه‌های یادگیری است. با این شیوه بسیاری از افراد تنها بخش آغازی و پایانی یک فصل طولانی را یاد می‌گیرند در حالی که بسیاری از مباحثی که در این میان است از دست می‌روند. پس وقتی شش ساعت پشت سرهم و با شتاب درس می‌خوانید و به جلسه امتحان می‌روید احتمال اینکه بیشتر چیزهایی را که خوانده‌اید به خاطر نیاورید، بیشتر است.

  خواب کافی

  انستیتو ملی قلب، ریه و عروق آمریکا اعلام کرده است جوانان بالغ روزانه به ۹ الی ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند. مطالعات نشان می‌دهد در صورتی که هشت ساعت بخوابید و تا دیروقت بیدار نمانید، حافظه شما بهتر عمل می‌کند. مغز انسان بر اثر اختلال خواب آسیب می‌بیند زیرا خواب زمانی است که مغز خود را ترمیم و بازسازی می‌کند. مغز شما پس از دریافت اطلاعات درسی نیاز به بازسازی دارد و خوابیدن تنها راه موثر برای این مسئله است.

  برای عملکرد بهتر در امتحان توصیه های زیر را بکار بندید:

  ۱- با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شوید. وسایل مورد نیاز مثل مداد، خودکار، ماشین حساب، لغت نامه و ساعت را به همراه داشته باشید. با این کار همه چیز در دسترس شما خواهد بود و نیازی به قرض گرفتن وسایل دیگران پیدا نخواهید کرد.

  ۲- با اطمینان خاطر و آرامش کامل در امتحان شرکت کنید. مثبت اندیشی کنید. همواره این جملات را در ذهن خود تکرار کنید: ” من برای امتحان کاملا آماده ام و به خوبی از عهده آن برمی آیم. ” نگرانی را از خود دور کنید. هر گاه احساس نگرانی کردید، چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. قبل از امتحان با دوستانتان راجع به اضطراب و دلشوره صحبت نکنید. بهتر است بدانید که نگرانی همچون یک بیماری مسری قابل سرایت به دیگران است.

  ۳- آرام ولی هوشیار باشید. اگر حق انتخاب دارید، مکان مناسبی را برای نشستن انتخاب کنید. نیمکتی را انتخاب کنید که بر روی آن فضای کافی برای کار داشته باشید. به پشتی نیمکت تکیه دهید و راحت باشید.

  ۴- در ابتدا نگاهی گذرا به سؤالات بیندازید. حدودا ۱۰% از وقت خود را برای این کار صرف کنید. کلمات کلیدی ( در سؤالات ) را مشخص کنید و برای پاسخ دادن به سؤالات زمانبندی کنید. در حالیکه سؤالات را می‌‌خوانید، نکاتی که به ذهنتان می‌‌رسد و می‌‌توانید مفید باشد را در کنار آنها یادداشت کنید.

  ۵- برای پاسخگویی به سؤالات از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا به سؤالات ساده تر پاسخ دهید و بعد به آنها که نمره بیشتری دارند. سپس به ترتیب به سوالاتی پاسخ دهید که:

  – مشکل تر هستند.

  – جواب دادن به آنها وقت بیشتری می‌‌گیرد.

  – نمره کمتری دارند.

  ۶- در امتحانات تستی برای انتخاب پاسخ درست دقت کنید.

  – ابتدا پاسخهایی را که می‌‌دانید اشتباه است، کنار بگذارید.

  – اگر تست نمره منفی ندارد، از بین پاسخهای باقی مانده، پاسخ صحیح را انتخاب نمایید و یا حدس بزنید.

  – اگر امتحان نمره منفی دارد و شما دلیل خاصی برای انتخاب پاسخ خود ندارید، حدس نزنید.

  – شک نکنید، معمولا اولین گزینه ای که انتخاب می‌‌کنید، پاسخ صحیح است. پس پاسخ خود را تغییر ندهید، مگر اینکه واقعا به نتیجه قطعی رسیده باشید.

  ۷- در امتحانات تشریحی، قبل از پاسخ دادن به سؤالات خوب فکر کنید.

  – ابتدا نکات مهمی را که راجع به سؤالات به دهنتان می‌‌رسد، در چرک نویس یادداشت کنید.

  – این نکات را به ترتیب شماره گذاری کنید.

  – سپس آنها را تنظیم کرده و پاکنویس کنید.

  ۸- در پاسخ به سؤالات تشریحی، به اصل موضوع بپردازید و حاشیه نروید.

  – در جمله اول موضوع اصلی را بیان کنید.

  – مقدمه ای برای آن بنویسید.

  – سپس موضوع را با جزئیات بیشتری شرح دهید.

  – به سؤال توجه کنید و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهید. از توضیحات غیر ضروری و مثالهای اضافی بپرهیزید.

  ۹- ۱۰% از وقت امتحان را برای مرور مطالب کنار بگذارید.

  – برای ترک کردن جلسه امتحان عجله نکنید.

  – در انتها تمام سؤالات را مرور کنید.

  – مطمئن شوید که به تمام سؤالات پاسخ داده اید.

  – پاسخ‌ها را یک بار دیگر بخوانید و در صورت لزوم جمله بندی، املای کلمات و … را تصحیح کنید.

  ۱۰- وقتی نتیجه امتحان را گرفتید، آن را بررسی کنید.

  – به اشکالات خود توجه کرده و سعی کنید در آن زمینه بیشتر مطالعه کنید.

  – برای امتحانات آخر سال، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

  – بهترین روش یادگیری را که برای شما مؤثر بوده، انتخاب کنید.

  – روشهایی که برای شما کارآیی لازم را نداشته، کنار بگذارید.

  – سعی کنید بهترین روش را پیدا کرده و بر روی آن تمرین کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

  @دانش-آموزان-آلاء