سوال درباره ی مولکولهای زیستی • دوستان کسی میدونه که آب چه نوع مولکولیه؟ آیا جزء مولکولهای زیستی هست یا نه...!؟
  لطفا با یک مقدار توضیح پاسخ بدهید. • سلام...مولکول آب یک مولکول زیستی هست،اینو از متن کتاب میتونیم متوجه بشیم،خصوصا از واکنش های هیدرولیز وسنتز ابدهی....مطلبی که در این لینک هست رو مطالعه کنید که به جواب برسید.
  [url]https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAAahUKEwjFk5u_o9zGAhWFvBQKHUpMCDQ&url=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FUser%3AShahab_mirdar&ei=mt6lVcXeFYX5UsqYoaAD&usg=AFQjCNEzNmS8KzIF5hm3bF8ZrKly5_UV9g&bvm=bv.97653015,d.d24&cad=rja[/url] • [QUOTE=Aysan;14671]سلام...مولکول آب یک مولکول زیستی هست،اینو از متن کتاب میتونیم متوجه بشیم،خصوصا از واکنش های هیدرولیز وسنتز ابدهی....مطلبی که در این لینک هست رو مطالعه کنید که به جواب برسید.
  [URL]https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAAahUKEwjFk5u_o9zGAhWFvBQKHUpMCDQ&url=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FUser%3AShahab_mirdar&ei=mt6lVcXeFYX5UsqYoaAD&usg=AFQjCNEzNmS8KzIF5hm3bF8ZrKly5_UV9g&bvm=bv.97653015,d.d24&cad=rja[/URL][/QUOTE]

  ممنون که به سوال من پاسخ دادید ولی باید عرض کنم که متاسفانه این پاسخ نمی تونه درست باشه چونکه یکی از ویژگی های مولکولهای زیستی بزرگتر بودن آنها از مولکولهای غیر زیستی است و اگر ما آب رو با مولکول فسفولیپید مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که آب نمی تونه زیستی باشه .چون توی متن کتاب صراحتا میگه مولکول های آب به مقدار کم می توانند از غشا عبور کنند.ضمنا مولکولهای زیستی توسط جانداران از مولکولهای غیر زیستی به وجود می آیند اما آب قبل از پیدایش حیات بر روی کره زمین موجود بوده و اینکه در بدن جانداران طی واکنشهای متابولیسمی تولید میشه دلیلی بر زیستی بودن این مولکول نیست و یک مولکول معدنی است. البته بنده هم این مطالب رو دیروز فهمیدم. اون مطلبی که در ویکی پدیا معرفی کرده اید هم به این نکته اشاره می کنه و از آب به عنوان یک مثال از مولکول های غیر زیستی یاد می کنه و بعد به تعریف مولکول های زیستی می پردازد.
  باز هم تشکر می کنم خانم Aysan • [QUOTE=hatam001;14684]ممنون که به سوال من پاسخ دادید ولی باید عرض کنم که متاسفانه این پاسخ نمی تونه درست باشه چونکه یکی از ویژگی های مولکولهای زیستی بزرگتر بودن آنها از مولکولهای غیر زیستی است و اگر ما آب رو با مولکول فسفولیپید مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که آب نمی تونه زیستی باشه .چون توی متن کتاب صراحتا میگه مولکول های آب به مقدار کم می توانند از غشا عبور کنند.ضمنا مولکولهای زیستی توسط جانداران از مولکولهای غیر زیستی به وجود می آیند اما آب قبل از پیدایش حیات بر روی کره زمین موجود بوده و اینکه در بدن جانداران طی واکنشهای متابولیسمی تولید میشه دلیلی بر زیستی بودن این مولکول نیست و یک مولکول معدنی است. البته بنده هم این مطالب رو دیروز فهمیدم. اون مطلبی که در ویکی پدیا معرفی کرده اید هم به این نکته اشاره می کنه و از آب به عنوان یک مثال از مولکول های غیر زیستی یاد می کنه و بعد به تعریف مولکول های زیستی می پردازد.
  باز هم تشکر می کنم خانم Aysan[/QUOTE]خواهش میکنم...حرف شما صحیح...اما در ص 3 کتاب زیست سال دوم(1391)نوشته شده که "بسیاری"از مولکول های زیستی نسبت به مولکول های غیر زیستی بسیار بزرگ اند...با توجه به این جمله میفهمیم که تعداد کمی مولکول زیستی وجود داره که از مولکول های غیر زیستی کوچک ترند که آب میتونه یکی از اونها باشه...بقیه حرفاتون درسته...اما مطمئن نیستم که آب غیر زیستی باشه


وارد شوید تا پست بفرستید
 

کاربران فعال این بخش

10
آنلاین

20.1k
کاربران

9.6k
موضوع ها

633.4k
دیدگاه‌ها