نام ديگر اين سوره "آلاء" است/ عروس قرآن كدام سوره است؟ • [**خبرنگار حوزه قرآن و عترت**][0][**گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران**][1]: الرحمن و نام دیگرش «آلاء» پنجاه و پنجمین سوره قرآن است كه مكی و 78 آیه دارد.
  در فضیلت این سوره از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده كه فرمودند هر چیزی عروسی دارد و عروس قرآن سوره الرحمن است .

  و در روایات دیگری آمده : هركسی سوره الرحمن را قرائت كند خداوند به ضعف و ناتوانی او رحم می آورد و او توانایی ادای شكر نعمت های خدا دادی را پیدا می كند.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: از قرائت سوره الرحمن و عمل به آن غافل نباشید زیرا این سوره در دل منافقان استقرار نمی یابد. در روز قیامت خداوند این سوره را به شكل انسانی در بهترین شكل و خوشترین بو وارد می كند تا اینكه در جایگاهی كه نزدیكتر از آن وجود ندارد نزد خداوند می ایستد آنگاه خداوند می فرماید چه كسی در دنیا همواره تو را قرائت می كرد؟

  سوره الرحمن در جواب می گوید ای پروردگارم فلان و فلان پس از آن چهره ایشان سفید و نورانی می شود خداوند به این گروه می فرماید هر كس را كه دوست دارید شفاعت كنید آن گاه خداوند می فرماید به بهشت وارد شوید و هرجایی كه دوست دارید سكونت گزینید.

  از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر كس سوره الرحمن را قرائت كند و همه جا پس از آیه «فبای الاء ربكما تكذبان» بگوید: «لابشیء من الائك رب اكذب» اگر در آن روز یا شب از دنیا برود شهید محسوب می شود.

  از حضرت زهرا سلام الله علیها روایت شده است: قرائت كننده سوره الرحمن در ملكوت آسمان ها و زمین ها ساكن در بهشت فردوس خوانده می شود.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه كسی كه درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.

  **چرا عروس قرآن**

  همچنین در میان آیات و سوره*های قرآن، بعضی از درخشندگی و برجستگی خاصی برخوردارند که ائمه*علیهم السلام به آن*ها اشاره کرده*اند. از آن جمله سوره «الرحمن» است که «عروس قرآن» لقب گرفته است.(مستدرک الوسائل، ج 4، ص 351: روی عن موسی بن جعفر، عن آبائه عنه قال: «ولکل شی*ء عروس و عروس القرآن سوره الرحمن - جل*ذکره - ».)

  اما چرا «عروس» و نه چیز دیگر؟ معلوم است که به خاطر زیبایی این سوره است، آن هم زیبایی مفاهیم این سوره، نه زیبایی ظاهر آیات و الفاظ آن؛ چه اینکه ظاهر آیات این سوره چندان تفاوتی با دیگر سوره*ها ندارد و شاید بتوان سوره*های زیباتری هم از نظر نظم و نثر در قرآن پیدا کرد که به آن*ها لقب «عروس» داده نشده است.

  **آثار و بركات سوره**

  **1)آسان شدن امور :**

  از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: هر كس این سوره را بنویسد و به خود همراه داشته باشد خداوند هر كار سختی را برای او آسان می كند.

  **2) درمان درد چشم**

  امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه كسی كه درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.

  **3) بهبود بیماری طحال، قلب و...**

  مرحوم كفعمی در كتاب المصباح آورده است : اگر سوره الرحمن را بنویسند و بشویند و از آب آن بیاشامند برای بیماری طحال و دردها و بیماری های قلب مفید است و اگر نوشته آن را برای درد چشم و بیماری صرع به همراه داشته باشند بهبود می بخشد.

  **4)آسان شدن وضع حمل:**

  برای تسهیل وضع حمل آیه «سنفرغ لكم ایها الثقلان فبای الاء ربكما تكذبان» را بنویسند و بر پشت حامله ببندند بعد كه فارغ شد آن را باز كنند.

  برگرفته از کتاب: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی

  [0]: [[[http://yjc.ir/fa/list/4/52][0]][0]][0]
  [1]: [[[http://yjc.ir/fa/art][1]][1]][1]

  [0]: [[http://yjc.ir/fa/list/4/52][0]][0]
  [1]: [[http://yjc.ir/fa/art][1]][1]

  [0]: [http://yjc.ir/fa/list/4/52][0]
  [1]: [http://yjc.ir/fa/art][1]

  [0]: http://yjc.ir/fa/list/4/52
  [1]: http://yjc.ir/fa/art


 • مدیر

  این دقیقا اساس نام گذاری آلاء بود،

  دم شما گرم


 

کاربران فعال این بخش

12
آنلاین

19.4k
کاربران

9.0k
موضوع ها

603.7k
دیدگاه‌ها