شیمی دوم

• دانش آموزان آلاء

سلام
    من متاسقانه عدد اکسایش و بار و ظرفیتو قاطی کردم...
    توی کتاب مبتکران نوشتهه ک یون تک اتمی دارای بار بیش از +3 و-3 ناپایدار است و تشکیل نمیشود پس این بار +4 تیتانیوم یا +5 وانادیوم و حتی +6 کروم و قلع و..از کجا اومدن؟مگه این بارشون نیست؟؟
    لطفا هرکی میتونه راهنماایی کنه خیلی گیج شدم

• دانش آموزان آلاء

خواهشا هرکی میدونه جواب بده :(((

• بار یه یون بر اساس پایداری در اون زمانی که به آرایش 8 تایی میرسه تعیین میشه
    یعنی مثلا هالوژن ها همه اگه 1 الکترون بگیرن یه بار منفی میشن و به آرایش 8 تایی پایدار میرسن ولی اگه یه عنصربرای رسیدن به آرایش 8 تایی بیشتر از 3 الکترون جذب کنه یا بیشتر از 3 الکترون از دست بده پایدار نمیشه
    ولی عدد اکسایش بر اساس تعداد الکترون هایی که یه عنصر میتونه از یه عنصر دیگه جذب کنه تعیین میشه یعنی به الکترونگاتیوی بستگی داره نه آرایش 8 تایی

• اخراج شده

سلام دوست عزیز!!
    شیمی دوم خیلی اسونه..کتاب اقای بازرگانی خوب بخونید و نکته برداری کنید.مرور کنید و با دقت بخونید مشکلتون حتما حل میشهًً

• @parastu23
    :flushed:
    سوالش چیز دیگه ای بودا:grimacing:

• اخراج شده

@Reza.Tah در شیمی دوم گفته است:

@parastu23
    سوالش چیز دیگه ای بودا:grimacing:
    به گفته من عمل کنه مشکلش حل میشه!

• @parastu23
    بله من عذر میخوام:expressionless:

• دانش آموزان آلاء

@parastu23
    بله من عذر میخوام:expressionless:

:joy:

• دانش آموزان آلاء

@parastu23 خب من از مبتکران میخونم تازه دور دومه ک دارم میخونم بار اول ک خوندم مشکلی نداشتم الان حس میکنم همه چیو قاطی کردم!!!

• دانش آموزان آلاء

@Reza.Tah خب الان کروم +6 یا تیتانیوم +4 بار محسوب میشن؟؟
    یا این 6 و 4 عدد اکسایشه؟ لطفا بیشتر توضیح بدید ..مرسی

• @mona966
    نه این 6 و 4 عدد اکسایشه
    گفتم که ما بار 3 بار منفی یا 3 بار مثبت بیشتر نداریم
    اصلا عدد اکسایش هیچ وقت ثابت نیست
    عدد اکسایش رو شما فقط میتونی زمانی تعیین کنی عنصر با یک یا چند تا عنصر دیگه ترکیب ساخته باشه
    6 بار مثبت کروم و 4 بار مثبت تیتانیوم رو کجا دیدی؟

• دانش آموزان آلاء

@mona966
    نه این 6 و 4 عدد اکسایشه
    گفتم که ما بار 3 بار منفی یا 3 بار مثبت بیشتر نداریم
    اصلا عدد اکسایش هیچ وقت ثابت نیست
    عدد اکسایش رو شما فقط میتونی زمانی تعیین کنی عنصر با یک یا چند تا عنصر دیگه ترکیب ساخته باشه
    6 بار مثبت کروم و 4 بار مثبت تیتانیوم رو کجا دیدی؟

ما قلع و سرب +4 هم داریم ها!
    بار لزوما ربطی به رسیدن به آرایش هشتایی نداره
    بعضی عناصر بدون اینکه به آرایش هشتایی برسن پایدار میشن

• @m.jafari9877
    نه نمیشن
    چیزی که ما تو کتاب میخونیم صرفا یه چیز حفظیه
    پاورقی صفحه 253 مبتکران رو اگه داری بخونش
    یون های با بار بیشتر از 3 هیچ وقت تو طبیعت ایجاد نمیشن
    اونجا دقیقا توضیح داده همه این سوال هارو
    اگه ندارید کتاب رو عکس بگیرم بفرستم

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    نه نمیشن
    چیزی که ما تو کتاب میخونیم صرفا یه چیز حفظیه
    پاورقی صفحه 253 مبتکران رو اگه داری بخونش
    یون های با بار بیشتر از 3 هیچ وقت تو طبیعت ایجاد نمیشن
    اونجا دقیقا توضیح داده همه این سوال هارو
    اگه ندارید کتاب رو عکس بگیرم بفرستم

من هم نگفتم یون 4+
    گفتم بار +4
    ما بار 50+ هم داریم آخه! :|

• @m.jafari9877
    مگه میشه آخه یه عنصر بار داشته باشه و یون نباشه!

• @m.jafari9877
    اون عدد اکسایشه بار نیست آقا
    3 بار بیشتر تو طبیعت با قاطعیت ناپایداره
    اصلا تشکیل نمیشه
    جدول کتاب یه چیز حفظیه فقط و فقط

• پاورقی مبتکران:
    در طبیعت یون تک اتمی دارای بار بیشتر از +3 و -3 پایدار نیست
    پس یون هایی مانند وانادیم 5 بار مثبت و یا کروم 6 بار مثبت در طبیعت تشکیل نمیشوند ما نیز این یون هارا با توجه به جدول صفحه 51 کتاب درسی آورده ایم
    توجه داشته باشید که عنصر هایی مانند کروم در ترکیب هایی مانند k2Cr2O7 میتوانند عدد اکسایش +6 ایجاد کنند اما یون کروم 6 بار مثبت تشکیل نمیشود

• دانش آموزان آلاء

@Reza.Tah
    مشکل منم همین تناقضیه ک بین مبتکران و کتاب درسیه..مبتکران گفته تیتانیوم +4 تشکیل نمیشه ولی خب هم کتاب درسی همون جدول 51 و هم کلیپ تدریس شیمی همین سایت گفته ک تیتانیوم بار +4 داره....

• دانش آموزان آلاء

@Reza.Tah
    کتابتون چاپ چ سالیه ..من چاپ امسالو گرفتم این چیزی ک گفتید نبود فقط تو درسنامه نوشته
    یون تک اتمی دارای بار +3 یا _3 ناپایدار است و در طبیعت تشکیل نمی شود علت این است ک اگر میزان بار از+3 یا _ 3 بیشتر باشد تراکم بار سطحی یون بیش از حد زساد شده و شدیداا با ذره های پیرامون خود واکنش میدهد بنابراین نمیتواند بصورت پایدار باقی بماند ب همین دلیل یون هایی مانند تیتانیوم +4 ...کربن _4 ..فسفر +5 ناپایدارند و در شرایط معمولی تشکیل نمیشوند....
    این دقیقا نوشته ی کتاب مبتکرانه ...ولی پس جدول صفحه ی 51 چرا بار +4 +5 و نوشته!!!

• دانش آموزان آلاء

الان دوباره تدریس اقای اقاجانی بخش فرمول نویسی همین سایتو دیدم گفته عنصرهای گروه اصلی حدا کثر بار +3 و _3 تشکیل میدن ولی یک استثنا داریم اونم قلع و سرب ک بار +2 و +4 دارن ک البته ب ارایش چایدار گاز نجیب نمیرسن...در مورد عنصرهای واسطه هم گفت ک عناصر واسطه لزما ب ارایش گاز نجیب نمیرسن ولی یتانیوم و وانادیومم دو ظرفیتی هستند و با بالاترین ظرفیت یعنی +4 و +5 ب ارایش گاز نجیب قبل خودشون میرسن تازه کروم +6 همم هست...پس مبتکران چی میگه ین وسط ..من گیج شدم ک :(

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    مگه میشه آخه یه عنصر بار داشته باشه و یون نباشه!

منظور من مفهوم یون بودن نبود
    وقتی میگیم یون پتاسیم، +1 هست یعنی اینکه پتاسیم اصولا بعد از اینکه یک الکترون از دست بده به پایداری میرسه
    اما این دلیل بر این نیست که ما پتاسیم +2 نداریم!
    ما پتاسیم +10 هم داریم و میتونیم بسازیمش :/

• دانش آموزان آلاء

@mona966 در شیمی دوم گفته است:

@Reza.Tah
    مشکل منم همین تناقضیه ک بین مبتکران و کتاب درسیه..مبتکران گفته تیتانیوم +4 تشکیل نمیشه ولی خب هم کتاب درسی همون جدول 51 و هم کلیپ تدریس شیمی همین سایت گفته ک تیتانیوم بار +4 داره....

اینکه وجود داره یا وجود نداره با اینکه توی طبیعت تشکیل نمیشه دو تا چیز کاملا مجزا هستن
    بار های بیشتر از 4 توی طبیعت به صورت خود به خود ایجاد نمیشن
    ولی در آزمایشگاه میتونن ساخته بشن در شرایط خاص

• @m.jafari9877
    خب این چه ربطی داشت؟:expressionless:
    تو طبیعت که دو بار مثبت و ده بار مثبت پتاسیم نداریم که,بله تو آزمایشگاه میتونیم بین گازای نجیب و عنصر های دیگه هم حتی پیوند ایجاد کنیم
    منم قبول دارم اینو
    ولی پتاسیم فقط یه بار مثبت تشکیل میده که پایدار شه
    در واقع همون رسیدن به آرایش 8 تایی رو گفتی برای بار الان:grimacing:

• @mona966
    کتابم برای همون سالی هست که دوم دبیرستان بودم
    شاید کتاب درسی خواسته عدد اکسایش های متداول اون عنصر هارو با هنصر های دیگه نمایش بده تو اون جدول
    آخه اینکه یون 3 بار بیشتر وجود نداره تو شرایط طبیعی قطعیه
    یا شاید منظور کتاب درسی این بوده که تو شرایط آزمایشگاه این یون هارو ما ساختیم و استفاده میکنیم که این دومی احتمالش بیشتره

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    خب این چه ربطی داشت؟:expressionless:
    تو طبیعت که دو بار مثبت و ده بار مثبت پتاسیم نداریم که,بله تو آزمایشگاه میتونیم بین گازای نجیب و عنصر های دیگه هم حتی پیوند ایجاد کنیم
    منم قبول دارم اینو
    ولی پتاسیم فقط یه بار مثبت تشکیل میده که پایدار شه
    در واقع همون رسیدن به آرایش 8 تایی رو گفتی برای بار الان:grimacing:

الان ما مس +1 داریم
    به آرایش هشتایی میرسه؟

• @m.jafari9877
    عنصر های واسطه پایداریشون بستگی به زیر لایه d داره خب
    فقط عنصر های گروه 3 هستن که بین عناصر واسطه به آرایش 8 تایی میرسن
    ولی بازم این قاعده که بار بیشتر از 3 تو طبیعت ندارن درسته

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    ببینید وقتی تست کنکور میاد مطالب کتابو میاره نه اینکه شرایط ازمایشگاهی ک اصلا هیچ تاکید خاصی تو کتاب درسی دربارش نیست فقط تو کتابای کمک درسی گفته شده...
    واسه کنکور باید بدونیم ک گروه یک فقط بار +1 داره نه بیشتر...
    بار +50 هم نداریم حتی اگه بخوایم عدد اکسایشو در نظر بگیریم بیشترین عدد اکسایش مربوط به منگنز ک +7 و سوال کنکور بود

• دانش آموزان آلاء

@Reza.Tah
    ببینید تست کنکور ک بهمون نمیگه طبیعت یا ازمایشگاه... الان کتاب درسی و کلیپ اموزشی اینجا بهمون میگه ک بار +4 +5 +6 تو فلزهای واسطه هست ...ک اقای اقاجانی گفتم ک بار +6 تست کنکور بوده ولی مشکل میتکرانه ک چرا اینطور گفته ؟؟

• دانش آموزان آلاء

بچه ها اگه دانش اموز هستید لطفا از دبیراتون بپرسید ممنونتون میشم..
    من جز اینجامتاسفانه ب جایی دسترسی ندارم ک سوالمو بپرسم

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    ببینید وقتی تست کنکور میاد مطالب کتابو میاره نه اینکه شرایط ازمایشگاهی ک اصلا هیچ تاکید خاصی تو کتاب درسی دربارش نیست فقط تو کتابای کمک درسی گفته شده...
    واسه کنکور باید بدونیم ک گروه یک فقط بار +1 داره نه بیشتر...
    بار +50 هم نداریم حتی اگه بخوایم عدد اکسایشو در نظر بگیریم بیشترین عدد اکسایش مربوط به منگنز ک +7 و سوال کنکور بود

بار +50 نداریم؟ :|
    بار -50 شاااید نداشته باشیم (در سطح علمی من نمیگنجه نمیدونم) ولی بار +50 داریم :|

دوما:
    نصف مطالب در مورد شرایط آزمایشگاهی هست توی کتاب!! کی گفته نمیاد توی کنکور؟!
    من فقط میخاستم بگم بار +50 هم داریم که منظورم رو به آقا رضا برسونم اصلا پاسخ سوال شما رو نداده بودم!

• دانش آموزان آلاء اخراج شده

@parastu23 شما خودت میتونی تستاشو بزنی که میگی خیلی اسونه شیمی 2 ؟ باید کارکرد و تمرینو مرورو تست زیاد .

• اخراج شده

@iman1 در شیمی دوم گفته است:

@parastu23 شما خودت میتونی تستاشو بزنی که میگی خیلی اسونه شیمی 2 ؟ باید کارکرد و تمرینو مرورو تست زیاد .

اره میتونم شما چرا همه جا فضولی میکنین؟؟؟؟؟

@parastu23 مطمئنید شما میتونید ؟ به این سوالا نمیگن فضولی

• اخراج شده

@parastu23 مطمئنید شما میتونید ؟ به این سوالا نمیگن فضولی

لطفا کامنت ننویسی برا کامنت هایی ک نوشتم.

@parastu23 باید از شما اجازه بگیرم دوست عزیز ؟

• اخراج شده

بلهه.

@parastu23 جدی ؟ نمیدونستم شرمنده بزرگوار

• اخراج شده

@parastu23 در شیمی دوم گفته است:

بلهه.

شما ب نظرهای من

نمیدونستین بدونین.
    موفق باشین...

@parastu23 شما حرفی میزنید بلد باشید عمل کنید بهش نه فقط شعار بدین .

• اخراج شده

@parastu23 شما حرفی میزنید بلد باشید عمل کنید بهش نه فقط شعار بدین .

باشه من شعار میدم...شما عمل کنید ما ببینیم..

• دانش آموزان آلاء

از کجا میدونید که نمیتونن ایشون؟ :|

دوستان از این بحث های حاشیه ای دوری کنید
    در مورد دیگران هم قضاوت نکنید

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    منظور من اینه ک تا حالا هر چی درباه این مبحث تست زدم تو سوال اشاره نکرده ک این تر کیب تو ازمایشگاه تهیه شده یا طبیعت ...فقط ی ترکیب میده یا ی عنصرر...وگرنه کی منکر ارتباط ازمایشگاه و شیمیه !!!!
    بعدش در سطح کتاب درسی بار +50 نداریم حالا شما اطلاعاتتون بلاتر از سطح کتابه بحثش جداست
    واینکه چرا هیچکی اینجا اعصاب نداره ...یک سوال پرسیدم ب امید اینکه بچه ها کمکم کنن نه اینکه دعوا ره بندازیم البته منظورم شما نیستید فقط

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    ما اینجا میایم سوالامونو میپرسیم ک هرکی میتونه بیااد جواب بده ...نه اینکه بیایم بگیم من میتونم تو نمیتونی یا این مبحث سخته یا اسون هر کی بلده کمک کنه بلد نیست هم حاشیه پردازی نکنه....من از خیرش گذشتم دیگ بلاخره از ی جایی جواب سوالمو پیدا میکنم!!
    البته این حاشیه رفتنا تاثیر فشارای کنکور هم هست تو این دوره بچه ها یکم زیادی عصیبی شدن

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    منظور من اینه ک تا حالا هر چی درباه این مبحث تست زدم تو سوال اشاره نکرده ک این تر کیب تو ازمایشگاه تهیه شده یا طبیعت ...فقط ی ترکیب میده یا ی عنصرر...وگرنه کی منکر ارتباط ازمایشگاه و شیمیه !!!!
    بعدش در سطح کتاب درسی بار +50 نداریم حالا شما اطلاعاتتون بلاتر از سطح کتابه بحثش جداست
    واینکه چرا هیچکی اینجا اعصاب نداره ...یک سوال پرسیدم ب امید اینکه بچه ها کمکم کنن نه اینکه دعوا ره بندازیم البته منظورم شما نیستید فقط

نهه خبببب منم همینو گفتم دیگه میگمم منم برای کنکور نگفتم که :)
    من میخواستم منظورم رو به آقا رضا برسونم که همیشه هم همه عناصر حتما بار هاشون برای رسیدن به آرایش هشتایی نیست
    دعوایی راه نیوفتاده که شما چرا پیازداغ میزنید :grin:

ببینید عدد اکسایش توی اون ترکیبی که هست حساب میشه
    مثلنن عدد اکسایش آهنگ توی هر ترکیب ممکنه با ترکیب دیگه متفاوت باشه
    درواقع به اون برایند تعداد الکترون هایی که میتونه سمت خودش بکشه یا از دست بده توی اون ترکیب مورد نظر میگن عدد اکسایش
    ولی ظرفیت، به تعداد الکترون هایی که بیشتر علاقمند هست از دست بده میگن
    مثلا آهن میتونه 8 تا الکترون از دست بده ولی ظرفیتش 2 و 3 هست ینی بیشتر به همین 2 و 3 علاقمنده یعنی 2 و 3 میشه ظرفیت

• دانش آموزان آلاء

@mona966
    بذارید یه مثال بزنم براتون

ما فکر میکنیم که ظاهراً ظرفیت همون عدد اکسایش هست ولی فقط علامت نداره!
    اما واقعیت همیشه اینطور نیس (اکثرا همینجوریه و بیشتر اوقات نیست)
    مثلاً ظرفیت کربن در مولکول متانال (CH2O) برابر ۴ هست ( چون کربن ۴ پیوند کووالانسی تشکیل داده دو تا با هیدروژن و یه پیوند دوگانه با اکسیژن)
    اما عدد اکسایش کربن در این ترکیب برابر صفر هست(چون 2 تا الکترون داده به O ولی 2 تا الکترون از H گرفته)

یه مثال دیگه: HOF
    اکسیژن اینجا ظرفیتش 2 هست
    چون دو تا پیوند (یکی با F یکی با H داده)
    ولی یه الکترون داده به F یه الکترون از H گرفته
    پس اکسایشش 0 میشه

• @m.jafari9877
    دقیقا

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877 در شیمی دوم گفته است:

@m.jafari9877

نهه خبببب منم همینو گفتم دیگه میگمم منم برای کنکور نگفتم که :)
    من میخواستم منظورم رو به آقا رضا برسونم که همیشه هم همه عناصر حتما بار هاشون برای رسیدن به آرایش هشتایی نیست
    دعوایی راه نیوفتاده که شما چرا پیازداغ میزنید :grin:

ببینید عدد اکسایش توی اون ترکیبی که هست حساب میشه
    مثلنن عدد اکسایش آهنگ توی هر ترکیب ممکنه با ترکیب دیگه متفاوت باشه
    درواقع به اون برایند تعداد الکترون هایی که میتونه سمت خودش بکشه یا از دست بده توی اون ترکیب مورد نظر میگن عدد اکسایش
    ولی ظرفیت، به تعداد الکترون هایی که بیشتر علاقمند هست از دست بده میگن
    مثلا آهن میتونه 8 تا الکترون از دست بده ولی ظرفیتش 2 و 3 هست ینی بیشتر به همین 2 و 3 علاقمنده یعنی 2 و 3 میشه ظرفیت

اینجا پشت تریبون بودم هول شدم :joy:
    منظورم از آهنگ همون آهن عه :)

• دانش آموزان آلاء

@m.jafari9877
    ممنونم از شما و اقا را بخاطر وقتی ک گزاشتید و جواب دادید اول از همه یه جمع بندی درباره ظرفیت بکنم بعد مشکل اصلیمو بهتون بگم...طبق کتاب مبتکران
    ما در مورد گروه های اصلی دو نوعع ظرفیت داریم :
    ظرفیت کوالانسی:تعداد الکترون هایی ک یک اتم نافلز به اشتراک میزاره (بیشترین ظرفیت: عدد یکان شماره گروه کمترین ظرفیت : 8_تعداد الکترون ظرفیتی ) مثلا اکسیژن بیشترین ظرفیتش 6 و کمترین ظرفیتش 2 و اینا تنها ظرفیتاش نیستن ظرفیت 4 هم مثلا داره....
    ظرفیت یونی: تعداد الکترون هایی ک یک فلز از دست میده یا یک نافلز بدست میاره ....یعنی ظرفیت یونی همون بار یون
    ولی مشکل من گرو های واسط ست ...مشکل من اون بار +5 و +6 ک مبتکران میگه تشکیل نمیشه ولی تو جدول صفحه ی 51 و تدریش اقای اقا جانی گفتن ک این +5 و +6 بار یون هستن و همین باعث شده همه چیو قاطی کنم....

• دانش آموزان آلاء

ولی در مورد یون تک اتمی کتاب گفته عدد اکسایش همون بار یونه ... از اونجایی ک بار یون مساویه ظرفیت اون یون پس عدد اکسایش میشه ظرقیت...
    ای خدا قاطی کردم همه چیو:((

• دانش آموزان آلاء

ولی در مورد یون تک اتمی کتاب گفته عدد اکسایش همون بار یونه ... از اونجایی ک بار یون مساویه ظرفیت اون یون پس عدد اکسایش میشه ظرقیت...
    ای خدا قاطی کردم همه چیو:((

در مورد یون های تک اتمی کتاب درست گفته
    دلیلش هم اینه توی مثال هایی که زدم واضحه
    HOF یا CH2O
    ببینید اگه بخواییم که اکسایش با ظرفیت فرق کنه باید دو تا یون باشن که یکی الکترون نگاتیوی کمتر داشته باشه یکی بیشتر
    اینجا F از O بیشتره و H از O کمتره
    یعنی حداقل دو تا باید باشه دیگه

اما نمیدونم چرا قاطی پاتی میکنید یعنی مشکلتون رو درست متوجه نشدم
    عناصر ها در حالت های مختلف با ظرفیت های مختلفی تمایل دارن که واکنش بدن
    سخت نگیرید اینو
    اگه واقعا هرکسی هم توضیح میده نمیفهمیدش فعلا برای کنکور حفظشون کنید حداقل که به کنکورتون لطمه نزنه
    اما بعد از کنکور اگه من باشم صد در صد میرم دنبالش که بفهممش
    ولی خب اگه به استادان دسترسی دارید که عالی میشه ازشون بپرسید
    من دیگه هرجور که میتونستم توضیحاتمو ارائه دادم ;)

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.