شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95)

• مدیر

می خوایم شیمی دهم رو به شما درس بدیم، که در کتاب درسی به عنوان شیمی(١) ارائه شده، این کتاب رو می خوایم به طور کامل یاد بگیریم، از طرفی تمرینات متعددی داریم در کتاب که انتشارات مهر و ماه توسط استاد انوشه نوشته شده که کتاب کار هست، پاسخ نداره ولی ما اینجا تموم تمرین ها و سوال های خوبش رو حل خواهیم کرد. و آموزش خواهیم داد، امیدواریم که استفاده ی لازم رو بکنید.

در مورد کتاب شیمی دهم یا شیمی(١) یه مطالبی رو لازمه بگیم، در این کتاب برخی از مطالب مهم که با توجه به بقیه ی مطالب کتاب، جا داشت بیاد، خوب نیومده مثل الکترونگاتیوی، شکل هندسی و خیلی چیزای دیگه اما در حد تمرین و یا یکی دو جمله از اینا استفاده شده :|

حالا ما در این صحبت هایی خواهیم کرد به نظرم باید بگیم که اگه یه دانش آموز بخواد با یه پایه قوی بره بالا تر، شیمی(٢) یا شیمی یازدهم رو سال بعد با یه پایه قوی تر و با یه علاقه بیشتر دنبالش بره و یاد بگیره، لازمه اش اینه که ما اینجا کمبودهای کتاب های درسی رو یه جورایی جبران کنیم.

کتاب درسی رو یاد می گیریم، چیزایی هم که بهتر بود باشه و نیست در کتاب که احتمالا سال بعد به کتاب اضافه بشه رو سعی می کنیم بگیم.

موفق و موید باشید

جهت تماشای فیلم ها و جزوات شیمی دهم آلاء اینجا کلیک کنید

جهت تهیه ی کتاب متناسب با این سری فیلم ها به لینک زیر مراجعه کنید:
    https://goo.gl/fTM3tO

مهر و ماه تا آخر ماه مهر 25% تخفیف دوره ای دارد، پس از صحبت با مهروماه، کد تخفیف ویژه ای هم برای آلایی ها در نظر گرفتند که بعد از مهر ماه همین 25% تخفیف را به شما می دهد. sharif1395

• خیلی عالی و کامل بود
    واقعا ممنون :)

• مدیر

@DOCTOR-FATI
    خوشحالیم که خوشتون اومده
    شما که فیلم رو دیدین برامون ریز توضیحات رو بفرستین
    با این کار
    1- شما به آلا کمک می کنین و تو ثواب طرح شریک میشین
    2-فیلم های بعدی زودتر رو سایت قرار می گیرند

• مدیر

@DOCTOR-FATI

مهر و ماه تا آخر ماه مهر 25% تخفیف دوره ای دارد، پس از صحبت با مهروماه، کد تخفیف ویژه ای هم برای آلایی ها در نظر گرفتند که بعد از مهر ماه همین 25% تخفیف را به شما می دهد. sharif1395

• مدیر

@sohrab در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

@DOCTOR-FATI

به پست اول اضافه شد.

• خیلی ممنون از مسئولان و کارکنان آلاء به خاطر زحماتی که می کشند و ممنون از استاد انوشه برای تدریس خوبشان.

• مدیر

@salimi در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

خیلی ممنون از مسئولان و کارکنان آلاء به خاطر زحماتی که می کشند و ممنون از استاد انوشه برای تدریس خوبشان.

سلام ممنون میشم هر فیلمی که دیدید ریز مباحث تدریس شده تو اون فیلم رو اینجا برامون بنویسید که به سایت اضافه کینم

• ببخشید جلسه دوم شیمی دهم (کیهان) ناقص هستش . کی کاملشو میزارین در جلسه سوم هم از مطلب جلوتری شروع شده ممنون از سایت الا و استاد انوشه.

• مدیر

@EZZAT-1379
    شما که فیلم ها رو دیدین
    میشه برامون ریز مباحث تدریس شده رو بفرستین؟

• مدیر

@EZZAT-1379 در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

ببخشید جلسه دوم شیمی دهم (کیهان) ناقص هستش . کی کاملشو میزارین در جلسه سوم هم از مطلب جلوتری شروع شده ممنون از سایت الا و استاد انوشه.

کیفیت عالی رو دانلود بفرمایید، کیفیت های بالا و متوسط نصفه آپلود شدند ...به زودی درست میشه...

• مدیر

درست شد می تونید مجدد دانلود بفرمایید.

• با سلام
    من در منطقه محروم درس میخوانم و طعم شیرین تدریس استاد انوشه من را عاشق درس شیمی کرده و هر روز سایت را باز میکنم به امید مبحث جدید از ایشان انشاالله خدا به شما خیر بسیار عطا کند .

• مدیر

@ali2310
    سلام
    خوشحالیم که براتون مفید هست

• با عرض سلام وتشکر از استاد انوشه محترم امیدوارم که خداوند به خاطر ایثار و فداکاری جنابعالی خیر و برکت را به شما عنایت بفرماید.

• @sohrab
    من کتاب رو همون روز اولی که دیدم تو سایت مهروماه اومده خریدم
    سوالاتش عالیه
    فقط ای کاش پاسخنامه هم داشت تا بتونیم چک کنیم جوابامون درسته یا غلط که هرچند با ویدیو های استاد انوشه کارمون راحت تر شده و خیلی بهتره
    ضمنا به نظرم یکمی زودتر ویدیو هارو بذارید تو سایت بهتره
    آخه بعضی دانش آموزا دوست دارن زودتر از روند معلمشون کتاب رو یاد بگیرند
    بازم ممنون:grinning:

• مدیر

@DOCTOR-FATI سلام سر آقای انوشه به شدت شلوغه، نمی دونم وقت بشه یا نه ولی سعی می کنیم بعد از عید که امتحان ها نزدیک می شیم، جواب کتاب رو هم ضبط کنیم و قرار بدیم.

یه خواهش هر فیلمی که از استاد انوشه دیدی میشه لطفا ریز مباحث تدریس شده تو کتاب رو هم برامون همینجا بنویسی که به سایت اضافه کنیم ؟
    هر ریز مبحثی که نوشتی لینک صفحه ی تماشای فیلم رو هم زیرش بذار که یه موقع قاطی پاتی درج نشه تو سایت

ممنون

• @sohrab
    باشه چشم انجام میدم

• مدیر

@DOCTOR-FATI در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

@sohrab
    باشه چشم انجام میدم

ممنون

• سلام من یک دانش آموز دهمی هستم .ای کاش دروس فیزیک و زیست و عربی هم معلمانی دلسوز همچون استاد انوشه که شیمی دهم را تدریس کردن در سایت بگذارندمن در منطقه ای درس می خوانم که امکانات تهران را ندارد . من شیمی را بسیار عالی از جناب آقای انوشه یاد گرفتم . با تشکر از پیگیری شما

• مدیر

@ali2310 در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

سلام من یک دانش آموز دهمی هستم .ای کاش دروس فیزیک و زیست و عربی هم معلمانی دلسوز همچون استاد انوشه که شیمی دهم را تدریس کردن در سایت بگذارندمن در منطقه ای درس می خوانم که امکانات تهران را ندارد . من شیمی را بسیار عالی از جناب آقای انوشه یاد گرفتم . با تشکر از پیگیری شما

برای زیست دهم از آقای راستی دعوت به همکاری کردیم
    آقای انوشه مدیر دپارتمان شیمی مهر و ماه هستند، آقای راستی هم مدیر دپارتمان زیست مهروماه

• جلسه ١ کیهان (قسمت اول)
    پدیده مهبانگ یا همان انفجار مهیب (BIG BANG)—آزاد شدن انرژی بسیار زیاد—ذرات زیر اتمی(ZERO ATOMIC):الکترون،پروتون،نوترون—کاهش دما—اولین عنصر پدید آمد(H)—کاهش دما—He---کاهش دما—مترکام شدن هیدروژن و هلیم—سحابی—ستاره ها وکهکشان ها---افزایش دما---عناصر سنگین تر----جاهن هستی(کیهان)
    هرچه دما بیشتر باشد زمینه برای تشکیل عنصرهای سنگین فراهم میشود.
    در یک ستاره تشکیل نوع عنصر در آن به دو چیز بستگی دارد:1-دمای ستاره—هرچه دما بالاتر باشد زمینه تشکیل عناصر سنگین تر فراهم می شود.
    2-اندازه ستاره
    مشتری و زمین:
    زمین از جنس سنگ است یعنی جامد است---بیشترین عنصر در آن Feاست که جامد است.در زمین انواع فلزات وجود دارد.(آهن،منیزیم،نیکل و ...)
    مشتری از جنس گاز است---تمام عناصرش حالت گازی دارند و فلز نیستند.ما در مشتری عنصر فلزی نداریم.(H و He,..)
    یک سری واکنش های هسته ای برای تبدیل عتاصر سبک تر به سنگین تر انجام میشود.
    در تشکیل عناصر سنگین تر مقداری از جرم ماده هم میتواند به انرژی تبدیل شود.
    اینشتین رابطه ای مطرح کرد که طبق این رابطه میتوانیم رابطه ی جرم ماده با انرژی که به وجود می آید را حساب کنیم:
    E=M.C2
    (E=ENERJY(J
    (M=MASS(Kg
    (C=(3×103---سرعت نور(M.S-1)
    حال اگر Mگرم ماده را در واکنش هسته ای (تبدیل عنصری به عنصر دیگر)تبدیل به انرژی شود،مقدار انرژی که تولید میشود بسیار زیاد است که با E نشان داده میشود.
    بخش عدد جرمی و اتمی هم فردا مینویسم
    شب بخیر

http://sanatisharif.ir/Sanati-Sharif-Video/10/27/5365

• مدیر

جلسه ١

دست گلت درد نکنه ممنون
    لینک صفحه تماشا یادت رفته
    اگه اونم بذاری عالی میشه

• مدیر

جلسه ١ کیهان (قسمت اول)

ممنون به سایت اضافه شد.

@M.an در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

اگه اونم بذاری عالی میشه

من اضافه کردم به پستشون

• مدیر

@sohrab در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

من اضافه کردم به پستشون

دست شما هم درد نکنه:)

• @M.an خواهیش میکنم
    ببخشید یه قمست ازش مونده که امروز مینویسم چون دیشب وقت نشد بخش عدد جرمی و اتمی رو بنویسم

• دانش آموزان آلاء

سلام ؛تشکر میکنم از استاد انوشه عزیز برای تدریس عالیشون. میخواستم بدونم برای فیزیک هم برنامه خاصی درنظر گرفتید یا نه

• sohrab نظز داده است دیروز
    برای زیست دهم از آقای راستی دعوت به همکاری کردیم
    آقای انوشه مدیر دپارتمان شیمی مهر و ماه هستند، آقای راستی هم مدیر دپارتمان زیست مهروماه

خدا شمارا خیر بسیار عطا کند بزرگواران دانش

• دانش آموزان آلاء

سلام استاد گفتند که یک جلسه کامل دیگه برای تکمیل توضیحات جلسه پنجم قرار می دن ولی من پیدا نکردم آدرس دارید بگید تا دانلودش کنم ممنونم

• ادمین

@afarin
    سلام گفتن قرار میدن
    هنوز ک قرار ندادن
    ان شا الله هروقت ضبط شد و کاراش تکمیل شد میذاریم رو سایت تا استفاده کنید

• با سلام خدمت دبیر محترم جناب آقای انوشه
    خواهشمندم اگر امکانش هست سئوال 22از صفحه 15 کتاب کارو سئوال 18 از صفحه 14 کتاب راتوضیح دهید. بسیار متشکرم

• مدیر

با سلام خدمت دبیر محترم جناب آقای انوشه
    خواهشمندم اگر امکانش هست سئوال 22از صفحه 15 کتاب کارو سئوال 18 از صفحه 14 کتاب راتوضیح دهید. بسیار متشکرم

سلام عکس صورت سوال رو لطفا اینجا قرار بده،

• مدیر

🎥 #تدریس #شیمی #دهم جلسه 7 - کیهان(قسمت 7)
    این قسمت ها خیلی مهمه کسایی که تو این مباحث ضعیف بمونند قطعا در آینده به مشکل می خورند.
    ✅ #ریاضی ✅ #تجربی

👈 آقای #انوشه

🌐 http://sanatisharif.ir/Sanati-Sharif-Video/10/27/5486

http://sanatisharif.ir/Sanati-Sharif-Video/10/27/5486

• با سلام
    سئوال 18 - اگر تعداد نوترون یون T59 مثبت 2 , پنج عدد بیشتر از تعداد الکترون آن باشد عدد اتمی عنصر T چقدر است؟
    سئوال 5- استخری به شکل مکعب مستطیل به عمق 2متر وعرض 10 متر و طول 200 متر از آب پر شده است ,برای تبخیر تمام آب موجود در این استخر چند گرم ماده لازم است به انرژی تبدیل شود؟(گرمای تبخیر هر لیتر آب را 1200کیلوژول وچگالی آب را 1kg.Lit-1 در نظر بگیرید)
    سئوال 22- الف- اگر در یک قطعه از جنس منیزیوم 10 به توان 20 اتم منیزیوم 26-12 وجود داشته باشد ,تعداد اتم Mg 24-12در این قطعه تقریبا چقدر است ؟

با تشکر از پیگیری شما

• مدیر

🎥 #تدریس #شیمی #دهم جلسه 8 - کیهان(قسمت 8)
    تدریس نور و طیف نشری خطی

✅ #ریاضی ✅ #تجربی

👈 آقای #انوشه
    🌐 http://sanatisharif.ir/Sanati-Sharif-Video/10/27/5500

🆔 @alaa_sanatisharif

• مدیر

@ali2310 ببخشید فراموش شد این هفته از دبیر بپرسیم، آقای انوشه رو یکی دو روز دیگه می بینم ازشون می پرسم و جوابشون رو اینجا قرار میدم

• مدیر

Sohrab Aboozarkhani Fard:
    برنامه اندروید ویژه ی #دهمی ها در گوگل پلی
    ( 7 روز دیگه در کافه بازار هم قرار می گیره)

https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.sanatisharif.android.dahom

جهت حمایت از ما 5 ستاره یادتون نره🙈

فیلم های جدید اتوماتیک به برنامه اضافه میشن

🆔 @alaa_sanatisharif

• دانش آموزان آلاء

با سلام . زمان دقیق هر قسمت چه روز هایی از هفته است ؟

• sohrab از پیگیری جنابعالی بسیار متشکرم

• مدیر

@Ali-Hosseini در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

با سلام . زمان دقیق هر قسمت چه روز هایی از هفته است ؟

قراره هر سه شنبه یا هر یکشنبه فیلم بیاد رو سایت، متاسفانه مشکل خورده فعلا نیومده

• دانش آموزان آلاء

با سلام لطفا قسمت 9 را زودتر بگذارید من یکشنبه امتحان داریم تا بحث بعدی . باتشکر از سایت شما

• مدیر

@Ali-Hosseini در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

با سلام لطفا قسمت 9 را زودتر بگذارید من یکشنبه امتحان داریم تا بحث بعدی . باتشکر از سایت شما

قسمت نه که یک ساعت پیش اومد رو سایت!

🎥 #تدریس #شیمی #دهم جلسه 9 - کیهان(قسمت 9)
    مدل اتمی بور، ساختار اتمی

✅ #ریاضی ✅ #تجربی

http://sanatisharif.ir/Sanati-Sharif-Video/10/27/5517

🆔 @alaa_sanatisharif

• مدیر

sohrab از پیگیری جنابعالی بسیار متشکرم

آقای انوشه گفتند، تمرین های کتاب رو شروع کنید به حل کردن، هر کدوم که اشکال داشتید رو اینجا بنویسید

فعلا برنامه ی ایشون اینه که یه خورده ( در حد 2 الی 3 جلسه ی دیگه ) درس رو ببرند جلو و بعد تو یه فیلم بیان کلی تمرین حل کنند و اول از چیزایی شروع می کنند که اینجا به عنوان اشکال نوشتید.

• دانش آموزان آلاء

سلام و خسته نباشید. در آرایش لوویس ICL2 یک بار منفی این بار منفی هنگام اتصال متعلق به ید هست یا کلر ؟ و طرز به اشتراک گذاشتن الکترونها چگونه هست؟ یعنی تعداد پیورند داتیو و یگانه و دوگانه چگونه هست؟
    دقیقا همین پرسش بالا رو برای NH4 یک بار مثبت دارم که در این ترکیب هم اشتراک الکترونها به چه صورت هست؟

• همیار

@manu-super در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

سلام و خسته نباشید. در آرایش لوویس ICL2 یک بار منفی این بار منفی هنگام اتصال متعلق به ید هست یا کلر ؟ و طرز به اشتراک گذاشتن الکترونها چگونه هست؟ یعنی تعداد پیورند داتیو و یگانه و دوگانه چگونه هست؟
    دقیقا همین پرسش بالا رو برای NH4 یک بار مثبت دارم که در این ترکیب هم اشتراک الکترونها به چه صورت هست؟
    سلام دوست آلایی
    من کنکوری هستم ولی با اجازه ی آقا سهراب جواب سوالتونو میدم
    اولش شما باید بدونی که
    اگه در رسم ساختار لوویس یون ها،اگه یون یک بار منفی داشته باشی به اتمی الکترون میدیم که الکترونگاتیوتره اما اگه یون یک بار مثبت داشته باشه از اتمی الکترون میگیریم که الکترو پوزیتیو تره.
    معنای الکترونگاتیوی رو میدونی؟به بیان ساده الکترونگاتیوی میشه تمایل هسته ی اتم به جذب الکترون و این تمایل برای عناصر مختلف متفاوته (البته نگران نباش یه روند معقولانه و جمع و جور داره بر اساس گروه و دوره توی جدول تناوبی که میخونیش) همینقدر فعلا بدون که 4 تا اتم الکترونگاتیو تر به ترتیب FONCl یعنی فلوئور و اکسیژن و نیتروژن و کلر هستن! حالا توی مثالی که خودت گفتی
    ICl2 یه بار منفی
    باید چیکار کنی ؟ به اتم الکترونگاتیو تر الکترون بدی.حالا الکترونگاتیوتره کدومه؟به به کلر که این جاست! پس باید به کلر الکترون بدی.ببین این ترکیب مثل این میمونه که یه مولکول ICl با یه یون Cl یه بار منفی داتیو تشکیل بده (چرا و چه جوریش رو فعلا بزار کنار تا جواب سوالای اصلی ترت رو بگم) این ترکیب یه پیوند داتیو داره و یه پیوند یگانه (اتم مرکزیت یده با 3 جفت الکترون ناپیوندی و در دوطرفش یه کلر با داتیو و یه کلر یه گانه وصله)
    حالا آمونیوم یعنی NH4 یه بار مثبت
    باید توجه داشته باشی که آمونیوم حاصل تشکیل پیوند داتیو بین مولکول آمونیاک و یون هیدروژن یه بار مثبته
    توی این جا یه پیوند داتیو و 3تا پیوند یگانه داریم یکی از هیدروژنا اوربیتال خالی میکنه و یه جفت الکترون میرن توش و داتیو تشکیل میشه

امیدارم متوجه شدی باشی (رسمشونو میزارم بعدا که وقت کردم وقتی رسم شونو ببینی بهتر میتونم توضیح بدم و متوجه بشی)
    و بازم سوالی داری بپرس تا جایی که بتونم خوشحال میشم کمکتون کنم

• مدیر

@banoo در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

من کنکوری هستم ولی با اجازه ی آقا سهراب جواب سوالتونو میدم

شرمنده می کنید. خیلی خیلی لطف فرمودید که جواب سوال بقیه دوستان آلایی رو دادید
    ممنون

• دانش آموزان آلاء

@banoo یه دنیا تشکر بابت پاسختون. هر چند نمیدونم اینجا به همین صورت (یعنی تگ کردن نا م کاربرها باید پاسخ داد یا نه!)
    آمونیوم رو متوجه شدم اما از اول هم بیشتر مشکلم روی ICL2 یک بار منفی بود و هنوز هم هست. چرا پیوند بین کلر یک بار منفی و ید که هر دو اتم به اوکتت رسیدن رو به صورت پیوند داتیو گذاشتین؟ حالا هم که داتیو گذاشتین چرا جفت الکترونها رو کلر به اشتراک گذاشت؟ یعنی شما با این توضیح میخواید چنین مفهومی رو برسونین که پیوند بین دو اتم که هر دو به اوکتت رسیدن فقط و فقط به صورت داتیو بر قرار میشه؟
    باز هم تشکر

• دانش آموزان آلاء

سلام فصل جدید رو کی شروع میکنید ؟

• همیار

@manu-super در شیمی محمد حسین انوشه دهم(نظام آموزشی جدید) (96-95) گفته است:

@banoo یه دنیا تشکر بابت پاسختون. هر چند نمیدونم اینجا به همین صورت (یعنی تگ کردن نا م کاربرها باید پاسخ داد یا نه!)
    آمونیوم رو متوجه شدم اما از اول هم بیشتر مشکلم روی ICL2 یک بار منفی بود و هنوز هم هست. چرا پیوند بین کلر یک بار منفی و ید که هر دو اتم به اوکتت رسیدن رو به صورت پیوند داتیو گذاشتین؟ حالا هم که داتیو گذاشتین چرا جفت الکترونها رو کلر به اشتراک گذاشت؟ یعنی شما با این توضیح میخواید چنین مفهومی رو برسونین که پیوند بین دو اتم که هر دو به اوکتت رسیدن فقط و فقط به صورت داتیو بر قرار میشه؟
    باز هم تشکر

سلام!
    من یادم رفت که جواب سوالتونو بدم
    تو طی همین هفته حتما همه رو میگم بهتون
    ایشالا خودتونم کنکوری میشین میبینن وقت چه قدر کمه
    فقط قبلش بهم بگین که شما چه فصلا و مباحثی از شیمی رو تا حالا خوندین

• دانش آموزان آلاء

سلام قسمت جدید رو تا یکشنبه میزارید ؟

• سلام ببخشید تا امتحانات خیلی زمان کم مانده زحمت میکشد مباحث جدید را در سایت بگذارید بسیار سپاس گزارم

وارد شوید تا پست بفرستید

اتصال شما به انجمن آلاء به نظر می‌رسد از دست رفته. لطفا صبر کنید ما سعی می‌کنیم که دوباره شما را متصل کنیم.